שתף קטע נבחר

חוקים, מיליארדים, תיקים: המחיר ששילם נתניהו

בהסכם עם הבית היהודי הוחזר חוק העמותות. מע"מ 0 למוצרי יסוד שדרש דרעי יעלה 1.2 מיליארד שקל. יהדות התורה דרשה וקיבלה את ביטול האפשרות לכלוא תלמידי ישיבות משתמטים. הפירוט המלא: כמה יעלו לנו ההסכמים הקואליציוניים?

רוב רובם של 29 חברי הכנסת מהליכוד עדיין לא יודעים איזה תפקיד יקבלו - אם בכלל - בממשלתו החדשה של בנימין נתניהו. אחרי השלמת ההסכמים הקואליציוניים אמש (ד'), שהשיגו בדוחק ממשלה צרה של 61, התברר להם שהמחיר ששולם היה גבוה למדי: נתניהו נאלץ לחלק שפע של משרדים, תארים, תקציבים וכיבודים למפלגות השותפות, ועדיין לא ברור כיצד יחולקו שאר תפקידי השרים והוועדות בין הח"כים שצעדו איתו שכם אל שכם לאורך קמפיין הבחירות הקשה, חלקם כמעט הגנו עליו בגופם.

 

ביום שני תתקיים הצבעה על חוק יסוד: הממשלה, לצורך הרחבתה - דבר שיעלה למשק הישראלי עשרות מיליוני שקלים בשנה, בשל הגדלת מספר השרים, הוספת משרדים, תוספת עוזרים, נהגים, מזכירות, הוצאות לשכה ועוד. חרף מו"מ קשה שנמתח עד לרגע האחרון ושכלל עלבונות ואכזבות, רוב השותפות נהנות מהממשלה המצומצמת וקיבלו בסופו של דבר "נכסים קואליציוניים" רבים ומגוונים. כך זה נראה:

  

הבית היהודי

מספר חברי הכנסת: 8

התיקים והתפקידים: משרד החינוך והתפוצות (ליו"ר נפתלי בנט), משרד החקלאות (לאורי אריאל) ומשרד המשפטים (לאיילת שקד). שקד תכהן כיו"ר ועדת השרים לחקיקה וכראש הוועדה למינוי שופטים, אך לא בראשות הוועדה למינוי דיינים. בנט ושקד יכהנו בקבינט המדיני-ביטחוני. בנוסף יכהן סגן שר ביטחון מהבית היהודי (אלי בן דהן או ניסן סלומיאנסקי) שיהיה בין היתר האחראי על המנהל האזרחי, והסיעה תקבל גם את ראשות ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת.

 

 

החתימה הרשמית. צוותי הליכוד והבית היהודי, הבוקר ()
החתימה הרשמית. צוותי הליכוד והבית היהודי, הבוקר

 

תוספות: הבית היהודי תקבל אחריות על החטיבה להתיישבות, שתוכפף למשרד החקלאות. בנוסף הובטח לבנט יישום מתווה פראוור להסדרת היישובים הבדואים בנגב. בנט קיבל גם תקציב של 630 מיליון כתוספת למשרד החינוך שמיועד בין היתר לסייעת שנייה, כפי שביקש. הוא גם קיבל התחייבות שכספים שהובטחו לחרדים יגיעו ממשרד האוצר ולא מהחינוך.

 

בנוסף, בהסכם הקואליציוני נקבע כי יוקצו מיליארד שקל להעלאת שכר החיילים בשנת השירות השלישית, יועבר חוק העמותות, יבוצעו תיקונים להגשת מוגבלויות במוסדות החינוך, ימוגנו הסעות ביהודה ושומרון ויחוזקו הגרעינים המשימתיים בפריפריה.

  

ש"ס

מספר חברי הכנסת: 7

התיקים והתפקידים: משרד הכלכלה (ליו"ר אריה דרעי), משרד הנגב והגליל, ומשרד הדתות, שעליו נלחמה ארוכות מול בנט והבית היהודי. האחריות על הגיור תישאר במשרד ראש הממשלה. בנוסף, חבר כנסת מש"ס יכהן כסגן שר במשרד האוצר. ש"ס תקבל גם סגן שר נוסף ואת ראשות ועדת החינוך.

