שתף קטע נבחר

ההיסטוריה והקולקציה של ספידו

SPEEDO ההיסטוריה של בגדי הים

  

חברת בגדי הים וציוד השחייה ספידו, שכולם מזהים כיום עם בגד ים קטנטן בגזרת סליפ ועם אליפויות עולם ואולימפיאדות קיימת כבר משנת 1910. מעבדת החדשנות שלה ה-AQUA LAB ממוקמת כיום בנוטינגהם, אבל החברה החלה את דרכה בכלל כמפעל לייצור סריגים, ובגד הים הראשון שייצאה היה חליפה. מאז טבלו בגדי ים רבים בים, וגזרות הלכו והתקצרו.

  

בשנת 1910 יזם סקוטי צעיר בשם Alexander MacRae מהגר לאוסטרליה ומחליט להקים עסק לייצור גרביים בשם MacRae Hosiery Manufacturers.

הוא פותח את מפעל הסריגים הראשון בסידני וקורא לו ‘Fortitude’. במלחמת העולם השנייה ‘Fortitude’ מייצרת גרביים עבור הצבא האוסטרלי.

 

ה- Racerback, חליפת השחייה הראשונה שאינה עשויה מצמר מוצגת ע"י MacRae בשנת 1927. מבנה החליפה, שכלל כתפיים וגב חשופים אפשר טווח רחב יותר של תנועה והיא אומצה במהרה על ידי שחיינים מקצועיים. מכוון שהקדימה את זמנה מפני שנחשבה "חושפנית", נאסרה החליפה ללבישה בחופים רבים.

 

בשנת 1928 הסלוגן "Speed on in your Speedos" נהגה בהשראת חליפת ה-- Racerback על ידי ג'ים פרסונס, אחד העובדים בחברה, והשם ספידו נולד. השחיין השבדי ארנה בורג קובע שיא עולמי חדש כשהוא לבוש בספידו ומחדיר את המותג לתודעת השחיינים המקצועיים והציבור הרחב כאחד.

בשנת 1935 ספידו עושה מהלך נועז לאותם ימים ומציגה לראשונה את בגד הים לגברים כפי שאנחנו מכירים בגרסתו הנוכחית, כלומר רק חלק תחתון המשאיר את החזה חשוף. באותה שנה נלבש בגד הים בארה"ב ובשנת 1936 באולימפיאדת ברלין, כל נבחרת השחייה האוסטרלית הגברית התהדרה בגאווה בבגד ים בעל חלק תחתון בלבד והציגה לעולם את מה שנחשב נועז וחצוף באותם ימים.

במהלך מלחמת העולם השנייה בשנות ה-40, יותר מ-90% מתפוקת הייצור של ספידו הוקדשה למאמץ המלחמתי, שייצרה סריגים, תחתונים, גרביים, כילות נגד יתושים, דגלי איתות ומה לא.

 

הביקיני מתחיל לעורר עניין: בגדי ים בשני חלקים היו קיימים גם לפני מלחמת העולם השנייה, אבל עדיין היו שנויים במחלוקת עבור המיינסטרים. לאחר המלחמה ספידו פתחו מפעל חדש עקב העלייה בביקוש לבגדי ים, והביקיני בראשם.

בשנת 1956 , באולימפיאדת מלבורן, ספידו הייתה הספונסרית של כל נבחרת השחייה האוסטרלית שזכתה בשמונה מדליות זהב והפכה את ספידו למותג המפורסם בעולם בתחומו. באולימפיאדה הוצגו לראשונה תחתוני השחייה(בגזרת סליפ- Swim briefs) שהפכו לשם נרדף למילה "ספידו".

בגד ים מניילון הוצג לראשונה בשנת 1957, כפיתוח חדש שהיווה פריצת דרך של החברה. ב-1959 החלו לייצא בגדי הים לשאר העולם.

ספידו שיאנית עולם במדליות: באולימפיאדת מקסיקו בשנת 1968 27 מתוך 29 זוכי מדליות הזהב לבשו ספידו ו-22 מתוך 23 שיאי העולם שנקבעו שם היו לשחיינים שלבשו ספידו. באולימפיאדת מינכן בשנת 1972 21 מתוך 22 שיאי עולם נשברו על ידי שחיינים שלבשו ספידו, ו-52 מתוך 58 המדינות שהתחרו בשחייה לבשו ספידו.

 

בשנת 1992 באולימפיאדת ברצלונה ספידו משיקה את בגד השחייה התחרותי S2000, שבעזרתו הגרירה וההתנגדות במים מופחתת ב-15% מאשר בגד ים רגיל. 53% מהמדליות בכל תחרויות השחייה באולימפיאדה הזו שייכות לשחיינים ששחו לבושים ב- S2000.

ספידו ממשיכה להיות חלוצה בתחום הפיתוחים החדשניים ובשנת 1994 משיקה את בד ה- Endurance, הבד הראשון בעולם העמיד לכלור לצד משקפות ה-PRO-FOCUS החדשות.

 

בשנת 1996 באולימפיאדת אטלנטה משיקה החברה את הפיתוח החדש בתחום בגדי הים, ה- Aquablade, כאשר הסחיבה והגרירה במים בשימוש בו מופחתת ב-8% מאשר הפיתוח הקודם(ה- S2000). הטכנולוגיה מוכיחה את עצמה, כש- 77% מזוכי המדליות בתחרויות השחייה לבשו את ה- Aquablade.

 

בשנת 2000 ספידו מציגה את החידוש המהפכני, חליפת השחייה- FASTSKIN, שעוצבה בהשראת עור כריש. השחיינים הטובים בעולם לבשו אותה, ביניהם מייקל פלפס, לני קרייזלברג, מייקל קלים, אינגה דה ברוין, וגרנט האקט. השחיינים שלבשו את חליפת ה- FASTSKIN במשחקים האולימפיים של סידני זכו ב-83% מכל המדליות בענף השחייה ושברו 13 מתוך 15 שיאי העולם שנשברו באולימפיאדה זו.

 

חגיגות 75 השנים לספידו בשנת 2003 צויינו בשיתוף פעולה עם מעצבת האופנה Melissa Odabash, שעיצבה קולקציית בגדי ים במהדורה מוגבלת, אותה דיגמנו בין השאר נעמי קמפבל וגרי הול.

 

בשנת 2004 הציגה חברת ספידו אבולוציה של חליפת ה- FASTSKIN, חליפה חדשה בשם Fastskin FSII, אשר מפחיתה את הסחיבה הפאסיבית במים.

 

באולימפיאדת אתונה באותה שנה, השחיין מייקל פלפס עושה היסטוריה כשהוא לובש את החליפה החדשה והופך לשחיין הראשון אשר זכה אי פעם ב– 8 מדליות אולימפיות. באולימפיאדת אתונה יותר שחיינים לבשו את ספידו מאשר כל המותגים האחרים המתחרים ביחד.

 

לכבוד יום הולדתה ה-80 ספידו השיקה חליפת שחייה ששינתה באופן משמעותי את חוקי המשחק: ה- The LZR Racer המפורסמת, שנכללה כאחת ההמצאות הטובות לשנת 2008 על ידי מגזין TIME וכאחד המוצרים החדשניים ביותר של השנה על פי המגזין הנחשב Science. באולימפיאדת ב'ייג'ינג הייתה הצלחה חסרת תקדים לספידו, כש-92% מהספורטאים שלבשו את החליפה זכו במדליות והשחיין מאומץ ספידו מייקל פלפס זכה בשמונה מדליות זהב.

 

 

בשנת 2010 השיקה ספידו את קו ה- Sculpture, בגדי ים מחטבים, המעצבים ואורזים את הגוף בצורה אופטימאלית. הסקלפצ'ר המחמיאים מיועדים לשחייה מקצועית ועשויים מבדים רכים שהותאמו במיוחד למטרה שלשמה נוצרו, פרי מחקר מעמיק שכלל ניתוח של מבני הגוף של יותר מ5,400 נשים.

 

מלבד הבדים, עמלו טובי המוחות על טריקים וויזואליים שנועדו להשטיח ולעצב את הבטן, המותניים והישבן. הסקלפצ'ר עשויים מבד XTRA LIFE LYCRA, העמיד פי 10 בהשוואה לבגדי ים אחרים העשויים אלסטן, ולכן הוא נשמר כמו חדש, למשך פרק זמן ארוך יותר.

באותה שנה ספידו משתפת פעולה עם מותג אופנה בת קיימא בשם ‘From Somewhere’ כשהתוצר הוא קולקציית שמלות מרהיבה שיוצרה מעודפי ייצור של חליפת ה- LZR Racer.

 

בשנת 2012 ספידו השיקה את מערכת Fastskin3 Racing System שכוללת חליפת שחייה, כובע ים ומשקפת שתוכננו לעבוד יחדיו בהרמוניה כמקשה אחת, להפחתת הסחיבה וההתנגדות במים. מייקל פלפס זכתה באולימפיאדת לונדון בשש מדליות בעודו עוטה החליפה, כובע הים והמשקפת ובכך הפך לשחיין האולימפי בעל מספר המדליות הגדול ביותר בכל הזמנים, 22 במספר. פלפס לבש ספידו כשזכה בכל אחת מהמדליות שלו.

כמעט בכל שנה מציגה ספידו פיתוח חדשני, וממש בימים אלה, שנת 2015 , השיקה החברה את אחד הפיתוחים המהפכניים שלה בשנים האחרונות, מערכת ה- LZR Race X And LZR Racer Elite2. על מנת ליצור מערכת זו השקיעו בספידו יותר מ-10,000 שעות, והיא פותחה בשיתוף 358 שחיינים בינלאומיים ו-20 מומחי שחייה נוספים מ-26 מדינות ברחבי העולם.

 

 (צילום: יפעת בן הרוש) (צילום: יפעת בן הרוש)
(צילום: יפעת בן הרוש)

 (צילום: יפעת בן הרוש) (צילום: יפעת בן הרוש)
(צילום: יפעת בן הרוש)

 

המערכת כוללת חליפה, כובע שחייה ומשקפת המתקדמים בעולם. שלושתם עובדים בהרמוניה כיחידה אחת על מנת לצמצם את החיכוך במים, תוך יצירת צורה הידרודינאמית אידיאלית של השחיין והשחיינית על מנת למקסם את המהירות והביצועים במים. 

 

היתרונות של החליפה רבים וביניהם: גימורים משופרים: חיתוכי לייזר בטכנולוגיה ייחודית שנותנת מענה אופטימאלי לנוחות וביטחון, כתפיות עם חיתוכי לייזר בחליפות הנשים (נמצא בתהליך רישום פטנט) שייחודי גם הוא תמיכה מיוחדת באזור שרירי הבטן הכוללת חיתוכי פאנלים שנעשו בחיתוך לייזר מיוחד- מוסיפים תמיכה לשרירי הליבה ועוזרים ליציבות אופטימאלית במים.

 

בנוסף, תיפורים שמוסיפים תמיכה: החליפה בנויה כולה מתיפורים מולחמים בכדי לשמור על מנח גוף נכון במים. בנייה מיוחדת של תפר התמיכה (שנמצא גם הוא בתהליך רישום פטנט) המשפר את ההצמדה של השרשרת הקינטית ובנייה כפולה של בד: טכנולוגיית מתיחה חכמה משלבת דחיסת שרירים גבוהה עם חופש תנועה.

  

להשיג ברשת פיוז'ן ובחנויות המובחרות: http://www.speedo.co.il/index.aspx

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: יפעת בן הרוש
בגדי ים של ספידו
צילום: יפעת בן הרוש
מומלצים