שתף קטע נבחר

המחבל ממרתון בוסטון הורשע: יוצא להורג?

דז'וחר צרנייב ואחיו הבכור טמרלן פוצצו ב-2013 סירי לחץ ממולכדים באזור קו הסיום של המרתון, הרגו 3 בני אדם ופצעו 290. חבר המושבעים במסצ'וסטס הרשיע את האח הצעיר בכל 30 סעיפי האישום והוא עשוי לקבל עונש מוות

אחיו הבכור נהרג בקרב יריות עם השוטרים, אך הוא נשאר בחיים לשלם על פשעיו: חבר המושבעים במדינת מסצ'וסטס הרשיע היום (יום ד') את המחבל ממרתון בוסטון, דז'וחר צרנייב בן ה-21, ועל פי הסעיפים שבהם הורשע הוא עשוי לקבל עונש מוות. החלטת 12 המושבעים התקבלה לאחר דיונים שנמשכו 11 שעות, ואותו הרכב יהיה זה שיחליט אם להטיל על הצעיר ממוצא צ'צ'ני עונש מוות או מאסר עולם ללא אפשרות חנינה.

 

עוד חדשות בעולם :

התחבא בגלגל המטוס: "רצה לפגוש הנשיא"

פליטות והרות. "אין כסף לאולטרסאונד"

 

הפיגוע במרתון אירע ב-15 באפריל 2013 כששני סירי לחץ ממולכדים התפוצצו וגרמו למותם של שלושה בני אדם - הילד בן השמונה מרטין ריצ'רד שחיכה לאביו הרץ, קריסטל קמפבל בת ה-29 ולו לינגזי, סטודנטית סינית שלמדה בבוסטון - ולפציעתם של 264.

 

האחים צרנייב (צילום: AP) (צילום: AP)
האחים צרנייב(צילום: AP)

רגע הפיצוץ במרתון בוסטון (צילום: AP) (צילום: AP)
רגע הפיצוץ במרתון בוסטון(צילום: AP)

הרוגי הפיגוע: מרטין ריצ'רד (מימין), לו לינגזי וקריסטל קמפבל (צילום: AP) (צילום: AP)
הרוגי הפיגוע: מרטין ריצ'רד (מימין), לו לינגזי וקריסטל קמפבל(צילום: AP)

הקו שעליו הלך צוות ההגנה של צרנייב נועד למנוע מחבר המושבעים לגזור עליו עונש מוות, ולכן הודה הנאשם בביצוע הפיגוע, אולם טען שהושפע מאחיו הגדול טמרלן שהיה למעשה המוח מאחורי פיגוע הטרור. מנגד, התביעה טענה כי דז'וחר נושא באחריות שווה לזו של אחיו ושהוא פעל מרצונו החופשי. עוד נטען ששני האחים, שהיגרו לארצות הברית מרוסיה לפני יותר מעשור, פעלו מתוך זעם על המלחמות שניהלה ארה"ב במדינות מוסלמיות.

 

צרנייב נאשם בכל 30 סעיפי האישום בגין הפיצוצים במרתון בוסטון והריגתו של שוטר שניהל אתו קרב יריות. העונש על 17 מהאישומים הוא עונש מוות. חבר המושבעים קבע בין היתר שצרנייב השתמש בנשק להשמדה המונית שגרם למוות, בסיוע לדבר עבירה, בביצוע פיצוץ במקום ציבורי שגרם להרג ובשימוש בנשק חם שגרם למותם של אנשים.

 

במשך שלושה עשורים נאסר עונש המוות במסצ'וסטס משום שהוא מנוגד לחוקה, והמדינה לא הוציאה אדם להורג מאז שנת 1947, אולם משפטו של המחבל מבוסטון התקיים בבית משפט פדרלי המאפשר הוצאות להורג על עבירות של טרור בשטח ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים