שתף קטע נבחר

ההסתבכות בסג'עייה: עדויות חדשות מהקרב

"יש לי נגמ"ש עולה באש, כל הצוות הרוגים", סיפר לוחם איך זעק בקשר, בקרב שבו נהרגו 7 חיילי גולני. לדברי לוחמים, תחקיר צה"ל "לא מציג תמונה מלאה". לפי עדויות שהגיעו ל"ידיעות אחרונות", הצוותים נסעו על הציר הלא נכון ולסיוע לקח זמן רב מדי להגיע. בצה"ל טוענים: קבלת ההחלטות בשטח הייתה טובה

זה היה אחד הלילות הקשים ביותר במבצע צוק איתן. בין 19 ל-20 ביולי התרחשה הפעולה שגבתה את המחיר הקשה ביותר הקיץ - טיל נ"ט פגע בנגמ"ש בסג'עייה וגרם למותם של שבעה לוחמי גולני ולחטיפת חלקי גופתו של סמ"ר אורון שאול. בימים האחרונים סיים צה"ל את התחקיר הפיקודי והציג אותו בפני המשפחות השכולות, אולם ל"ידיעות אחרונות" הגיעו עדויות וממצאים של מפקדים זוטרים שנכחו באירוע, והקולות הללו מתחברים לסיפור מצמרר ולניסיון להשיב על השאלה: מה קרה בלילה הנורא ההוא?

 

הלוחמים סיפרו כי בתחילה נאמר להם שעליהם לכבוש שני בניינים גבוהים בסג'עייה, אולם שעתיים לפני תחילת הקרב שונתה המטרה בשל הערכות מודיעיניות חדשות. וכך, נכנסו לעומק הרצועה ארבעה טנקים של חיל השריון, ומאחוריהם שני נגמ"שים שעליהם לוחמי גדוד 13 של גולני.

 

אלא שלטענת הלוחמים, במהלך האירוע נוצר נתק בתקשורת בתוך הכוח: שני הטנקים האחרונים טעו בניווט - וכך הובילו את שני הנגמ"שים בציר שגוי אל מטע לימונים. לפתע החל הנגמ"ש הקדמי להעלות גיצים ונתקע - אולם שני הטנקים המשיכו בנסיעתם, ולוחמי גולני נשארו לבד.

סג'עייה. אחד הלוחמים: "פתאום אני רואה כוכב שביט פוגע בנגמ"ש" (צילום: MCT) (צילום: MCT)
סג'עייה. אחד הלוחמים: "פתאום אני רואה כוכב שביט פוגע בנגמ"ש"(צילום: MCT)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"דיברנו עם המ"פ טנקים, והוא אמר שהנגמ"ש התקין יגרור את הנגמ"ש התקוע", סיפרו חלק מהלוחמים. עם זאת, הלוחמים - שקיבלו לידם את הנגמ"שים זמן קצר מאוד לפני היציאה לקרב - לא מצאו את כבל הגרירה. "אני שואל את הנהג איפה הכבל, והוא אמר שהם לא יודעים", אומר ג'. "ככה אני מבין שגרירה היא לא אופציה".

 

מפקד הנגמ"ש שנתקע, סגן אוהד רוזוולד, ירד יחד עם הקשר שלו מהנגמ"ש התקוע וניגש לשוחח עם מפקד הנגמ"ש התקין. השניים מסכמים שאחד מהם יטהר את הבית הסמוך, והאחר יחפה עליו אם יהיה ירי. "אוהד צעק 'פורקים רגלית'", שחזר ג'.  בשלב זה מפקד הנגמ"ש התקוע אוהד התקדם עם הקשר שלו אל כלי הרכב - ואז החלה הדרמה.

 

"בערך מטר או שניים לפני שהגעתי לנגמ"ש שלי, הוא התפוצץ", סיפר אוהד. "ירו עלינו טיל RPG שפגע במנוע הנגמ"ש וגרם לפיצוץ. אני נותרתי בלי נשק, שוכב פצוע עם רגליים משותקות ולא מסוגל לזוז. הוצאתי רימון מהווסט והייתי עם יד על הנצרה".

 

ג' צפה בפיצוץ מהנגמ"ש התקין. "פתאום אני רואה כמו כוכב שביט שעף ופוגע בנגמ"ש", הוא שחזר. "אף אחד לא יודע איפה בדיוק היו החיילים. אוהד אומר שהוא כבר ראה שני חיילים מחוץ לנגמ"ש, אבל עד היום צה"ל לא מצליח לתחקר ולהגיד למשפחות איפה בדיוק היו החיילים שנהרגו".

 

בצה"ל סבורים שכל החיילים שנהרגו היו בתוך הנגמ"ש בשעה שהטיל פגע בו. "מיד לאחר שהטיל פגע נורית לעברנו אש כבדה מקלצ'ניקוב", מספר ג'. "אני רואה את הנגמ"ש של אוהד עולה באש ואני צועק בקשר: 'יש לי נגמ"ש עולה באש. כל הצוות הרוגים'".

 

לוחם אחר סיפר: "לא פשוט לראות את החברים שלך נפגעים, אבל היינו חייבים לשמור על מבצעיות". לדברי חלק מהלוחמים, התחקיר הצה"לי "לא מציג את התמונה המלאה". לפי העדויות, הנגמ"שים היו מעורבים בתאונה יממה לפני שאחד מהם נתקע, ולסיוע לקח זמן רב מדי להגיע.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל קיים תחקירים מבצעיים מעמיקים לאירוע, לרבות תחקור החיילים והמפקדים המעורבים, ומסקנות התחקיר המסכם הועברו לידי משפחתו של אורון שאול ז"ל. לאור העובדה שגופתו טרם הוחזרה, ומפאת כבודו של החלל ומשפחתו, לא נוכל להתייחס לפרסומים על אודות נושא זה.צר לנו על הפרסומים המייצרים מצג שווא ופוגעים במשפחות השכולות. צה"ל ימשיך לעמוד בקשר ישיר ורציף ולתמוך במשפחות השכולות ובפצועי צה"ל".

 

הכתבה המלאה - היום ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכונת סג'עייה במהלך צוק איתן
מומלצים