שתף קטע נבחר

המתלוננת נגד המג"ד בגבעתי נחשפת: "גיבור ישראל אינו מעל החוק"

בפוסט בדף הפייסבוק שלה כתבה המתלוננת מאי פאטל: "לא חשבתי שאגיע למצב שבו אני מרגישה שוב חסרת אונים, כבולה ומשותקת, הפעם אל מול מערכת אטומה, ולרגע לא האמנתי שאבין את אלו שלא מתלוננות כי ידועה להן מראש 'חומרת' העונש שמקבלים מטרידים מיניים במדינת ישראל"

מאי פאטל, המתלוננת נגד מפקד גדוד צבר בחטיבת גבעתי לשעבר, סגן-אלוף לירן חג'בי, נחשפת בפוסט שפרסמה בצהריים (ב') בדף הפייסבוק שלה.

 

היא הסבירה מדוע החליטה להיחשף: "אחר התלבטויות רבות החלטתי להיחשף. לפני כחמישה חודשים שמעתם עליי בחדשות ובעיתונים והחלטתי לשבור שתיקה. כחיילת הוטרדתי מינית במשך מספר חודשים על ידי קצין בכיר בצה"ל. הבנתי שאין לי ברירה אחרת, אלא לשתף את הסיפור האישי שלי, מכיוון שאחרי כל מה שעברתי אני נאלצת כעת להתמודד עם כתב אישום משפיל ועסקת טיעון מביכה לא פחות מהמקרה עצמו ואני מרגישה מחנק נוראי בגרון. אני לא רוצה להסתתר מאחורי אות ולכן אני מספרת על המקרה שלי בשביל כל אותן נערות שעברו מה שעברתי וכן מסתתרות מאחורי אות, אם בכלל".

פאטל בפוסט שפרסמה בפייסבוק ()
פאטל בפוסט שפרסמה בפייסבוק

"מספרת על המקרה שלי בשביל כל הנערות שמסתתרות מאחורי אות. מאי פאטל ()
"מספרת על המקרה שלי בשביל כל הנערות שמסתתרות מאחורי אות. מאי פאטל

בדצמבר 2014 נודע כי נגד ח'גבי מתקיימת חקירה בחשד שביצע מעשה מגונה והטריד מינית שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו. בנוסף, הוא נחשד ששיבש חקירה והדיח פקוד למתן עדות שקר.

 

כשבוע לאחר מכן קיבל הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ אימץ את החלטת מפקד פיקוד דרום, האלוף סמי תורג'מן, להדיח את חג'בי מתפקידו. "ההחלטה התקבלה לאור הכשלים שהתגלו, שאינם עומדים בקנה אחד עם הנורמות והערכים המקובלים בצה"ל", נמסר מהצבא.

 

בסוף חודש מרס החליטה הפרקליטות הצבאית להגיש כתב אישום נגד מג"ד גדוד צבר לשעבר בגין התנהגות שאינה הולמת, הטרדת חיילת בהודעות SMS, בחיבוק, בנשיקה וכן בסעיף נוסף. הגשת כתב האישום הובילה את חג'בי בסופו של דבר לפרוש מצה"ל.

 

פאטל, המיוצגת על-ידי עו"ד רוני אלוני סדובניק, אמרה ל-ynet לאחר פרסום הפוסט: "אני מתביישת בפרקליטות הצבאית, שרקמה עסקת טיעון הזויה, לא ראויה ומהווה כתם מוסרי על צה"ל כולנו. הגשנו היום לשופטי ההרכב את התנגדותי הנחרצת לעסקת הטיעון המבישה ובכוונתי להילחם בכל דרך ובכל הערכאות כדי שחג'בי יישא בעונש הולם למלוא חומרת מעשיו".

