שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הכי כדאי להיות אמא בנורבגיה. וישראל?
  דירוג האמהות השנתי מראה שוב שסקנדינביה היא גן עדן ליולדות, אבל גם בישראל המצב טוב, בוודאי יותר מבבריטניה וארה"ב. ואיפה הכי גרוע?

  נורבגיה עלתה למקום הראשון על חשבון פינלנד, וכעת היא המדינה שהכי טוב להיות בה אמא - כך עולה מהדו"ח השנתי של ארגון "Save the Children". הארגון מפרסם את הדו"ח זו השנה ה-16 במספר, והוא מדרג בו 179 מדינות בהתבסס על חמישה מדדים הנוגעים לבריאות האם, חינוך, רמת הכנסה ומעמד האישה. ישראל ניצבת בו במקום מחמיא בסוף העשירייה השנייה - המקום ה-18.

   

  עוד חדשות בעולם :

   

  מדינות סקנדינביה וצפון אירופה מובילות את הדירוג הזה כבר שנים ארוכות, והן שמרו על מעמדן גם הפעם: חמש המדינות המובילות בדירוג (לפי הסדר) הן נורבגיה, פינלנד, איסלנד, דנמרק ושבדיה. משלימות את העשירייה הפותחת הולנד, ספרד, גרמניה, אוסטרליה ובלגיה.

  נורבגיה. גן עדן לאמהות (צילום: AP) (צילום: AP)
  נורבגיה. גן עדן לאמהות(צילום: AP)

  ישראל המדורגת 18, בין ניו זילנד (17) ליוון (19), מקדימה מדינות רבות הנחשבות לבעלות איכות חיים טובה, בהן קנדה, לוקסמבורג, אירלנד, צרפת, בריטניה, יפן וארה"ב, שמדורגת רק במקום ה-33.

   

  המדינה שבה הכי גרוע להיות אמא היא סומליה, ומקום אחד מעליה ניצבת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. למעשה, בכל עשרת המקומות האחרונים בדירוג נמצאות מדינות אפריקה שמדרום לסהרה, ותשע מתוך עשר המדינות האחרונות ברשימה הן מדינות מוכות סכסוכים ומלחמות. אלה עשרת המדינות שבהן הכי לא כדאי להיות אמא (מהמקום ה-169 עד ה-179): האיטי וסיירה לאון (יחד במקום ה-169), גינאה ביסאו, צ'אד, חוף השנהב, גמביה, ניז'ר, מאלי, הרפובליקה של מרכז אפריקה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו וסומליה.

   

  ההבדלים בין מדינות מפותחות ונחשלות בשיעור תמותת ילדים הם לא פחות ממדהימים: במדינות המדורגות בעשירייה ראשונה רק אם אחת מכל 290 אמהות

  תאבד את בנה לפני גיל חמש, ואילו בעשר המדינות המדורגות אחרונות - אם אחת מכל שמונה אמהות תאבד את בנה עד לגיל הזה.

   

  מנכ"לית אגודת "Save the Children", קרוליין מיילס, אמרה כי המידע שנאסף עבור הדו"ח מצביע על כך שעושרה הכלכלי של המדינה אינו המדד היחידי שמביא לאמהות מאושרות, וכי יש חשיבות רבה למדיניות הננקטת. כך למשל, היא מסבירה, נורבגיה היא אולי מדינה עשירה אבל היא גם דואגת להשקיע את העושר הזה בדברים כמו אמהות וילדים, המוצבות בעדיפות גבוהה מאוד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  במדינות העניות אחת מ-8 אמהות תאבד את בנה עד גיל חמש
  צילום: shutterstock
  מומלצים