שתף קטע נבחר

אהוד, כריזמטי, אכזר: זה מנהיג דאעש החדש

אבו עלא אל-עפרי, מורה לפיזיקה ממוסול, הוא האיש שלפי "גרדיאן" החליף את מנהיג דאעש, שנפצע בניסיון חיסול והפך למשותק. גילו לא ידוע, תמונה ודאית שלו קשה למצוא, ובעברו שנים באל-קאעידה - וגם בכלא האמריקני. בדרך לתואר הח'ליפה של המדינה האיסלאמית יש לו רק בעיה אחת: האם הוא בכלל ערבי?

בלי גיל, בלי תמונה, בלי סרטון: אבו עלא אל-עפרי, מי שלפי חשיפת העיתון הבריטי "גרדיאן" משמש כעת כמנהיג בפועל של דאעש במקום אבו בכר אל-בגדדי שנפצע קשה בניסיון חיסול, הוא דמות צללים שאפשר למצוא מעט מאוד מידע מהימן ומסודר על אודותיה. אין ספק שבחודשים האחרונים הוא היה סגנו של אל-בגדדי, וידוע כי כבר בימים שבהם היה אל-בגדדי בתפקוד מלא החזיק אל-עפרי בתפקיד דומיננטי ביותר, אבל פרט לכך - רק מעט ידוע על מעלליו.

 

אתמול (יום ו') דיווח העיתון הבריטי "גרדיאן" כי מנהיג ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש), אבו בכר אל-בגדדי, הפך נכה בעקבות ניסיון החיסול האמריקני שבו נפגע לפני כחודשיים בצפון עיראק, וכי הוא סובל מנזק בעמוד השדרה. לפי הדיווח, שני רופאים נאמני דאעש מהעיר מוסול מטפלים בו כעת, אבל ייתכן כי הוא לא יוכל לחזור להנהיג את הארגון לעולם. לפחות בינתיים, כך נטען, מי שתפס את הפיקוד הוא סגנו אל-בגדדי. בין שהדיווח של "גרדיאן" מדויק ובין שלאו, הדיווחים על כך שפציעתו של אל-בגדדי קשה התרבו בזמן האחרון, וההשערה שאל-עפרי הוא האוחז במושכות כעת נפוצה עוד לפני הפרסום אתמול.

אבו בכר אל-בגדדי. הגושפנקה הדתית (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אבו בכר אל-בגדדי. הגושפנקה הדתית(צילום: MCT)

אנשי דאעש במחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ בסוריה ()
אנשי דאעש במחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ בסוריה

אל-עפרי, מורה לפיזיקה במקצועו שגילו אינו ידוע, נולד בעיר אל-חדר השוכנת כ-80 קילומטרים דרומית למוסול, העיר האסטרטגית שבה שולט דאעש מאז שכבש אותה בקיץ שעבר. כמו אל-בגדדי, גם אל-עפרי היה במשך שנים חבר בארגון אל-קאעידה, הארגון שממנו התנתקו לימים אנשי דאעש. ב-1998 הוא נסע לאפגניסטן, ובהמשך טיפס בסולם הדרגות של אל-קאעידה, נאמן למנהיג השלוחה העיראקית של הארגון אבו מוסעב א-זרקאווי. על פי חלק מהדיווחים שמו המלא הוא עבד א-רחמן מוסטפא.

 

לפי דיווחים, ב-2006 היה אל-עפרי ממייסדיה של קבוצת ארגוני ג'יהאד בשם "מועצת השורה של המוג'אהידין בעיראק", שחרתה על דגלה את המאבק נגד צבא ארה"ב שפלש לעיראק והפיל את שלטון סדאם חוסיין. הוא נעצר על-ידי צבא ארה"ב ונכלא בבתי כלא אמריקניים בעיראק, אבל בהמשך שוחרר. בזמן שהותו בכלא העביר קורסי הלכה לאסירים, ורבים מהם הושפעו מעמדותיו הקיצוניות. חלקם הצטרפו בהמשך לדאעש ולארגוני ג'יהאד אחרים. יש האומרים כי כשבכירי הזרוע העיראקית של אל-קאעידה אבו עומר אל-בגדדי ואבו אל-איוב אל-מיסרי נהרגו ב-2010, היה אל-עפרי המועמד המועדף על אוסמה בן-לאדן להתמנות למנהיג הזרוע העיראקית, רמז לאהדה שלה זכה בקרב בכירי ג'יהאד.

ד"ר האשם אל-האשמי, יועץ לממשל המרכזי בבגדד, אמר למגזין האמריקני "ניוזוויק" רק לפני כמה ימים כי מעמדו של אל-עפרי בדאעש כיום טוב יותר משל המנהיג המוצהר של הארגון, אבו בכר אל-בגדדי. "הוא חשוב יותר, חכם יותר ובעל יחסי אנוש טובים יותר", טען אל-האשמי, "וגם נחשב לדובר טוב וכריזמטי. כל הבכירים בדאעש מוצאים שיש לו סוג של חוכמה ג'יהאדיסטית ויכולת להנהיג ולנהל".

 

בעיראק מספרים שכשאל-עפרי שימש כמפקח על מוסדות הלכתיים בצפון המדינה הוא היה נוקשה מאוד. חסן חסן, שכתב ספר אל-דאעש, סיפר ש"חאג'י אימאן", כפי שמכונה אל-עפרי, הפך דומיננטי במיוחד בחודשים האחרונים, אחרי שהארגון ספג תבוסות טקטיות בסוריה ובעיראק והוא החליף את אבו עלי אל-אנברי כמושל מחוז סוריה ב"מדינה האיסלאמית" של דאעש.

קרבות בין צבא עיראק לדאעש בעיר תיכרית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קרבות בין צבא עיראק לדאעש בעיר תיכרית(צילום: EPA)

לפי "ניוזוויק", בניגוד לבכירים אחרים בדאעש נוטה אל-עפרי לחתור לפיוס עם ארגון "ג'בהת א-נוסרה", המזוהה עם אל-קאעידה ונחשב לארגון המתחרה של דאעש בסוריה. הוא גם מעדיף שהנהגת דאעש תתחלק שווה בשווה בין הפעילים הערבים לבין הפעילים הזרים שבאו ל"מדינה האיסלאמית" באלפים מרחבי העולם. המומחה לענייני דאעש מדגיש כי עלייה של אל-עפרי לתפקיד המנהיג הרשמי של הארגון לא צריכה להיתפש כעקיפה של אל-בגדדי, משום שגם לפני כן הוא שימש למעשה כמנהיג העליון של הארגון וה"גנרלים" שלו הם שניווטו את מהלכיו הצבאיים. בעבר כבר דווח שאל-בגדדי הוא למעשה המנהיג הרוחני של

דאעש, ושמינויו לראש דאעש נועד בעיקר לתת לארגון גושפנקה דתית.

 

ואם גושפנקה היא שם המשחק, בעיה משמעותית עלולה להתעורר לאל-עפרי בגלל מוצאו. בעיתון "אל-קודס אל-ערבי" טענו השבוע כי אל-עפרי אינו יכול להיות הח'ליפה של דאעש (מנהיג המדינה האיסלאמית שהקים הארגון) משום שהוא אינו ערבי ואינו האשמי, כנדרש מח'ליפה. לפי הטענה, מוצאו טורקמני (כלומר, בן לעמים הטורקיים).


פורסם לראשונה 01/05/2015 21:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
אבו בכר בשנה שעברה (מימין) ולפני כמה שנים
צילום: MCT
מומלצים