החתימה עם ש"ס. ללא האחריות על הגיור (צילום: ניו מדיה- ליכוד) (צילום: ניו מדיה- ליכוד)
החתימה עם ש"ס. ללא האחריות על הגיור(צילום: ניו מדיה- ליכוד)

תוספות: אחרי שראש הממשלה נתניהו הודיע ליו"ר ש"ס אריה דרעי כי הוא מקבל את התנאי להכללת מע"מ 0 על מוצרי יסוד בהסכם הקואליציוני, הועלתה ההערכה כי סעיף זה יסתכם במיליארד ומאתיים אלף שקלים. עוד הוסכם בין דרעי לנתניהו על הקצאת חמישה אחוזים מכל פרויקט בנייה שנבנה על קרקע של המדינה לטובת דיור ציבורי. לצורך כך ייבנו כ-700 יחידות דיור בשנה בעלות של 650 מיליון שקלים למדינה. חלק זה מופיע גם בהסכם הקואליציוני עם כולנו.

 

כולנו

מספר חברי הכנסת: 10

התיקים והתפקידים: משרד האוצר (ליו"ר משה כחלון), משרד הבינוי (ליואב גלנט) והמשרד להגנת הסביבה. כחלון יכהן כיו"ר קבינט הדיור ויעמוד בראש ועדת ההפרטה. ח"כ מטעם כולנו יעמוד בראשות ועדת העבודה והרווחה. סיעת כולנו תקבל ייצוג של שני שרים בוועדת שרים לחקיקה, ובקבינט הביטחוני ישתתף כחלון כחבר וח"כ גלנט כמשקיף. בנוסף צוין כי מנהל התכנון יועבר באופן מלא לשר האוצר.

 

להגדלה ולקריאת ההסכם המלא עם כולנו - לחצו כאן

נתניהו וכחלון. קיבל את מנהל התכנון ()
נתניהו וכחלון. קיבל את מנהל התכנון

תוספות: תוקם ועדה מיוחדת לקידום חקיקה בנושא הדיור שבראשה יעמוד נציג כולנו. לשר האוצר תהיה סמכות להפקיע קרקעות לתוכניות דיור גדולות. יינתן דגש על שיקום שכונות בפריפריה. יוצעו מכרזי הדיור במדינה במתכונת של מחיר למשתכן, ועד 80 אחוזים מהם יופנו לטובת זוגות צעירים או בודדים עד גיל 35. בנוסף צוין כי יוגדל מלאי הדירות לדיור הציבורי ודירות להשכרה.

 

יהדות התורה

מספר חברי הכנסת: 6

התיקים והתפקידים: ראש הממשלה יכהן כשר הבריאות, אך יהדות התורה תקבל לידיה את האחריות למשרד במסגרת תפקיד סגן שר מכהן. יעקב ליצמן ישמש כסגן השר וכאחראי למעשה על המשרד. משה גפני יכהן כראש ועדת הכספים, ויהדות התורה תקבל גם את תפקיד סגן שר החינוך ואת ראשות ועדת מדע וטכנולוגיה.

 

לקריאת ההסכם המלא עם יהדות התורה - לחצו כאן

 

תוספות: הוסכם על ביטול הסנקציות הפליליות לתלמידי ישיבה, והחזרת קצבאות הילדים לסכומן המקורי. אלה יעלו כ-2.5 מיליארד שקלים בשנה. בשנה הנוכחית יעלו הקצבאות מחודש מאי ולכן יסתכמו בכ-1.5 מיליארד שקלים. הרפורמה שתוחזר ותעניק לבקשת יהדות התורה טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 18 תעלה לקופת המדינה 210 מיליון שקלים.

 

לדברי גורמים פוליטיים, סך התקציבים המיועדים לחינוך החרדי מסתכם בלא פחות ממיליארד שקלים מתקציב המדינה. בהקשר זה יצוין כי בקדנציה הקודמת התנתה מפלגת יש את עתיד את התקצוב הזה בחובת הלימוד של מקצועות הליבה במוסדות החרדיים. בקדנציה החדשה התנאי הזה הוסר. החזרת "חוק נהרי", שאמור לממן מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים, יעלה לפי הערכות כ-200 מיליון שקל בשנה. יתוקן חוק הדיינים, וליהדות התורה יהיה נציג בוועדה לבחירת דיינים. חוק הגיור יוחזר למתכונתו הקודמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים