שתף קטע נבחר

מדינה בהיי. למה ההולנדים גבוהים כל כך?

זה שנים שהולנד נחשבת למדינה של גבוהים, אך הסיבה לכך נותרה תעלומה. אף שרבים סבורים כי מדובר בתזונה עשירה, מחקר חדש מציע רמזים אחרים

הולנד היא ללא ספק מדינת הענקים: נשים מתנשאות לגובה 1.7 מטרים בממוצע וגברים ל-1.84. אך הסיבה שבגינה הפכו ההולנדים לגבוהים ביותר בעולם עדיין נחשבת לתעלומה. אחרי הכול, לפני שתי מאות הייתה הולנד לאחת האומות הנמוכות בעולם. מה קרה מאז?

 

עוד חדשות בעולם :

פרשת לוינסקי: "הילרי היכתה את ביל בספר"

הנער הניגרי שכבש את אוניברסיטאות ארה"ב

עבדים עדיין. אלפי מאוריטנים אינם בני חורין

 

רבים מסתפקים בתזונה עשירה בקלוריות הכוללת בשר ומוצרי חלב כהסבר לכך. אך מומחים סבורים כי ההסבר טמון מעבר לנקניקיית רוקוורסט. מדינות אירופיות אחרות נהנות גם הן משגשוג ועלייה ברמת החיים, אך אזרחיהן לא מרקיעי שחקים כמו ההולנדים. לפי נתונים רשמיים, הגובה הממוצע לגבר הולנדי עלה ב-20 סנטימטרים ב-150 השנים האחרונות. לשם השוואה, גובה הגבר האמריקני עלה רק בשישה סנטימטרים באותה התקופה.

גברים גבוהים ונשים בגובה ממוצע מולידים יותר ילדים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גברים גבוהים ונשים בגובה ממוצע מולידים יותר ילדים(צילום: shutterstock)

צוות חוקרים בראשותו של חרט סטולפ, מומחה לבריאות הציבור בבית הספר לרפואה טרופית והיגיינית, הצליחו להרכיב מסד נתונים הולנדי במטרה לאסוף ממנו רמזים. המסד, שנקרא "לייפליינס" (קווי חיים), מכיל פרטים ממצים על חייהם ובריאותם של יותר מ-94,500 בני אדם שחיו בצפון הולנד מ-1935 ל-1967. ממבט על שלושת העשורים שנבדקו עולה כי רוב הזוגות שהביאו לעולם הכי הרבה ילדים היו גברים גבוהים ונשים בגובה ממוצע.

 

"הדור הבא יהיה גבוה יותר מהדור הנוכחי"

לדוגמה, גובהם של הגברים הפוריים ביותר היה שבעה סנטימטרים מעל הממוצע. סטטיסטית, לגברים אלו היו 0.24 יותר ילדים בממוצע מהגברים הכי פחות פוריים, שגובהם היה 14 סנטימטרים מתחת לממוצע. בהשוואה למקביליהם במדינות אחרות, שבהן נוטים להביא פחות ילדים לעולם, נשים גבוהות ילדו יותר ילדים בהולנד. גם אם רבות דחו את האימהות לאחר סיום לימודיהן, ברגע שהן התמסדו, משפחתן הייתה גדולה למדי.

הדור הבא יהיה גבוה עוד יותר. מלך הולנד וילם אלכסנדר ורעייתו מקסימה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הדור הבא יהיה גבוה עוד יותר. מלך הולנד וילם אלכסנדר ורעייתו מקסימה(צילום: Gettyimages)
  

המחקר לא כלל בדיקות גנטיות, אך הסיק מתצפיות כי הברירה הטבעית ככל הנראה מילאה חלק חשוב: עם הזמן, עוד ועוד הולנדים הפיצו יותר ויותר גנים גבוהים. "הברירה הטבעית בנוסף לתנאים סביבתיים טובים עשויים להסביר מדוע ההולנדים כל כך גבוהים", נכתב במאמר שפורסם ביום רביעי לשעבר בכתב העת Royal Society journal Proceedings B.

 

"גובה הוא מאפיין מאוד תורשתי - הורים גבוהים מולידים בדרך כלל ילדים גבוהים

 יותר מהורים נמוכים", אמר סטולפ. הוא צופה שאנשים גבוהים יולידו יותר ילדים שעשויים גם להיות גבוהים, ולכן "הגובה הממוצע בדור הבא יהיה גבוה יותר מהדור שקדם לו, או שישתווה אליו".

 

אך יש לקחת בחשבון גם העדפות תרבויות. סטולפ ציין כי הנתונים הראו כי בארצות הברית נשים נמוכות וגברים בעלי גובה ממוצע הולידו יותר ילדים מכל זיווג אחר. "שלא במפתיע", טוען סטולפ, כי "בבחירת בן זוג, גובה אינו מהווה גורם משפיע כל כך". אך עם זאת הדגיש כי נרשם שוני בין העדפות הגובה בקרב נשים לעומת גברים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זה לא התזונה
צילום: shutterstock
מומלצים