  

בפוסט שפרסמה האשימה פאטל את הקצין שלטענתה הטריד אותה מינית. "סא"ל לירן חג'בי, מפקד גדוד 'צבר' לשעבר בחטיבת גבעתי, קצין מוערך שנלחם במלחמות ישראל ובאותה נשימה המפקד האישי שלי שהטריד אותי מינית. יש מי שיבחר לזכור לו את הדרגות והעיטורים, אני זוכרת רק את המעשים הדוחים שביצע בי והטראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי. 'גיבור ישראל' אכן צריך לקבל צל"ש, אות גבורה או עיטור רמטכ"ל, אבל אינו נמצא מעל החוק".

 

היא התייחסה לעסקה שנחתמה עם הקצין. "בימים האחרונים גיבשה הפרקליטות עסקת טיעון הזויה ופוגענית המתעלמת לחלוטין מהעובדות ומחומר הראיות", היא כתבה. "לפי עסקת הטיעון סא"ל לירן חג'בי, אשר הודה בכל הטענות נגדו, יודח מהמערך הצה"לי, אך לא יועמד לדין על עבירות המין החמורות שביצע בי בניגוד לרצוני, תוך שהוא ניצל את היותו המפקד הישיר שלי. לא חשבתי שאגיע למצב שבו אני מרגישה שוב חסרת אונים, כבולה ומשותקת, הפעם אל מול מערכת אטומה, ולרגע לא האמנתי שאבין את אלו שלא מתלוננות כי ידועה להן מראש 'חומרת' העונש שמקבלים מטרידים מיניים במדינת ישראל. כל ניסיונותיו של סא"ל לירן חג'בי להציג את התנהגותו כלפיי כמעין 'חיזור רומנטי' אובססיבי שכביכול יצא משליטה - זו הולכת שולל ושקר מוחלט. מדובר בגבר נשוי עם ילדים שמבוגר ממני ב-20 שנה ויודע שיש לו המון להפסיד ומוכן לשקר פעם אחר פעם כדי להציל את עצמו ואת שמו מהבור שחפר לעצמו".

פרש מצה"ל לאחר הגשת האישום נגדו. חג'בי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פרש מצה"ל לאחר הגשת האישום נגדו. חג'בי(צילום: דובר צה"ל)

בסיום הפוסט פנתה מאי לנשים שהוטרדו. "החלטתי להפסיק לשתוק ולפחד, גם ככה את המחיר הכבד אני כבר משלמת", היא אמרה. "אני רוצה להעביר מסר לכל אותן הנערות והנשים בישראל ובכלל, אל תשתקו! אל תפחדו! אל תתביישו! אל תהפכו לאות!! מי שצריך להתבייש זה לא אנחנו, ולמרות הקושי העצום להתמודד עם הטראומה, הפלאשבקים, הסיוטים, הבדידות, הבושה, החשיפה ובנוסף לכל זה עם מערכות נוקשות כמו בית המשפט וצבא הגנה לישראל, אין חזק מכוחה של האמת, תנו לה לנצח באמונה שלמה שיגיע היום שכבר לא נהיה בשר ל'תותחים'".

 

הסנגור הצבאי הראשי אל"מ אשר הלפרין, בא כוחו של חג'בי, מסר בתגובה: "המתלוננת בוחרת להציג סיפור שונה לחלוטין מזה שסיפרה חודשים ארוכים לאחר חקירתה. נזכיר שהייתה זו המתלוננת, באמצעות באת כוחה, שקיבלה את ההסדר והסכימה לו. נותר רק לתהות על-כך שמיד לאחר חתימתו, ובניגוד גמור לעמדתה שהובאה בפני הפצ"ר, יצאה המתלוננת נגדו תוך השמצת כל המעורבים בעריכתו".

 

לדברי הלפרין, "אין לנו מנוס מלציין כי בניגוד גמור לנטען על-ידה, כאילו היא נבדקה בפוליגרף ונמצאה דוברת אמת, הרי שביחס לשראל האם שיקרה בפרט כלשהו בהצהרה שרשמה בפוליגרף, נקבע כי לא ניתן כלל להגיע לממצא. כמו כן, אין שחר לטענה כאילו סא"ל חג'בי סירב להיבדק בפוליגרף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים