שתף קטע נבחר

מחבלים שחוסלו אמש - ילידי מג'דל שמס

חיל האוויר חיסל ארבעה מחבלים שניסו להניח מטען בגבול סוריה-ישראל. שניים מהם היו ילידי המועצה הדרוזית. סוכת אבלים הוקמה על-ידי קרוביהם: "נזיה אמור היה להתחתן ביום שישי הבא"

בכפר מג'דל שמס הקימו היום (ב') סוכת אבלים, זאת לאחר שנודע כי שניים מהמחבלים שחוסלו אמש על ידי חיל האוויר בגבול סוריה הם האחים תאיר ונזיה מחמוד, ילידי הכפר, בשנות ה-20 לחייהם, שהתגוררו בכפר חאדר שבגולן הסורי. "נזיה תכנן להתחתן ביום שישי הבא", סיפר ל-ynet אחד מקרובי משפחתו. "הוא מאוד שמח וחיכה ליום הזה, אבל לצערי לא מימש את שמחתו".

 

הכפר מג'דל שמס שנמצא בשטח ישראל מול הכפר חאדר שבצפון רמת הגולן מוכר כמעוז המזוהה עם המשטר הסורי. לסוכת האבלים הגיעו מאות אנשים. "קיבלנו קשה מאוד את ההודעה על מותם של השהידים", סיפר קרוב המשפחה. "עדיין לא ברור לנו למה ירו בהם, למרות הגרסה ששמענו מישראל".

 

תאיר מחמוד עם משפחתו ()
תאיר מחמוד עם משפחתו

נזיה מחמוד ()
נזיה מחמוד

עבדאללה בדרייה מהכפר חאדר שחוסל אתמול ()
עבדאללה בדרייה מהכפר חאדר שחוסל אתמול

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

הלוויה סמלית של שני האחים במג'דל שמס (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הלוויה סמלית של שני האחים במג'דל שמס(צילום: אביהו שפירא)

סוכת האבלים במג'דל שמס ()
סוכת האבלים במג'דל שמס

אביהם המנוח של האחים היה אסיר ביטחוני בשם וליד מוסטפא מחמוד שמת בשנת 2009 מבעיות בריאות. בשנות ה-80 הוא היה עצור בכלא הישראלי ואחרי ששוחרר עזב את מג'דל שמס לעבר השטח הסורי. "שני בניו שנהרגו הסתננו לסוריה בגלל קשיים ורדיפה פוליטית", טען קרוב המשפחה.

 

עאדל אבו ג'בל, קרוב משפחתו של אחד ההרוגים, הגדיר את שני האחים שהידים. "הם היו גיבורים. כולנו אהבנו אותם". מרזוק, תושב המקום, הוסיף: "ישראל מוכיחה לנו שהיא מתערבת בעניינים שלא לה. כמה אנשים היו באזור כדי להגן על הכפר מפני אנשי ג'בהת א-נוסרה ודאעש, אבל ישראל הושיטה יד לארגונים הטרוריסטים האלו ועזרה להם בהריגתם".

 

קרוב משפחה אחר אמר כי "לא הייתה שום סיבה להרוג אותם. ככל הנראה ממשלת ישראל מנסה לחפש דרך איך לתקוף בסוריה על חשבון חיי אדם".

 

כוחות צה"ל באזור התקרית (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
כוחות צה"ל באזור התקרית(צילום: אביהו שפירא )

ברשתות החברתיות המזוהות עם המשטר הסורי בגולן פורסמו הבוקר שמותיהם של ארבעת המחבלים שחוסלו. באתר חדשות לבנוני נאמר כי הארבעה בעלי אזרחות סורית וכי הם פעלו במסגרת ההתנגדות העממית הסורית שארגון חיזבאללה הקים באותו אזור ואף אימן אותם. שני המחבלים השניים שנהרגו הם יוסוף ג'בר חסון וסמיח עבדאללה בדרייה מהכפר חאדר.

 

גורם המקורב להתנגדות העממית בגולן סיפר לאתר חדשות לבנוני כי ארבעת ההרוגים משתייכים לחוליית חללי אל-קוניטרה במסגרת ההתנגדות העממית הסורית שהוקמה בגולן. מנגד, ברשת סקיי ניוז בשפה הערבית ציטטו הבוקר גורמים שטענו כי ארבעת ההרוגים פעלו בחסות חיזבאללה.

 

בחודש יולי האחרון דווח בעיתון הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה "אל-אחבאר" כי בן אחר ממשפחת בדרייה מהכפר חדר, מוואפק, חוסל על ידי המוסד בעקבות ירי רקטות לעבר הגולן. הוא הוגדר אז כיד ימינו של האסיר המשוחרר ורוצח משפחת הרן, סמיר קונטאר, שהוזכר בעבר כמי שהופקד על פעילותו של חיזבאללה באותו אזור.

 

במקביל, בלבנון מדווחים כי צה"ל הגביר את סיוריו ונוכחותו לאורך הגבול עם לבנון ביום שאחרי התקיפה באזור גבול סוריה ואף קיים אימון צבאי בהר דב. במקביל, בצד השני של הגבול גם כוח יוניפי"ל של האו"ם וגם צבא לבנון עוקבים אחר התנועות הישראליות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תאיר מחמוד עם רעייתו ובתו
מומלצים