שתף קטע נבחר

תיעוד מנפאל: בן 15 חולץ בחיים אחרי 5 ימים

יש גם חדשות משמחות מהמדינה מוכת האסון: ארגון הסיוע USAID חילץ את הנער פמה לאמה שנקבר מתחת להריסות בניין שקרס ברעידת האדמה. אור אסרף בן ה-22 הוא המטייל הישראלי היחיד שעדיין מוגדר "מנותק קשר"

בתוך כל האובדן הגדול של חיי אדם וההרס העצום מסביב יש גם רגעים משמחים: המחלצים בנפאל חילצו היום (יום ה') בחיים נער בן 15 מבין הריסות בניין בקטמנדו. הבניין קרס והנער פמה לאמה בתוכו ברעידת האדמה בעוצמה של 7.8 דרגות בסולם ריכטר שזעזעה את המדינה האסייתית לפני חמישה ימים.

 

נפאל הרחוקה. הכפרים נשכחו ברעידת האדמה

82 שעות בהריסות: שתיתי את השתן שלי

 

קהל אנשים שצפה בפעולות החילוץ שאג והריע משמחה כשהנער חולץ מבין ההריסות והונח על אלונקה. פניו של הצעיר היו מכוסות אבק, וחובשים הניחו סד לצווארו כדי לתמוך בו. הנער נראה המום מהנעשה מסביב ועיניו מצמצו באור השמש.  

 

הנער בן ה-15 פמה לאמה לאחר חילוצו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנער בן ה-15 פמה לאמה לאחר חילוצו(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חולץ שלשום. רישי קהאנאל בבית החולים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חולץ שלשום. רישי קהאנאל בבית החולים(צילום: רויטרס)
ארגון הסיוע "הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי" (USAID), שמעניק סיוע חוץ למדינות שונות בעולם, מסר כי הוא פעל במהלך כל הלילה בניסיון לחלץ את הנער.

 

נלכד בין שתי קומות שקרסו

אנדרו אולברה, ראש צוות התגובה למקרי אסון של ארגון USAID, אמר לפני החילוץ כי הנער לא לכוד במקום עמוק, אך נמצא בין שתי קומות בניין שקרסו. "הוא לא נמצא עמוק מדי, אבל הקומות קרסו והוא נלכד ביניהן", אמר אולברה. "המבצע כולו מסוכן, אבל זה סיכון מול רווח, בשביל להציל חיי אדם נסכן כמעט הכול".

 

אחד מאנשי החילוץ, ל"ב באסנט, סיפר כיצד הופתע לראות שהנער בהכרה ומגיב. "הוא הודה לי כשהתקרבתי אליו. הוא אמר לי את שמו, את כתובתו ונתתי לו קצת מים. הבטחתי לו שאנחנו מתקרבים אליו".

 

רישי קהאנאל, הצעיר הנפאלי שחולץ שלשום מבין ההריסות אחרי שהיה קבור תחתן במשך 82 שעות, גולל אתמול בפני התקשורת העולמית את סיפור הישרדותו, ותיאר כיצד נאלץ לשתות את השתן של עצמו כדי להישאר בחיים.

 

חילוץ דרמטי של תינוק ששרד 22 שעות מתחת להריסות ()
חילוץ דרמטי של תינוק ששרד 22 שעות מתחת להריסות

קהאנאל סיפר כי רעש האדמה אירע בדיוק כשסיים את ארוחת הצהריים במלון שבו התאכסן בקטמנדו ועלה לקומה השנייה. כתוצאה מקריסת המבנה נלכדה רגלו בין ההריסות, ולא התאפשר לו להיחלץ בעצמו. "בהתחלה עוד הייתה לי תקווה שיחלצו אותי, אבל אתמול הרמתי ידיים. הציפורניים שלי הלבינו לגמרי והשפתיים שלי נסדקו מיובש. הייתי בטוח שאיש לא נמצא בדרך אליי. הייתי בטוח שאני הולך למות".

 

אם לא די במחסור במים, קהאנאל סיפר בבית החולים כי בעודו קבור תחת ההריסות מצא עצמו נאלץ להתמודד עם ריחן הנורא של הגופות שהיו מוטלות סביבו. למרות זאת הוא המשיך לדפוק על ההריסות בתקווה שמישהו ישמע אותו - ובסופו של דבר מחלצים מצרפת אכן שמעו את הרעש וחילצו אותו.

 

"שום צליל שהפקתי לא עבר החוצה ואני מצדי לא שמעתי שום דבר ממה שהתחולל בחוץ", סיפר לעיתונאים. "המשכתי להכות בהריסות ובסופו של דבר מישהו ענה ובא לעזור לי. לא אכלתי ולא היה לי שום דבר לשתות, אז שתיתי את השתן שלי. התחושה להיות מחולץ היא תחושה טובה, אני אסיר תודה".

 

גורמים בנפאל מסרו כי מניין ההרוגים באסון הטבע עומד על יותר מ-5,500 ומספר הפצועים על קרוב ל-11 אלף. כ-70 אלף בתים נהרסו ברעידת האדמה ומאות אלפי בני אדם נותרו חסרי בית.

 

משרד החוץ הודיע אמש כי מטייל ישראלי אחד בלבד מוגדר עדיין "מנותק קשר" - אור אסרף בן ה-22 מלהבים. כל שאר הישראלים השוהים במדינה יצרו קשר עם משפחותיהם או עם כוחות החילוץ הנמצאים במדינה. אסרף, חייל משוחרר שלחם ונפצע ב"צוק איתן", לא דיבר עם הוריו אורית ופטריק מאז יום שישי. אמו הגיעה שלשום לנתב"ג בתקווה שהוא חזר עם טיסת אל על והכינה שלט שעליו נכתב "האם מישהו ראה את אור אסרף". היא סיפרה: "הוא יצא בשבת לטרק באזור הלנגטנג כמה שעות לפני הרעש, ומאז לא שמענו ממנו. אנחנו מאוד מודאגים, אנחנו לא יודעים עם מי הוא נסע לאזור הזה, ולא יודעים אם הוא טייל עם ישראלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חולץ בחיים אחרי חמישה ימים. פמה למה
צילום: רויטרס
מומלצים