שתף קטע נבחר

תיעוד נדיר: המוסלמים שלחמו עם הנאצים

במהלך מלחמת העולם השנייה גייסו הגרמנים יחידות של תושבים מקומיים בצפון אפריקה. ראיון באולפן ynet עם החוקר שחשף סרטון שתיעד אותם מצדיעים במועל יד

 

 

"הנאצים ניסו לגייס את הערבים בצפון אפריקה באמצעות תעמולה. הכוונה הייתה להכריז על היחידות המיוחדות המעורבות ככוח משחרר, שיהיה נקודת ההתחלה של צבא ערבי שישחרר את המדינות הערביות", כך מספר סטפן פטקה, דוקטורנט וחוקר מהאוניברסיטה הטכנולוגית של ברלין, שגילה תיעוד נדיר שבו ניתן לראות חיילים מוסלמים מצפון אפריקה במהלך מלחמת העולם השנייה, שאומנו ולחמו בשירות הוורמאכט.

 

הסרט מתעד את תוצאות שיתוף הפעולה של מוסלמים עם הנאצים ועם משטר וישי הצרפתי ששלט באזור. התיעוד כולל חוברות הנחיה לשימוש בכלי נשק הגרמנים ותגי יחידה שנשאו החיילים המוסלמים שעליהם כתוב "הכוחות הערבים החופשיים".

 

"הנאצים החלו לגייס ערבים לוורמאכט כבר בקיץ 1941 כשנקודת ההתחלה הייתה ההפיכה בעיראק, אחרי שהמופתי הגדול של ירושלים הוגלה לעיראק מביירות וניסה לכונן שלטון פרו נאצי יחד עם ראש הממשלה הקודם של עיראק, ראשיד אל כילאני", מסביר ד"ר פטקה.

 

לדבריו, הניסיון הנאצי להשתמש בכוחות מוסלמים בצפון אפריקה היה קצר מאוד: "היחידות שהשתתפו בלחימה בטוניס באביב 1943 היו כישלון חרוץ, אז הגרמנים החליטו להחרים להם את הנשק ולהשתמש בהם כ'חיילים עובדים', כלומר רק קו האחורי של הקרבות בתוניס.

 

"כמו כן לא השתמשו בהם כשומרים במחנות הכפייה של היהודים בצפון אפריקה. לשם כך היו לגרמנים גם חיילי אס.אס ולוחמים מהתנועה הצעירה של המיליציה הצרפתית ששלטה במקום, הידועים כלוחמי הליגיון הצרפתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים מוסלמים בטוניס מצדיעים במועל יד
מומלצים