שתף קטע נבחר

כך תצילו חיים: מה לעשות בהתקף אלרגיה קשה?

זה עלול לקרות לכולנו: התקף אלרגיה חמור שעלול, אם לא מטפלים בו בזמן, לגרום אפילו למוות. איך מזהים את ההתקף הממשמש ובא, ומה יציל את החיים?

אלפי ישראלים סובלים מאלרגיות בדרגות שונות: אבל רגע לפני ההתמוטטות, ישנם סימנים מקדימים שמבשרים את בוא ההתקף הקשה והבשורה הטובה היא שיש מה לעשות, והרבה ברגע האמת.

 

לחיות עם אלרגיה

אויבים מבית: 4 אלרגיות שמחכות בין הרהיטים

אלרגי לחתול - זה לא בגלל הפרווה: 8 מיתוסים

אלרגיה לפני החורף: למה זה קורה ואיך לטפל

 

בשנים האחרונות אירעו כמה מקרים של מוות או כמעט תמותה בשל חשיפה לגורמים אלרגניים. כך לדוגמה, בשנה שעברה לקה בהתקף אלרגיה קשה עומר קריב, תושב הוד השרון ובנה של חברת הכנסת לשעבר יפעת קריב.

 

קריב, תושב הוד השרון, סובל מאלרגיה קשה ועמידה לחלב, מגיל ילדות. הוא טופל בבתי החולים במגוון טיפולים שכשלו. כשהזמין קינוח במסעדה בה ישב עם חברים, ביקש מהמלצר לוודא שהוא אינו מכיל חלב. המלצר ניגש להתייעץ וחזר עם שתי מנות אפשריות שלדבריו לא הכילו חלב. קריב בחר בעוגת השוקולד וביקש לוודא שוב שאינה מכילה חלב.

 

הקינוח הוגש לשולחן, ולאחר הכפית הראשונה שאכל החל קריב לחוש עיקצוצים בפה ונפיחות, סימן ההיכר הראשון להתקף אלרגיה. הוא צלצל לאביו, שביקש ממנו להזריק מיד אפיפן, מהלך שככל הנראה הציל את חייו. בינתיים החלה האלרגיה תוקפת: פניו האדימו והוא התלונן על קוצר נשימה ניכר.  

 

האם כל נזלת היא אלרגיה? (צילום: index open) (צילום: index open)
האם כל נזלת היא אלרגיה?(צילום: index open)

 

זהירות מירבית מגורמי האלרגיה

ולעתים מדובר בחשיפה מינימלית ביותר. בקוויבק שבקנדה מתה נערה בת 15 לאחר שנישקה את החבר שלה, שאכל כמה שעות קודם לכן כריך עם חמאת בוטנים. הנערה, שהייתה אלרגית לבוטנים, לקתה בתגובה אלרגית קשה ומתה.

 

לפני כשנה וחצי מתה קייטלין קרלסון, נערה בת 13 בבית ספר בשיקגו בארצות הברית, לאחר שנחשפה לשמן בוטנים במסיבת כיתה והובהלה לבית החולים כשהיא סובלת מתגובה אנפילקטית.

 

בניו זילנד מת בשנת 2007 גרנט פרימן בן ה-38, שסבל מאלרגיה לאגוזים, ביצים, פירות ים ועוף מאז שהיה בן חמש, אך מעולם לא חשב שהאלרגיות האלו עלולות לסכן את חייו. פרימן אכל ארוחת ערב במסעדה, ועשר דקות לאחר מכן התמוטט בשירותים במקום. לאחר יומיים הוא נפטר.

 

גם הימצאות בחלל מסעדה קטן, למשל, שבו מוגשות מנות המכילות אגוזים, עלולה להוות סכנת חיים לאנשים אלרגים,

 כיוון שהאוויר מלא חלקיקי אגוזים מזעריים.

 

תגובה של מערכת החיסון

אלרגיה היא למעשה תגובה של מערכת החיסון למרכיבים חלבוניים באוכל, שמתבטאת ביצירת נוגדנים שתוקפים את הגוף וגורמים לשרשרת של תגובות.

 

ברוב המקרים האחראים הם מספר מצומצם של מזונות: חלב, ביצים, בוטנים, אגוזים, פירות ים, סויה, שומשום טחינה ודגים. תגובות אלרגיות נוספות כוללות אלרגיה לתרופות, לארס דבורים וצרעות ולמגוון חומרים נוספים.

 

הגוף יוצר נוגדנים הקרויים IgE, הנמצאים צמודים לקרום תאים הקרויים תאי מאסט (תאי פיטום). בחשיפה חוזרת של המזון לו אלרגי האדם יקשרו האלרגנים במזון אל הנוגדנים שמצויים על פני תאי מאסט ויגרמו לשחרור של חומרים כימיים ובהם היסטמין ומתווכים נוספים.

 

אלו מחוללים תגובה אלרגית העלולה להתבטא באופן קל בפריחה מגרדת, נזלת ואודם בעיניים ובמקרים קשים יותר עלולה לגרום אף לתגובה אנפילקטית הכוללת קוצר נשימה, נפילת לחץ דם ובצקות בגפיים ובלוע.

 

איך תזהו אלרגיה?

לא כל נזלת או התעטשות היא אלרגיה למזון. קיימים תסמינים מוגדרים של תגובה אלרגית למזון, שנעים בין תגובה מיידית בתוך מספר דקות לתגובה מאוחרת יותר, שמתרחשת לעתים גם אחרי מספר ימים.

 

התגובה האלרגית המיידית, הנקראת בשפה הרפואית "תגובה אנפילקטית", מתרחשת בתוך מספר דקות לאחר האכילה. היא מתבטאת בפריחה, גרד, התנפחות, הקאה, קשיי נשימה וירידה בלחץ הדם. תגובה זו עלולה להיות מסכנת חיים, בעיקר בחשיפה חוזרת למזון האלרגני.

 

תגובת אלרגיה מאוחרת מופיעה בעיקר אצל תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם. היא כוללת הקאות, שלשולים או חוסר עלייה במשקל - לרוב בעקבות אלרגיה לחלב. למעשה אין דרך לחזות מי יהיה אלרגי למזון או לא, משום שהאלרגיה מתפתחת רק לאחר החשיפה למזון.

 

הגורם לאלרגיות עדיין לא ברור, אולם ההשערות הן שלסיכוי המוגבר ללקות בה קשור הרקע המשפחתי של המחלות. כדי לבדוק אם אכן מדובר באלרגיה למזון מסתמך הרופא על הסיפור הקליני: המטופל אכל את המזון האלרגני ובתוך מספר דקות הופיעו תופעות של אלרגיה. הוא נעזר גם בתבחיני עור שמדגימים בתוך רבע שעה את האלרגיה, ובבדיקת דם שמראה אם קיימים נוגדנים ספציפיים.

 

מזרק אפיפן: טיפול מציל חיים

הטיפול בתגובה אלרגית שמתבטאת בגרד ופריחה כולל תרופות אנטי-היסטמיניות. אם התגובה חמורה יותר מצויד המטופל, ובמקרה בו מדובר בילד אז הוריו, במזרק "אפיפן", המכיל אדרנלין.

 

חומר זה עובד על המערכות שנפגעות מהתגובה האלרגית הקשה. הוא מרחיב את כלי הנשימה שהתכווצו ובמקביל מכווץ את כלי הדם ומעלה את לחץ הדם שנפל.

 

מה עושים כשמבחינים באדם הסובל מתגובה אלרגית?

הסכנה החמורה ביותר בעת תגובה אלרגית קשה היא תגובה אנפילקטית, הכוללת חסימה של דרכי נשימה עליונות בשל בצקת של הלוע הלשון והשפתיים, ונפילת לחץ דם. תגובה כזו עלולה להתפתח במהירות תוך דקות ולערב את מערכות הגוף השונות. אם אתם חושדים שהנפגע לקה בתגובה אלרגית פעלו כך:

 

הזעיקו צוות ניידת טיפול נמרץ בטלפון 101: ככל שהעזרה הרפואית תינתן מוקדם יותר - כך יגדלו סיכויי הנפגע לשרוד.

 

הבטיחו את דרכי האוויר: שחררו בגדים לוחצים, השכיבו את הנפגע כשרגליו מורמות. בקשו מבעלי המקום להביא את תיק העזרה הראשונה והניחו ליד הנפגע. הטו את ראש הנפגע מעט אחורנית בעדינות. בתינוקות יש להניח שמיכה מגולגלת תחת העורף בעדינות כך שהראש יוטה מעט אחורה.

 

לבעלי הכשרה בעזרה ראשונה: אם הנפגע אינו בהכרה יש להחדיר נתיב אוויר (Airway) שיאפשר כניסת אוויר לכיוון הריאות במקרה של חסימת דרכי האוויר העליונות. במקרה הצורך יש להתחיל בפעולת החייאה עד להגעת הצוות הרפואי.

 

חפשו בתיקו של הנפגע מזרק "אפיפן" (הנראה כמו עט) והזריקו לעורו: מדובר במזרק המכיל אדרנלין, אשר מחיש את סיום התגובה האלרגית, מרחיב דרכי נשימה ומעלה את לחץ הדם. צורת ההזרקה: יש להצמיד את המזרק לחלק החיצוני של הירך כשחלקו הכתום קרוב לרגל (במזרקים ישנים יותר - החלק צבוע בשחור), לנעוץ את המזרק במשך 10 שניות, להוציא אותו ולעסות את מקום ההזרקה במשך 10 שניות נוספות.

 

נשיאת צמיד או שרשרת: מומלץ לכל חולה אלרגיה לשאת עליו צמיד או שרשרת המעידים על כך. חשוב לרשום טלפון ליצירת קשר על הצמיד ולשאת בתיק לכל מקום את מזרק ה"אפיפן". על ההורים ליידע כל מטפל בבית, בגן ובבית הספר על האלרגיה ולצייד את הילד לפי הצורך במזרק.

 

הכותב הוא מומחה לרפואת ילדים והכתב הרפואי של ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
איך לטפל באלרגיה?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים