שתף קטע נבחר

תיק הדתות, תוספת לחינוך והחלטת ליברמן: החלקים החסרים בפאזל הממשלה

3 ימים לדד-ליין: לפני הצגת ממשלתו יצטרך נתניהו לפתור את העימות בין ש"ס לבית היהודי בנושא משרד הדתות, להשיב לדרישת בנט לתוספת בחינוך ולקוות שליברמן לא ישאיר אותו עם ממשלה צרה. וצריך גם לחלק תיקים לליכוד

המשא ומתן הקואליציוני נכנס לישורת האחרונה. ביום רביעי אמור ראש הממשלה בנימין נתניהו להציג את ממשלתו הרביעית בפני נשיא המדינה ראובן ריבלין. עד אז נתניהו יצטרך לפתור את המחלוקות בין ש"ס לבין הבית היהודי, ולאחר מכן להתפנות לשאלה כיצד נמנעים מממשלה צרה בתמיכת 61 ח"כים בלבד ומגייסים גם את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שמסתייג מההסכמים שנחתמו עם יהדות התורה, הסכמים שיובילו לביטול רפורמות גדולות שבוצעו בממשלה הקודמת. לאחר מכן יצטרך נתניהו לחלק את התיקים שנותרו בין חבריו בליכוד.

 

הסכמי נתניהו: הבטחות במיליארדי שקלים

 

הלילה נפגש נתניהו, בפעם השנייה בימים האחרונים, בארבע עיניים עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, זאת לאחר שבמהלך השבוע הודיע לו כי יקבל את דרישתו לחוק מע"מ 0 על מוצרי יסוד. דרעי כבר הודיע כי ויתר סופית על תיק הפנים המצומצם - שמִנהל התכנון הוצא ממנו לטובת משה כחלון - והוא צפוי לקחת את תיק הכלכלה במקומו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. כמו כן, היום ייפגש צוות המו"מ של הליכוד עם צוותי המו"מ של הבית היהודי ושל ש"ס.

בנט, דרעי וליברמן - בקרוב באותה ממשלה? (צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן) (צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן)
בנט, דרעי וליברמן - בקרוב באותה ממשלה?(צילום: ירון ברנר, עופר עמרם, אמיל סלמן)
 

יחד עם הכלכלה, הובטח לדרעי גם תיק הדתות, אלא שבעניין זה עוד שוררת מחלוקת עם הבית היהודי שמסרבת להשלים עם שליטה מוחלטת של ש"ס במשרד. בליכוד בדקו כמה אפשרויות לפתרון המחלוקת, בהן מינוי סגן שר דתות מטעם הבית היהודי, אולם דרעי הבהיר בפגישותיו האחרונות כי לא יסכים למצב שבו ימונה לו סגן ותחומי הסמכות לא יישארו ברורים.

 

אם אכן תיפתר המחלוקת בנושא זה, ונושא מע"מ 0 על מוצרי מזון יוכנס רשמית להסכם, ניתן להניח שש"ס תהיה הבאה בתור להצטרף לממשלה החדשה.

 

באשר לבנט, שלושת התיקים שיינתנו למפלגתו כבר סוכמו: חינוך, חקלאות ותרבות וספורט. אולם, שר הכלכלה היוצא מתעקש לקבל תוספת מיליארד שקל להשקעה במערכת החינוך ודורש כי ההבטחות התקציביות לחינוך החרדי, הנאמדות במיליארד שקל, ייצאו מקופת האוצר ולא מתקציב משרדו.

 

נתניהו וכחלון, חוזרים לשתף פעולה ()
נתניהו וכחלון, חוזרים לשתף פעולה
 

בשבוע שעבר פורסם ב-ynet כי הבטחות נתניהו לשותפות המיועדות לקראת הקמת ממשלתו מסתכמות במיליארדי שקלים, ועדיין לא ברור מהיכן יגיע חלק נכבד מסכום זה. עד אחרי סוכות אמור שר האוצר המיועד משה כחלון לאשר תקציב דו-שנתי שיכלול דרישות רבות של השותפות, כפי שבאות לידי ביטוי בהסכמים. עם הכניסה למשרדו יצטרך כחלון למצוא את מקורות המימון לאותן דרישות.

 

אמש פנה יו"ר יש עתיד ושר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, לנתניהו בדרישה שלא למנות את ח"כ יעקב ליצמן לסגן שר הבריאות מבלי שמכהן שר בראש המשרד. לפיד הבהיר כי אם הדבר בכל זאת יקרה, הוא יפנה לבג"ץ בדרישה לעצור את המינוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוליבייה פיטוסי, הארץ
ליברמן. יישאר בחוץ?
צילום: אוליבייה פיטוסי, הארץ
מומלצים