שתף קטע נבחר

חלב: 'חיים מתחת לאדמה בגלל הפצצות אסד'

ארגון זכויות האדם "אמנסטי" מפרסם דו"ח חדש לפיו גם המורדים בסוריה וגם כוחות המשטר ביצעו פשעים קשים בעיר הגדולה במדינה. כמה מפעולות המשטר, בהן שימוש בחביות תבערה, מגיעות לכדי פשעים נגד האנושות

כוחות הממשלה הסורית והמורדים במשטר ביצעו פשעים קשים בעיר חלב הצפונית, אבל כמה מפעולות משטרו של בשאר אסד מגיעות לכדי פשעים נגד האנושות. כך עולה מדו"ח שפרסם היום (יום ג') ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל".

 

עוד חדשות בעולם :

"אם בן לאדן היה נכנע, הוא היה נשאר בחיים"

"כמו X-Files". רעשים מסתוריים בקצה החלל

 

חלב, העיר הגדולה ביותר בסוריה ומי שנחשבה לבירה המסחרית שלה, הפכה לשדה קרב במהלך מלחמת האזרחים מאז שהמורדים פתחו במתקפה באזור באמצע שנת 2012. כיום מחולקת העיר לאזור בשליטת המשטר ולאזור בשליטת המורדים, והלחימה בין שני הצדדים גרמה להרס עצום של שכונות מגורים, להרוגים רבים, למאות עקורים ולמשבר הומניטרי חריף.

 

חילוץ ילד שנפצע בהפגזה של המשטר הסורי בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חילוץ ילד שנפצע בהפגזה של המשטר הסורי בחלב(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בדו"ח החדש שפרסם מותח ארגון זכויות האדם הבינלאומי ביקורת קשה על הישענות המשטר הסורי על שימוש בפצצות תבערה נגד מעוזי מורדים בשכונות מגורים בחלב ועל הפצצת אזרחים ללא הבחנה. "הקמפיין של הצבא הביא אימה וסבל בלתי נסבלים", מסר "אמנסטי", "ואילץ אזרחים סורים רבים לחיות מתחת לאדמה כדי להימלט מההפגזות האוויריות הבלתי פוסקות".

 

מאז 2012: יותר מ-11 אלף נהרגו בחלב

לפי הארגון, התקיפות בפצצות תבערה הרגו בשנה שעברה יותר מ-3,000 אזרחים בחלב ומאז 2012 יותר מ-11 אלף בני אדם. "זוועות נרחבות, בייחוד על ידי הפגזות אכזריות בלתי פוסקות, הפכו את חיי האזרחים בחלב לבלתי נסבלים. התקיפות המתמשכות האלה על אזורים מאוכלסים מצביעות על מדיניות מכוונת ושיטתית של תקיפת אזרחים שמהווה פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות", מסר פיליפ לותר, מנהל מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון "אמנסטי".

 

"פשעי מלחמה מחרידים וסוגי התעללות אחרים מתבצעים בעיר על ידי כוחות המשטר וכוחות המורדים על בסיס יומיומי", נכתב בדו"ח של הארגון.

 

עיר הרוסה. חלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עיר הרוסה. חלב(צילום: רויטרס)

הואשמו בסיוע למשטר הסורי. הוצאה להורג של דאעש באל-ירמוכ ()
הואשמו בסיוע למשטר הסורי. הוצאה להורג של דאעש באל-ירמוכ

ארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש) פרסם סרטון וידאו באורך שמונה דקות שמתעד לטענתו את כיבוש מחנה הפליטים הפלסטיני בסוריה אל-ירמוכ. בסוף הסרטון מתועדות הוצאות להורג של אנשים לא מזוהים באמצעות סכין. הם הולבשו בבגדים בצבע כתום והואשמו בסיוע למשטר הסורי. התיעוד שהתפרסם עולה בקנה אחד עם הטענות של תושבי המחנה כי אכן התרחשו הוצאות כאלה להורג.

 

בסוף הסרטון שולח דאעש מסר למשטר הסורי לפיו הוא שואף להתפשט עוד לכיוון הבירה: "היום אנחנו באל-ירמוכ. מחר אנחנו נהיה בהר קאסיון בעזרת אללה". מדובר באזור האסטרטגי שנושק לבירה דמשק. בימים האחרונים ממשיך המשטר הסורי להשתמש בחביות תבערה גם באל-ירמוכ בניסיון לגרום לדאעש לסגת ממחנה הפליטים הפלסטיני. בינתיים, מי שסובל בעיקר הם התושבים שעוד נותרו במחנה וחיים בפחד תמידי.

 

"אנחנו מחכים שיבוא התור שלנו ושנמות בבתים שלנו", סיפר לא מזמן אחד הפליטים במחנה ל-ynet. "השבח לאללה, החביות והטילים הם כמו גשם". הוא יצא בחריפות נגד הסיוע שניתן לפליטים כדי לשרוד את התנאים הקשים, ואמר שהפתרון הוא שיוציאו אותם מהמקום. "תושבי אל-ירמוכ לא זקוקים לסיוע של אף אחד. יש לנו את אללה שהוא רחום יותר מכל המדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חילוץ ילד פצוע מאזור שהופגז בפצצות תבערה בחלב
צילום: רויטרס
מומלצים