שתף קטע נבחר

סיכומים בדרך לממשלה. לפיד: "מכירת חיסול"

יהדות התורה וכולנו של כחלון בדרך לממשלת נתניהו הרביעית, זאת לאחר פריצת דרך במו"מ הקואליציוני. קצבאות הילדים יוחזרו וצפויות רפורמות במערך הגיור ובחוק השוויון בנטל. המטרה הבאה של הליכוד: לסגור עם בנט

אחרי ימים ארוכים של מחלוקות ומבוי סתום, אירעה אתמול פריצת דרך במשא ומתן הקואליציוני. צוות המו"מ של הליכוד הגיע להסכמות עם הצוות של יהדות התורה והטיוטה שגובשה תיחתם היום (ד') לאחר אישור רבני המפלגה. גם מול כולנו של משה כחלון הגיעו בליכוד להסכמות והחתימה גם כן צפויה היום. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מתח ביקורת חריפה על ההסכם עם המפלגה החרדית ואמר כי מדובר ב"כניעה מוחלטת" של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

לאורך היום קיימו צוותי המשא ומתן של הליכוד ויהדות התורה דיונים ארוכים עד שהגיעו לגיבוש הטיוטה. ההסכם הוצג לראש הממשלה נתניהו שכעת יתפנה לטפל במחלוקות עם יתר המפלגות. ההסכם כולל ביטול של שורת רפורמות שעברו בכנסת הקודמת, בין היתר, על ידי יש עתיד. שתי המפלגות סיכמו כי קצבאות הילדים יוחזרו וישולמו החל מחודש מאי לאחר ההקמה הצפויה של הממשלה.

חברי הכנסת פרוש, גפני וליצמן מיהדות התורה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
חברי הכנסת פרוש, גפני וליצמן מיהדות התורה(צילום: נועם מושקוביץ)

בכך יבוטל השינוי שנכנס לתוקף באוגוסט 2013, שינוי שצמצם במאות שקלים את הסכום החודשי שהמוסד לביטוח לאומי שילם למשפחות, ללא קשר למספר הילדים או רמת ההכנסה שלהן. עוד נקבע כי יבוצעו שינויים ברפורמות במערך הגיור שביצעה הממשלה הקודמת שביקשה לאפשר לרבני ערים להקים מערכי גיור ובכך להקלעל תהליך הגיור. כעת דורשים החרדים להקשיח שוב את תהליך הגיור. שינויים נוספים צפויים גם בחוק השוויון בנטל, אחת מיוזמות הדגל שליש עתיד.

 

יו"ר יש עתיד, שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, מתח ביקורת חריפה על ההסכם. "מה שאנחנו רואים היום זו מכירת חיסול של כל מה שחשוב לחברה הישראלית על חשבון משלם המסים", אמר לפיד. "מדובר בכניעה מוחלטת של ראש הממשלה לדרישות של מפלגה לא ציונית על חשבון הציבור העובד והמשרת. יש עתיד תמשיך להילחם נגד הסחטנות הפוליטית כדי שאזרחי ישראל, שיוצאים כל יום לעבודה ומשלמים מסים, ייזכו ליחס הוגן בחלוקת משאבי המדינה על ידי ממשלת ישראל".

 

אחרי יהדות התורה, שקיבלה את רוב דרישותיה, נרשמה בערב גם התקדמות משמעותית במו"מ עם כולנו, וגובשו הסעיפים האחרונים לקראת חתימה על ההסכם. כחלון יקבל, כפי שהובטח לו, את משרד האוצר, ובנוסף גם את משרדי הבינוי והגנת הסביבה, מינהל מקרקעי ישראל ומינהל התכנון שנעקר ממשרד הפנים. נציג ממפלגתו של כחלון יעמוד גם בראש ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. כחלון לא התחייב לתמוך בחוקים נגד בג"ץ, ולפי הסיכום התקציב הדו שנתי שהוא יציע יאושר עד אחרי חג סוכות.

משה כחלון, בדרך למשרד האוצר (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
משה כחלון, בדרך למשרד האוצר(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

ובעוד שעם כחלון ויהדות התורה ההסכמים גובשו, עדיין קיימות מחלוקות עם הבית היהודי וש"ס. יו"ר ש"ס אריה דרעי עדיין לא השיב באיזה משרד הוא מעוניין, זאת לאחר שמינהל התכנון הוצא ממשרד הפנים.

 

בנוסף, משרד הדתות, שאמור להינתן לש"ס כפיצוי, טרם נסגר סופית בגלל התנגדות נחרצת של הבית היהודי. בשל הפערים הודיע דרעי על התייעצות דחופה של סיעתו והבהיר כי בכל מקרה וללא קשר לתיקים, לא יצטרף לממשלה אם לא תכיר במע"מ 0 על מוצרי יסוד כאחד מקווי היסוד שלה.

דרעי, עדיין מתלבט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דרעי, עדיין מתלבט(צילום: מוטי קמחי)
 

בש"ס מתחו לאורך היום ביקורת על נציגי הליכוד שמושכים לטענתם זמן. גורמים במפלגה הבהירו שאם דרעי אכן ייקח את משרד הפנים, חרף הסמכויות המצומצמות, הוא יתעקש לצרף לעצמו משרד נוסף, כמו המשרד לפיתוח הנגב והגליל או משרד הרווחה. גם האפשרות של משרד הכלכלה עלתה לסדר היום, אולם לא נסגרה סופית ודרעי יבקש מלבדו תיק נוסף.

 

עם חתימות ראשונות של המצטרפות החדשות יתפנו בליכוד להסדיר את סעיפי המחלוקת עם נפתלי בנט שדורש מלבד תיק החינוך ושני תיקים נוספים, גם התחייבות לשני חוקים המגבילים את כוחו של בג"ץ, כגון פסקת ההתגברות המאפשרת לממשלה ברוב מיוחד לחוקק מחדש חוק של הכנסת כהוראת שעה למשך ארבע שנים ושינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים. בנוסף, בנט דורש התחייבות שלא תתבצע הקפאת בנייה ביהודה ושומרון ובירושלים. הלילה תיתכן פגישה בין בנט ונתניהו.

 

גם מול ישראל ביתנו צפויים קשיים. מפלגתו של ליברמן מתנגדת לשינוי חוק השוויון בנטל ורפורמת הגיור שהובטחו לחרדים. ליברמן אף הודיעה כי מפלגתו, שחוקקה יחד עם יש עתיד את התיקון לחוק יסוד: הממשלה המגביל את מספר השרים המכהנים בה, תתנגד לכל שינוי בחוק ובפרט להגדלת מספר השרים מ-18 ל-22.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ראשי יהדות התורה, בדרך לממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים