שתף קטע נבחר

"מנהיג דאעש הפצוע הפך משותק והוחלף"

"הגרדיאן" הבריטי חושף: אבו בכר אל-בגדדי שנפצע בתקיפה אמריקנית נפגע בעמוד השדרה ונותר נכה. הוא אינו מנהיג כעת את הארגון, וייתכן שלא יחזור להנהיגו לעולם. מחליפו: אבו עלא אל-אפרי

מנהיג ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש), אבו בכר אל-בגדדי, הפך נכה בעקבות ניסיון החיסול האחרון שבו נפגע, והוא סובל מנזק בעמוד השדרה. כך חושף היום (ו') העיתון הבריטי "גרדיאן". לפי הדיווח, שני רופאים שהגיעו למקום מסתורו מהעיר מוסול שנמצאת בשליטת דאעש מטפלים בו כעת.

 

אל-בגדדי נפצע בתקיפה אמריקנית בצפון-מערב עיראק לפני יותר מחודשיים. לפי "הגרדיאן", שלושה מקורות המקורבים לדאעש אישרו כי ייתכן שפציעתו של אל-בגדדי תמנע ממנו לשוב אי פעם להנהיג את דאעש. בימים אלה, כך מדווח, הוא אינו מסוגל למלא את תפקידו.

אבו בכר אל-בגדדי בשנה שעברה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אבו בכר אל-בגדדי בשנה שעברה(צילום: MCT)

עוד סיפרו מקורות ל"גרדיאן" כי דאעש מונהג כעת על-ידי בכיר אחר החבר בשורותיו זה זמן רב, אבו עלא אל-אפרי. ב"גרדיאן" מזכירים כי הם חשפו כבר ב-18 במרס כי אל-בגדדי נפצע קשה כשכלי טיס אמריקני הפציץ אותו והרג שלושה אנשים שהיו עמו באל-באג', מערבית למוסול.

 

כעת מדווח "גרדיאן" כי רופאה רדיולוגית ומנתח שהגיעו ממוסול, שניהם תומכים אידיאולוגיים אדוקים של דאעש, טיפלו באל-בגדדי. מאז פציעתו ניתנה רק למעט מאוד אנשים גישה לאל-בגדדי, ומעטים בלבד גם בתוך החוגים החשאיים ביותר של דאעש יודעים היכן הוא נמצא.

אל-בגדדי, שהיה מורה במקצועו, הוא איש סתרים, כמקובל בקרב מנהיגים של ארגוני ג'יהאד עולמי. כוכבו דרך בשנה שעברה, כשקרא תיגר על הנהגת אל-קאעידה ועל הזרוע הסורית של אל-קאעידה, ג'בהת א-נוסרה. אל-קאעידה הוא ארגון אכזרי כשלעצמו, אבל הוא סבור כי שיטות ימי הביניים שנוקט דאעש

במסגרת ההוצאות להורג והעינויים שלו הן שיטות אכזריות מדי אפילו במונחים שלו, והוא החליט להתנער מאל-בגדדי.

 

עם הקמת "המדינה האיסלאמית" של דאעש בשטחים הנרחבים שכבש בעיראק ובסוריה הוכתר אל-בגדדי ל"חליפה", מילה שפירושה בעברית "המחליף" או "היורש". זהו מי שנחשב לשליט הרוחני של העולם האיסלאמי, ולמחליפו של הנביא מוחמד עלי אדמות. החליפה היה מנהיג האימפריה המוסלמית כבר לפני יותר מאלף שנה, ותפקיד שכזה היה קיים עד להתפרקות האימפריה העות'מנית ב-1924. כעת מבקשים הג'יהאדיסטים להשיב את ימי המדינה האיסלאמית ההיא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
אבו בכר אל-בגדדי. רופאים נאמנים ממוסול מטפלים בו
צילום: MCT
מומלצים