שתף קטע נבחר

השר כץ: תחבורה בשבת? תפנו לבוז'י

גולשים שהביעו מחאה על היעדר תחבורה בשבתות וחגים פנו לשר התחבורה בדף הפייסבוק שלו, אולם הוא בחר לכנות אותם "שמאלנים" ו"מושכי משכורות", והפנה אותם ליו"ר המחנה הציוני. אחד הגולשים לשר: "אתה חושב שרק שמאלנים נוסעים בתחבורה הציבורית?"

מערכת הבחירות אמנם הסתיימה, אבל שר התחבורה ישראל כץ הפנה גולשים ליצחק הרצוג כדי לטפל בבבעיות התחבורה הציבורית - כך עולה מתגובה שלו בפייסבוק לפוסט שהעלתה קבוצה שקוראת להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ואף פתחה לוח טרמפים מיוחד בעמוד שלו במחאה על היעדר אוטובוסים, ובה כתב כץ "תפנה לבוז'י, שיתחייב לא לשבת בממשלה שלא תשנה את הסטטוס קוו". הרצוג הגיב לדברים של שר התחבורה: "אין ספק שישראל כץ למד מביבי מסר חשוב - תמיד לזרוק את הבעיה על מישהו אחר ועל הדרך להמשיך לזלזל באזרחים".

 

כץ פרסם אתמול בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו הודעה ותמונה מביקורו בתחנת הרכבת החדשה שמוקמת בצפון עפולה, כחלק מפרויקט רכבת העמק. "אלפי יחידות דיור מתוכננות להיבנות סמוך לתחנה ובישובים לאורך התוואי, שייחנך כבר באוגוסט בשנה הבאה", כתב, "נזכרתי בחזונו של הרצל, שדיבר על חשיבות פריסת מסילות ברזל לאורך ולרוחב המדינה ואמר 'לא הנוסעים מולידים את הרכבת - הרכבת תוליד את הנוסעים'. כמה רחוק ראה וכמה צדק! חג שמח!".

 

הפוסט של חזות. תגובה לא עניינית ()
הפוסט של חזות. תגובה לא עניינית

 

ההודעה של כץ פחות שימחה חלק מהגולשים, שמחו על היעדר תחבורה ציבורית בחגים ובשבתות. "ביום חמישי הקרוב (פסח שני, מ"מ) אזרחי ישראל מחוסרי הרכבים נכנסים לעוצר של שלושה ימים ללא תחבורה ציבורית", כתב עמרי חזות בפוסט. "כדי שנוכל לתור את ארצנו היפה, פתחנו לוח טרמפים בעמוד של ח"כ ישראל כץ, שר התחבורה של ישראל. אל תהססו לשאול מי מגיע לאן, אחרת תתקעו בבית". הוא אף העלה קישור לעמוד הטרמפים לדף הפייסבוק של ישראל כץ ובו הסביר כי "השנה זכינו לסופ"ש ארוך במיוחד – שביעי של פסח הוא בחמישי, והחג יוצא מקבל את ערב שבת. מחמישי אחר הצהריים ועד שבת בלילה - אין תחבורה ציבורית!".

 

כץ השיב לתגובה זו בזלזול וייחס אותה לכוונות פוליטיות, במקום להתייחס לגוף הטענה: "אענה פעם אחת בנושא. תפנה לבוז'י הרצוג שיתחייב לא לשבת בממשלה שלא תשנה את הסטטוס קוו, מפגן הצביעות שלך ושל חברייך לשמאל, מושכי המשכורות בעמותות 'למען התחבורה הציבורית', הוכח בבחירות האחרונות וקיבל את התשובה ההולמת בקלפי". 

השר כץ. כבישים יש, אוטובוסים בשבת לא (צילום: ששון תירם) (צילום: ששון תירם)
השר כץ. כבישים יש, אוטובוסים בשבת לא(צילום: ששון תירם)

התכתבות נוספת בין גולשת לכץ ()
התכתבות נוספת בין גולשת לכץ

חזות לא ויתר וענה לכץ בצורה עניינית. "אני שייך למפלגת בעלי הרב-קו בישראל. זו מפלגה של אנשים המשתמשים בתחבורה ציבורית כל חייהם ותלויים בה, ממש כמו שבעלי רכבים תלויים ברכבם", הגיב. "התשובה שמנהל עמוד הפייסבוק שלך בחר לנסח (מקווה מאוד שכבודו לא ניסח תגובה כזו גרועה בעצמו), פשוט לא מתייחסת לגופו של עניין. מה הקשר להרצוג? הוא בתפקיד כלשהו? הוא שר התחבורה? הוא ראש הממשלה? עמותות שמאל? אתה חושב רק שמאלנים משתמשים בתחבורה ציבורית?".

 

כץ, כך מתברר, עשה בדיקה קצרה על חזות והמשיך לייחס את טענתו למניעים פוליטיים. "קראתי את הערתך על ראש הממשלה בעמוד ועמדותיך הפוליטיות ברורות. מאחר ואתה מיתמם אבהיר לך בשנית. הסטטוס קוו בקשר לשבת מעוגן בחקיקה שנוהגת במקום המדינה והסכמים פוליטיים, ולא קשור למדיניות אישית של שר התחבורה", השיב השר. "אף מפלגה לא התחייבה לא לשבת בממשלה בלי שישונה הסטטוס קוו. בבחירות הבאות תקים מפלגה ותבקש את אמון הציבור, ובינתיים תפסיק את מפגן הצביעות".

 

התגובות של כץ עצבנו גולשים נוספים, ובהם אבי בן גליל, אשר כתב: "מה עם תחבורה ציבורית בשבת?

הרי מה זה שווה כל הרכבות האלו, כשהן לא משמשות אף אחד להגיע לים בשבת, ואתה נכנע פעם אחר פעם ללחצים. שר שדואג רק לבעלי רכבים – וגם זה בציון נכשל".

 

גיא למען הקהילה כתב: "מה הקשר לשמאל? כמה שנים אתה שר תחבורה ומה עשית בנדון? אל תאשים אחרים!". הגולש לירן שמחה כתב: "אתה מצטט את הרצל?? אין לך בושה... מי אתה לעומת הרצל??!!". עופר עיני (לא יו"ר ההסתדרות לשעבר) כתב: "אם הרצל היה יודע שאתה תהיה שר התחבורה במדינה העתידית שהוא חזה בראשו, אולי היה חושב פעמיים".

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "התחבורה הציבורית פועלת ההתאם לסטטוס קוו הקיים מאז קום המדינה, בכל ממשלות ישראל לדורותיהן. אלה הדורשים הפעלת תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים אינם מייצגים את רוב משתמשי התחבורה הציבורית, אלא אלה עמותות וגופים המזוהים ברובם עם השמאל ופועלים באופן שיטתי נגד הממשלה ,כמו שראינו בבחירות האחרונות. תמוה שאף אחד מגופים אלה לא הפנה שום טענה כלפי מפלגות השמאל שלא הצהירו אפילו במילה אחת שלא ישבו בממשלה שלא תנהיג תחבורה ציבורית בשבתות וחגים".

 

אין זו הפעם הראשונה ששר התחבורה מגיב בציניות ומחוץ להקשר כשמפנים אליו שאלות לגבי תפקודו. בחודש ינואר השנה פנתה אליו מלכה חכם, ששני ילדיה יואב ויותם נהרגו בציר המוות בפתח תקווה, שגבה קורבנות רבים. חכם ניסתה להבין מדוע זה קרה, אולם כץ היה קצר רוח כלפיה והציע לה "להתמקד באבלך כי אני כרגע עסוק". שר התחבורה לא חזר בו מהדברים גם לאחר חשיפתם, וטען כי אמר אותם כדי שחכם לא תנוצל על ידי גורמים שונים שלהשקפתו רצו לחמוק מאחריות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
שר התחבורה כץ
צילום: ששון תירם
מומלצים