שתף קטע נבחר

הח"כים הושבעו. נתניהו: נשמור על החיים עצמם

120 ח"כים, מהם 39 חדשים ו-29 נשים, נשבעו אמונים, לאחר שריבלין נאם וביקש "לסיים את השיתוק". נתניהו הזהיר מהסכם הגרעין המתגבש: "האדמה סביבנו רועדת. במקביל לשיפור איכות החיים עלינו לשמור על החיים עצמם"

יום חגה של הכנסת ה-20: שבועיים אחרי סיום הקמפיין הסוער של בחירות 2015 הושבעו אחר הצהריים (ג') 120 חברי הכנסת הנבחרים שיתחילו קדנציה בתקווה להשלים הפעם ארבע שנים מלאות. ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים לאחר ההשבעה, והדגיש את מחויבות הנבחרים "לעזור לכלל אזרחי ישראל להסיר מצוקות, לצמצם פערים. במקביל לשיפור איכות החיים עלינו לשמור על החיים עצמם".  

 

נתניהו ברך את חברי הכנסת החדשים. "כולנו צריכים להיות גאים בהישגנו הייחודי, שמרנו על הדמוקרטיה היקרה שלנו. ההישג הזה כביר, והוא מרשים עוד יותר בשנים האחרונות כי לכל כיוון שנסתכל, מקדם ועד ים, מצפון ועד תימן, האדמה רועדת סביבנו".  

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח את ישיבת ההשבעה והפציר "בכל הצדדים הנוגעים בדבר, לחתור לסיום המשא ומתן הקואליציוני בהקדם. המערכת הציבורית סובלת משיתוק זה חודשים ארוכים ויש לאפשר לה לשוב ולתפקד. כל יום שעובר גובה מהעם בישראל מחיר יקר". בסיום ההשבעה נבחר ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) ליו"ר הכנסת.

 

  

הנשיא ריבלין. הביאו את העם למליאה (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
הנשיא ריבלין. הביאו את העם למליאה(צילום: אמיל סלמן, הארץ)
 

בני הזוג נתניהו ומרים פרץ, היום בטרקלין הכנסת (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
בני הזוג נתניהו ומרים פרץ, היום בטרקלין הכנסת(צילום: בראל אפרים)

ראש הממשלה ברך את הח"כים החדשים, "אני מאחל לכם הצלחה בשליחותכם". עוד אמר: "אין דבר כל-כך נשגב ובעל משמעות כמו לשרת את הציבור והמדינה. דלתי פתוחה ותהיה פתוחה בפני כל נציגי המפלגות שנבחרו, זו הזמנה", אמר נתניהו. "בכוונתי להקים ממשלה שתפעל למען כל אזרחי ישראל ללא יוצא מן הכלל. משימתנו הראשונה היא לאחות את הקרעים – זוהי משימה שמאחדת את כולנו. אני רוצה להדגיש שוב, אני מחויב לטפל בהורדת יוקר המחיה בדגש על הפחתת מחירי הדיור".

 

נתניהו הוסיף: "מדינת ישראל איננה מדינה מושלמת, יש בה עוד הרבה דברים שאנו רוצים לתקן, אבל היא מגלמת את ערכי החופש, את אהבת האדם, את השאיפה לטוב". הוא ברך את מרים פרץ, בנה וכלתה - שנישאו לפני ימים אחדים ואמר: "מרים, את שכלת את שני בניך הגיבורים, קציני צה"ל אוריאל ואלירז זכרונם לברכה הבלתי נשכחים. את סמל להתעלות הרוח של עמנו, שיודע לאזור עוז, להתגבר על כל מעצור ומיצר. עם רוח טובה, עם תקווה לטוב עם אהבת האדם".

 

ריבלין: הביאו את כאבי העם למליאה

מוקדם יותר אמר הנשיא ריבלין במשכן הכנסת אמר כי "שלושה דברים מגדירים את מהותו של החג: פסח, מצה ומרור. כך ישנם שלושה דברים שעליהם עומד בית זה: על השליחות הציבורית, על ייצוג פניה של הישראליות המשתנה ועל האחריות שבהכרעה. אתם ואתן שליחיו של הציבור". בהמשך לדבריו הוזמן זוכה פרס ישראל המשורר ארז ביטון לקרוא תהלים מעל הדוכן. הח"כים הוזמנו לענוד על דש בגדם סרט כחול-לבן, אך מרבית הח"כים מהרשימה הערבית המשותפת ומהסיעות החרדיות לא נענו להזמנה.

 

הנשיא ביקש מהח"כים להותיר מאחור את ההתכתשויות שליוו את מערכת הבחירות ולהתרכז בשליחותם הציבורית: "הגיע הזמן לשוב אל השחקנים הראשיים - האזרחים. לא אתם הישובים כאן יקיריי. אלא הם, שבשליחותם אנו פועלים כמשרתי ציבור ולא כנבחרים מורמים מעם".

 

עוד ביקש: "אל תשאירו את כאבי העם הזה ודרישותיו מחוץ לכותלי המשכן. את כאבם של חסרי הדיור וחסרי הישע, את מצוקתם של העובדים העניים, את דרישותיהם של העובדים הלא מתגומלים, את חששם המתמשך של תושבי עוטף עזה. הביאו אותם איתכם לישיבות הסיעה לחדרי הוועדות, למליאה הזו. אל תשכחו לרגע מי שלח אתכם לכאן. אמון הציבור הוא הנכס היקר ביותר שיש בדמוקרטיה והאמון הזה נתון עכשיו בידי כל אחת ואחד מכם".

 

ילין ושרידי הקסאם. מאשכול לירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ילין ושרידי הקסאם. מאשכול לירושלים(צילום: גיל יוחנן)

חבר הכנסת החדש אורן חזן (ליכוד) (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
חבר הכנסת החדש אורן חזן (ליכוד)(צילום: בראל אפרים)
 

 

חברי הכנסת הצהירו "מתחייב אני" בזה אחר זה. ח"כ אריה דרעי הבהיר למזכירת הכנסת, שהקריאה את שמות הח"כים לפי סדר אלפביתי של שמות המשפחה, "אני מכלוף", ולאחר שהקריאה את שמו שוב - התחייב אף הוא. כמה ח"כים ערבים יצאו לפני שירת "התקווה", פרט ליו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה שנשאר במליאה.

 

עודה הסביר: "בחרתי היום להישאר במליאה במהלך ההמנון ופשוט לעמוד בשתיקה. זאת הייתה המחאה שלי נגד המנון שלא מייצג אותי, שעבורי הוא רק עוד סמל להדרה. אני לרוב מקפיד לעסוק בתכנים ובאנשים ולא בסמלים, אבל היום הזה הוא כולו סימליות וטקסיות ולכן היה חשוב לנו בסיעה, כל אחד בדרכו, להנכיח גם את המחאה נגד הגזענות וההדרה לתוך הטקס".

 

היו"ר הזמני של הכנסת, ותיק הח"כים עמיר פרץ (המחנה הציוני) נשא אף הוא דברים, ואמר: "מילים יכולות לרומם ולהפיל. לחרחר מלחמה ולבשר שלום. מילים הן כמו חץ הנורה מהקשת – לעולם לא נוכל להסיגן לאחור ולבטל את השפעתן. עלינו לזכור כי נאומים מלוטשים, צחצוחי לשון ושפה מושחזת אינם תחליף לתוכן משמעותי. אל לנו ללכת שבי אחרי תעלולי פרסום וגימיקים. בל נגחיך את עצמנו לדעת".

 

יו"ר הכנסת הנבחר, אדלשטיין, הודה "מקרב לב קודם כל לכלל חברי הכנסת על התמיכה ללא הבדל סיעה, ללא הבדל קואליציה מיועדת או אופוזיציה, זה מאוד ריגש אותי".הוא הוסיף: "לאחר מערכת בחירות סוערת שעברנו, לאחר כל הקיטובים וההשמצות, אעשה הכול כדי שמכאן, ממליאת הכנסת, ייצא מסר של אחדות, שיתוף פעולה, כבוד הדדי, בלי לטשטש את ההשקפות, בלי לטשטש את הדעות".

 

ממאבק הסטודנטים למשכן הכנסת

לא מעט חברי כנסת מצפים לשדרוג בממשלה הקרובה. ח"כ גילה גמליאל מהליכוד אמרה במשדר המיוחד של ynet: "אני חברת הכנסת הכי ותיקה. אני מוכנה והגיע תורי". היא קראה לצמצם את פרק הזמן המוקדש למשא ומתן הקואליציוני ולהשאיר בידי הליכוד כמה שיותר תיקים חברתיים.

 

ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני התייחס להשערות בדבר ממשלת אחדות: "לפי מה שאני רואה ושומע מהרצוג, ודיברתי איתו גם היום באופן אישי, פניו לאופוזיציה וכל הפרשנויות לדבריו זה אנשים שמנסים לתת בו סימנים ולא משהו מעבר לזה. אני מעריך שבשבועות הקרובים תבוא הצעה מנתניהו, הוא ינסה למשוך אותנו פנימה. נתניהו מרגיש כבר עכשיו את הלחץ הבינלאומי שלא יאפשר לממשלת ימין צרה לתפקד לאורך זמן. אנחנו צריכים להיות מספיק חזקים כדי לעמוד בפיתוי".

 

אורן חזן - הח"כ החדש מהליכוד - מרכז עניין ביום השבעתו: "אנחנו מתעסקים באורן שנאבק, שהוביל את מאבק הסטודנטים הגדול שהיה פה, יחד עם ח"כ לשעבר בועז טופורובסקי, שפעל למען החיילים, ליווה את משפחות החיילים, אורן חזן שנלחם למען התחבורה הציבורית".  

 

 

חברת הכנסת לשעבר פנינה רוזנבלום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חברת הכנסת לשעבר פנינה רוזנבלום(צילום: גיל יוחנן)

חבר הכנסת החדש יואב גלנט (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חבר הכנסת החדש יואב גלנט(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ דני דנון מהליכוד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ דני דנון מהליכוד(צילום: גיל יוחנן)

חה"כ החדש אורן חזן עם אביו, חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן והפעיל המרכזי עופר ארליך (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חה"כ החדש אורן חזן עם אביו, חבר הכנסת לשעבר יחיאל חזן והפעיל המרכזי עופר ארליך(צילום: גיל יוחנן)

חבר הכנסת החדש ממפלגת העבודה זוהיר בהלול, שיהיה לבטח אחד מדוברי העברית הרהוטים במשכן, סיפר במשדר של ynet: "הבניין הזה נראה לי כמו מבוך פבלובי, כזה שאתה לא יודע איפה נכנסים איפה יוצאים. אני מקווה שבהסתגלות למקום אני אלמד יותר מהר מאשר איך מעבירים חוק". על עתיד פעילותו בכנסת אמר: "אני רוצה לנסות לקדם את חוק יסוד השוויון במדינת ישראל – מדינה רב זהותית, רב תרבותית, רב אתנית".

ח"כ החדש מייקל אורן, שגריר ישראל לשעבר בארה"ב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ החדש מייקל אורן, שגריר ישראל לשעבר בארה"ב(צילום: גיל יוחנן)

חברת הכנסת הנכנסת נאוה בוקר (הליכוד) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
חברת הכנסת הנכנסת נאוה בוקר (הליכוד)(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ החדשה יפעת שאשא ביטון (מפלגת כולנו) (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ החדשה יפעת שאשא ביטון (מפלגת כולנו)(צילום: דוברות הכנסת)

מבין 120 הח"כים, 39 הם חדשים בתפקיד ויעשו היום את הצעד הראשון כמחוקקים בישראל. פחות מרבע מחברי הכנסת הן נשים. כולם יתייצבו במליאה לישיבה שתחל ב-16:00 במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ויו"ר הכנסת ה-19 יולי אדלשטיין. לאחר מכן יוזמן ותיק חברי הכנסת, ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), לנהל את הישיבה כיו"ר בפועל עד לבחירת יו"ר קבוע.

 

במהלך הישיבה תימסר לח"כים הודעה רשמית על הטלת התפקיד להרכבת הממשלה על ידיו של בנימין נתניהו. בהמשך יקיימו הח"כים טקס לבחירת יו"ר קבוע לכנסת ה-20 ולאחר מכן תימסר הודעת הממשלה על מינויי ראש הממשלה לתפקידי שרים וסגני שרים, עד שתוקם הממשלה ה-34.

 

היום החל בישיבות סיעות של חלק מהמפלגות, הראשונה בהן הייתה יש עתיד, שהצטמקה בכנסת הנוכחית מ-19 חברים ל-11. חבר הכנסת החדש היחיד מהמפלגה הוא חיים ילין, שעד עתה היה ראש המועצה האזורית אשכול, והוא הגיע ללשכתו החדשה עם שרידי טיל קסאם שנורה מעזה על הדרום. "הבאתי איתי טיל שהיה איתי בלשכה באשכול כדי לזכור מאיפה אני בא ואת מי אני מייצג", אמר.

 

היו"ר יאיר לפיד אמר: "אנחנו אחרי מערכת בחירות קשה ומפלגת שהעמיקה את הפחד והעוינות. אנחנו עכשיו מפלגה פחות וחסרים לי סביב השולחן הזה אנשים טובים מאוד שהיו. אבל הוכחנו שיש עתיד כאן כדי להישאר. אני מברך את נתניהו על הניצחון אבל נלך לאופוזיציה בראש מורם".

פורסם לראשונה 31/03/2015 14:13

 

חסן שעלאן השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
הנשיא ריבלין וח"כ אדלשטיין
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים