שתף קטע נבחר

בדרך לממשלה: פורסמו הסכמים קואליציוניים

ההסכמים שנחתמו בין סיעת הליכוד לבין סיעות כולנו ויהדות התורה נחשפו לעיונם של חברי הכנסת והציבור. תיקי האוצר, הבינוי והגנת הסביבה לכחלון, כמו גם האחריות לסוגיית הדיור. מלבד משרד הבריאות וועדת הכספים, קיבלה יהדות התורה התחייבות לחיזוק מוסדות חינוך חרדיים במיליארד שקלים

אחרי הביקורת על אי-פרסום ההסכמים הקואלציוניים, פורסמו אתמול (יום א') שני ההסכמים שנחתמו עם סיעות יהדות התורה וכולנו בראשות משה כחלון המפרטים את שורת הדרישות וההבטחות לעיונם של חברי הכנסת והציבור. המסמכים נסרקו לאחר חתימתם של שני הצדדים והם הראשוניים בסדרה. ביומיים הקרובים אמורים להיחתם עוד שני הסכמים עם סיעות נוספות וגם הם עתידים להתפרסם.להגדלה ולקריאת ההסכם המלא עם כולנו - הקליקו

 

להגדלה ולקריאת ההסכם המלא עם יהדות התורה - הקליקו

 

ההסכמים הקואליציוניים עם כולנו כוללים כמובן את פירוט המינויים של שלושת התיקים שניתנו למפלגה: משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי. כחלון ימונה לשר האוצר וגלנט לשר הבינוי. עם זאת עדיין לא ברור מי ימונה למשרד להגנת הסביבה.

 

בנוסף צוין כי חבר כנסת מטעם המפלגה יעמוד בראשות ועדת העבודה והרווחה. שר האוצר העתידי משה כחלון יכהן כיו"ר קבינט הדיור ויעמוד בראש ועדת ההפרטה. סיעת כולנו תקבל ייצוג של שני שרים בוועדת שרים לחקיקה, ובקבינט הביטחוני ישתתף כחלון כחבר וח"כ יואב גלנט כמשקיף. בנוסף צוין כי מנהל התכנון יועבר באופן מלא לשר האוצר.

 

בהסכם מפורט עוד כי לאחר כינונה של הממשלה החדשה, תתמוך כולנו בהצעה שיגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכונה "החוק הנורווגי", שבמסגרתו יתאפשר לח"כ מסיעה המונה עד 12 ח"כים להתפטר מהכנסת ולכהן כשר בלבד. עם זאת, צוין כי כולנו מתנגדת להכנסת פסקת ההתגברות לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ולכן משמעת קואליציונית לא תחול על חבריה בסעיף זה.

 

באשר לסוגיית הדיור, נכתב בהסכם כי תוקם ועדה מיוחדת לקידום חקיקה בנושא שבראשה יעמוד נציג כולנו. בנוסף ניתנה לכולנו התחייבות כי הממשלה תפעל להעניק תוספת של 700 יחידות דיור מדי שנה למלאי הדירות שלו ממתינים זכאים מטעם משרד הבינוי ומטעם משרד העלייה והקליטה.

 

עוד בנושא עידוד הבנייה נכתב כי בסמכותו של שר האוצר להפקיע קרקעות לתוכניות דיור גדולות. יינתן דגש על שיקום שכונות בפריפריה. יוצעו מכרזי הדיור במדינה במתכונת של מחיר למשתכן, ועד 80 אחוזים מהם יופנו לטובת זוגות צעירים או בודדים עד גיל 35. בנוסף צוין כי יוגדל מלאי הדירות לדיור הציבורי ודירות להשכרה.

 

להגדלת המסמך הכללי על הגשת ההסכמים  - הקליקו

 

יהדות התורה: מיליארד שקל למוסדות החינוך החרדיים

בהסכם עם יהדות התורה נכתב כי הסיעה תקבל לידיה את האחריות למשרד הבריאות במסגרת תפקיד סגן שר מכהן, את ראשות ועדת הכספים, את תפקיד סגן שר משרד החינוך, את ראשות ועדת מדע וטכנולוגיה, ותפקיד נוסף - סגן יו"ר הכנסת.

 

מלבד התיקונים הידועים לחוק השוויון בנטל וביטול הסנקציות הפליליות לתלמידי ישיבה והחזרת קצבאות הילדים לסכומן המקורי, צוין כי הממשלה החדשה תשמור על אורח חייו של הציבור החרדי ותחזק את מעמדם של מוסדות החינוך החרדיים. בהקשר זה הבהירו גורמים פוליטיים כי מדובר בתיקון תקציבי שיעלה עד מיליארד שקלים שיופנו לטובת מוסדות החינוך

החרדיים.

 

עוד נכתב בהסכם כי הממשלה תעביר תיקון לחוק הדיינים, לסעיף הוועדה לבחירת דיינים. במסגרת התיקון יכהנו בוועדה שלושה שרים מטעם הממשלה, שלושה ח"כים - שניים מטעם הקואליציה ואחד מהאופוזיציה - וליהדות התורה יהיה ייצוג של חבר אחד בוועדה.

 

בהסכם מפורט כי חוק הגיור ישונה למתכונתו הקודמת, כלומר יוחזר למתכונת שלפני הרפורמה שבוצעה בכנסת הקודמת שאפשרה לרבני ערים להקים מערכי גיור. עוד נכתב כי תתקיים שמירה על מעמדם של בתי הדין הרבניים ושרישום לנישואין יתבצע רק במועצות דתיות או ברבנות המקומית. בנוסף, יישמר הסטטוס-קוו בענייני כשרות והממשלה תפעל לטובת קליטת עובדים מהמגזר החרדי לשירות הציבורי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים