שתף קטע נבחר

יש ממשלה: נתניהו ובנט סיכמו

כשעה לפני סיום הזמן שהוקצה לנתניהו להרכיב את הממשלה ה-34 של ישראל - מסרו ראש הממשלה ובנט הצהרה משותפת. כל דרישות הבית היהודי התקבלו: משרדי החינוך, המשפטים, החקלאות, סגן שר הביטחון ועוד. נתניהו חזר ורמז: "61 זה מספר טוב, אבל 61 פלוס זה עוד יותר טוב"

90 דקות לפני הסיום - יש ממשלה: ברגע האחרון, יותר מחודש וחצי אחרי ליל האופוריה של בחירות 2015, הצליח בנימין נתניהו להשלים אתמול (ד') את ההסכמים הקואליציוניים הדרושים להקמת קואליציה צרה בת 61 חברים שתהווה את ממשלתו הרביעית. ההסכם האחרון היה הקשה מכולם, דווקא עם מי שהייתה אמורה להיות השותפה הטבעית, הבית היהודי, והיא עלתה לראש הממשלה במינויה של ח"כ איילת שקד לשרת המשפטים - מינוי שלו הסכים נתניהו בחוסר רצון בולט. עתה יתפנה נתניהו לחלוקת התפקידים בסיעתו.

 

על פי החוק הודיע נתניהו לנשיא המדינה ראובן ריבלין טלפונית שיש בידו להרכיב ממשלה, מרגע זה יש לו שבוע בדיוק להשביע אותה. ככל הנראה תתקיים ההשבעה ביום שני. תחילה נשלח אל לשכת הנשיא מכתב חתום על ידי ראש הממשלה ובו נכתב: "בהתאם להוראת סעיף 13 (ב) לחוק יסוד: הממשלה ולאחר שהטלת עלי את התפקיד להרכיב ממשלה, אני מתכבד להודיעך כי עלה בידי להרכיב ממשלה אותה אבקש להביא לאישור הכנסת בהקדם". המכתב הועבר באמצעות הדואר האלקטרוני וגם באמצעות שליח. זמן קצר לאחר מכן שוחחו הנשיא וראש הממשלה טלפונית.

 

נתניהו ובנט לוחצים ידיים (צילום: ניו מדיה ליכוד) (צילום: ניו מדיה ליכוד)
נתניהו ובנט לוחצים ידיים(צילום: ניו מדיה ליכוד)

ישיבת הסיכום בכנסת ()
ישיבת הסיכום בכנסת

נשיא המדינה הודה לראש הממשלה על הדברים ואמר: "אני מברך אותך עם הסיכום על הרכבת הממשלה. קיבלתי את מכתבך ואנו נצפה לכינוס הכנסת בהקדם לאישור הממשלה". ראש הממשלה הודה לנשיא ועדכן אותו בהתפתחויות אשר איפשרו את הקמת הממשלה. בנוסף אמר כי בכוונתו להביא את הממשלה לאישור הכנסת בהקדם האפשרי בשבוע הקרוב. בתום שיחתם אמר הנשיא לראש הממשלה כי הוא מקווה שיזכה למעט שינה וכי הוא ממליץ לו לצפות במשחק הכדורגל בין ברצלונה ובאיירן מינכן להפגת המתח שהביאה עימה התקופה האחרונה.

 

מדובר בהישג גדול לבית היהודי, מאחר שלמעשה נענה נתניהו לכל הדרישות של המפלגה. ההסכם עדיין לא נחתם באופן רשמי, והסיבה לכך היא שבנט רוצה לסגור ב-24 השעות הקרובות סוגיות הנוגעות לתקציב משרד החינוך.

 

לפי ההסכם, מפלגת הבית היהודי קיבלה את משרד החינוך (היו"ר נפתלי בנט), משרד החקלאות (אורי אריאל) וכאמור משרד המשפטים לשקד - כולל סמכותה בוועדת שרים לחקיקה ובוועדה למינוי שופטים (אך ללא הוועדה למינוי דיינים). בנוסף ימונה מהמפלגה סגן שר ביטחון, והסיעה תקבל אחריות על החטיבה להתיישבות ואת ראשות ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת. בנוסף הובטח לבנט יישום מתווה פראוור להסדרת היישובים הבדואים בנגב. 

הודעת הסיכום בחדר סיעת הליכוד בכנסת ()
הודעת הסיכום בחדר סיעת הליכוד בכנסת

שרת המשפטים החדשה, איילת שקד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שרת המשפטים החדשה, איילת שקד(צילום: מוטי קמחי)

 

 

נתניהו אמר אחרי הסיכום: "אני בטוח שאף אחד לא מופתע שהמשא ומתן הזה התמשך עם כל הסיעות, ואיש לא הופתע שהוא הסתיים במועדו. אני אצא מכאן ואתקשר לנשיא וליו"ר הכנסת ואגיד להם שעלה בידי להקים ממשלה. אמרתי בהזדמנות אחרת: 61 זה מספר טוב, 61 פלוס זה מספר עוד יותר טוב. יש עוד הרבה עבודה לכולנו. שיהיה בהצלחה לכולנו ולעם ישראל".

 

אחרי הסיכום אמר בנט: "בשעה טובה יש ממשלה בישראל. זאת לא ממשלת ימין, לא ממשלת שמאל ולא ממשלת מרכז. זאת ממשלה של כל עם ישראל. היתה לי שיחה טובה מאוד עם ראש הממשלה ובמהלכה הודעתי לו שהבית היהודי תומך בממשלה בראשותו. הצדדים ימשיכו לעבוד הלילה כדי להגיע לסיכומים. אמרתי לראש הממשלה שהצוותים יעבדו מתוך רצון טוב. ראש הממשלה, אנחנו מאחוריך. נעזור ונסייע לך למען הצלחת הממשלה בראשותך, כי אין לנו ארץ אחרת".

 

שקד, שתחגוג מחר יום הולדת 39, נבחרה לראשונה לכנסת בבחירות 2013 והייתה יו"ר הסיעה. בעשור הקודם הייתה למשך תקופה מנהלת לשכתו של בנימין נתניהו, שהיה אז יו"ר האופוזיציה. בהמשך הקימה עם נפתלי בנט את תנועת "ישראל שלי". היא מתגוררת בתל אביב, נשואה ואם לשניים.

 

עוגה ליום ההולדת לשרת המשפטים המיועדת, איילת שקד ()
עוגה ליום ההולדת לשרת המשפטים המיועדת, איילת שקד

לאורך היום התקיימו בין הליכוד והבית היהודי דיונים מרתוניים סביב הדרישות של בנט, בראש ובראשונה סוגיית שקד ומשרד המשפטים. בליכוד לא שללו את ההצעה על הסף, מתוך הבנה של התלות שנוצרה בבית היהודי, אך ניסו בכל זאת למסור את התיק במתכונת מצומצמת. אבל בבית היהודי התעקשו והבהירו שללא הוועדה למינוי שופטים וללא ועדת שרים לחקיקה לא ייחתם הסכם.

 

בבית היהודי ידרשו ששקד תושבע כבר בסבב הראשון של מינויי השרים ועוד לפני הגדלת הממשלה. הסבב הראשון של השבעת השרים במליאת הכנסת יתקיים ככל הנראה כבר ביום שני הקרוב. יו"ר המפלגה נפתלי בנט יכהן כשר החינוך ואורי אריאל כשר החקלאות.

 

לאחר מכן יחל הקרב על התיקים בליכוד, ויש במפלגת השלטון שטוענים כי בשל החלוקה הנדיבה לשותפות הקואליציוניות יצטרך נתניהו למנות יותר שרים ממפלגתו משתכנן תחילה. "הוא לא יכול להרשות לעצמו שיהיה מישהו ממורמר", אמר גורם בליכוד.


פורסם לראשונה 06/05/2015 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים