שתף קטע נבחר

פנים מול פנים בדיון: המתלוננת נגד המג"ד

סא"ל לירן חג'בי הורשע בהתנהגות לא הולמת כלפי מאי פאטל שחשפה עצמה בפייסבוק. היום ביקשה לטעון נגד ההסדר, אך לטענתה בפרקליטות הצבאית סירבו. התובע מרוצה: לסיום שירותו הצבאי של חג'בי השלכות כלכליות לא מבוטלות

 

מפקד גדוד צבר לשעבר בחטיבת גבעתי, סגן-אלוף לירן חג'בי, הגיע היום (ה') לבית הדין הצבאי בקריה להקראת כתב האישום נגדו בגין התנהגות בלתי הולמת, חיבוק ונשיקה. לבית הדין הגיעה גם מאי פאטל, המתלוננת נגד חג'בי, שביקשה לטעון נגד ההסדר, אך לטענת נציגיה הדבר לא התאפשר בגלל התנגדות הפרקליטות הצבאית. בית הדין הרשיע את חג'בי בעבירות שיוחסו לו במסגרת ההסדר.

 

התביעה הצבאית דרשה בדיון הבוקר להוריד את חג'בי בדרגה אחת לפחות, לסיים בחודש יוני את שירותו ולפצות את פאטל ב-5,000 שקלים. התובע בתיק, אלוף-משנה אודי בן אליעזר, אמר בתום הדיון: "להבדיל מהרבה אנשים שמדברים בתקשורת, אנחנו יודעים מהו חומר הראיות. אנו רואים בחומרה את המעשים של חג'בי, והעובדה שהוא מסיים את תפקידו היא ביטוי לפגיעה כלכלית בו. לא הייתה שום כוונה לסתום פיות ולכן דברי המתלוננת צוטטו על-ידי התביעה. לחג'בי אנחנו צריכים לתת את הדין".

 

גורמים בפרקליטות הצבאית השיבו כי פאטל עודכנה במגעים ובאפשרויות העומדות על הפרק בכל רגע, גם בפגישות פנים אל פנים ובהמשך עם באה כוחה. "כשהבשילו התנאים לכדי הסדר מסתמן", אמרו הגורמים, "הובאו הדברים לידיעת באת כוחה של המתלוננת, זו נתנה את ברכתה למרכיבי ההסדר המסתמן. זמן קצר לאחר הגשת כתב האישום חזרה בה המתלוננת מברכתה להסדר".

 

בדצמבר 2014 נודע כי נגד ח'גבי מתקיימת חקירה בחשד שביצע מעשה מגונה והטריד מינית שתי חיילות ששירתו תחת פיקודו. בנוסף, הוא נחשד ששיבש חקירה והדיח פקוד למתן עדות שקר.

פאטל מגיעה לדיון בבית הדין הצבאי בקריה (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
פאטל מגיעה לדיון בבית הדין הצבאי בקריה(צילום: יואב זיתון)

חג'בי בדיון (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
חג'בי בדיון(צילום: אסף מגל)

פאטל בפוסט שפרסמה בפייסבוק ()
פאטל בפוסט שפרסמה בפייסבוק

בסוף חודש מרס החליטה הפרקליטות הצבאית להגיש כתב אישום נגד מג"ד גדוד צבר לשעבר בגין התנהגות שאינה הולמת, הטרדת חיילת בהודעות SMS, בחיבוק ובנשיקה, וכן בסעיף נוסף. הגשת כתב האישום הובילה את חג'בי בסופו של דבר לפרוש מצה"ל והוא הודה במיוחס לו.

 

בדיון היום הקריא התובע הצבאי מתוך מכתב שכתבה פאטל: "מצבי הרגשי לא פשוט והייתי מעדיפה שלא לסחוב את כל המשא הזה לאורך זמן". 

 

באת כוחה של פאטל הביעה בדיון התנגדות להסדר הטיעון. "מנסים להגדיר זאת רק כיחסים רומנטיים שיצאו משליטה, במקום שבו יחסים בין מפקד לפקודו זה אסור. כשאומרים פעם ראשונה 'זה לא מתאים' אז לא מתאים. מאי טוענת שהיא הוטרדה 36 פעמים על-ידי חג'בי. לפי העונש חג'בי יחזור במילואים לפקד על חיילים במבצע הבא בעזה. ההסדר פוגע בחיילות ובחיילים".

 

היא הוסיפה כי "עצם העובדה שנתנו לנו היום לדבר בדיון זה כבר נקודה טובה ופריצת דרך. אנו דורשים שיהיה באישום רכיב של הטרדה מינית ולא רק התנהגות שאינה הולמת. התנהגות שאינה הולמת זה גם להשאיר את המחשב הנייד ברכב. מאי נסערת".

 

הסנגור הצבאי הראשי ובא כוחו של חג'בי, אלוף-משנה אשר הלפרין: "יש כאן שני משפטים במקביל - בתקשורת ובבית הדין. כל הפרסומים בתקשורת התפוצצו היום. המתלוננת לא מתכוונת כלל לעתור לבג"ץ ולא רוצה להתנגד להסדר הטיעון שמשקף את הראיות. לראשונה אנו מבינים שהמתלוננת הסכימה. היום הוא הודה והורשע לפי הסדר הטיעון".

  

כתב האישום לא סיפק את פאטל, והיא החליטה להיחשף ופרסמה פוסט בדף הפייסבוק שלה. "סא"ל לירן חג'בי, מפקד גדוד 'צבר' לשעבר בחטיבת גבעתי, קצין מוערך שנלחם במלחמות ישראל, ובאותה נשימה המפקד האישי שלי שהטריד אותי מינית. יש מי שיבחר לזכור לו את הדרגות והעיטורים, אני זוכרת רק את המעשים הדוחים שביצע בי והטראומה שככל הנראה תלווה אותי לכל המשך חיי. 'גיבור ישראל' אכן צריך לקבל צל"ש, אות גבורה או עיטור רמטכ"ל, אבל אינו נמצא מעל החוק", כתבה פאטל.

 

גורמים בפרקליטות הצבאית אמרו כי "בית הדין צפוי להרשיע את חג'בי לפי הודאתו בחמש עבירות של התנהגות שאינה הולמת. זאת בגין התנהגותו ומעשיו כלפי חיילת ונגדת ששירתו תחת פיקודו וחרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקם על רקע מיני".

פאטל וחג'בי ()
פאטל וחג'בי

"הרשעה זו", אמרו הגורמים, "היא פרי מגעים ממושכים שקיימה התביעה הצבאית מול הקצין, ובסופם הגיעו הצדדים להסכמות שכוללות הודאה במלוא המעשים המיוחסים לו על-ידי המתלוננות ונכללו בסופו של דבר בכתב האישום האמור".

 

לסיום אמרו הגורמים כי "הצדדים הגיעו להסכמות אלה תוך התחשבות בכל הנסיבות הרלוונטיות לרבות האינטרס הציבורי, אופי המעשים שבהם הואשם הקצין, הצורך בהרתעת הרבים מפני ביצוע מעשים דומים, הודאת הקצין במיוחס לו תוך נטילת אחריות מלאה למעשיו, ועזיבה מיידית של השירות על כל ההשלכות הנובעות מכך. התביעה הצבאית אמונה על הגנה על האינטרס הציבורי ובכלל זה שמירה קפדנית על זכויותיהם של חיילות וחיילים נפגעי עבירה, ועמדתם מקבלת משקל של ממש בבוא התביעה הצבאית להכריע אילו צעדים ראוי לנקוט בכל מקרה ומקרה לפי נסיבותיו. כך גם נהגה התביעה הצבאית במקרה זה".

 

בהמשך הפוסט כתבה פאטל כי "בימים האחרונים גיבשה הפרקליטות עסקת טיעון הזויה ופוגענית המתעלמת לחלוטין מהעובדות ומחומר הראיות. לפי עסקת הטיעון סא"ל לירן חג'בי, אשר הודה בכל הטענות נגדו, יודח מהמערך הצה"לי, אך לא יועמד לדין על עבירות המין החמורות שביצע בי בניגוד לרצוני, תוך שהוא ניצל את היותו המפקד הישיר שלי. כל ניסיונותיו של סא"ל לירן חג'בי להציג את התנהגותו כלפיי כמעין 'חיזור רומנטי' אובססיבי שכביכול יצא משליטה - זו הולכת שולל ושקר מוחלט. מדובר בגבר נשוי עם ילדים שמבוגר ממני ב-20 שנה ויודע שיש לו המון להפסיד ומוכן לשקר פעם אחר פעם כדי להציל את עצמו ואת שמו מהבור שחפר לעצמו".

 

בסיום הפוסט פנתה מאי לנשים שהוטרדו. "החלטתי להפסיק לשתוק ולפחד, גם ככה את המחיר הכבד אני כבר משלמת", היא אמרה. "אני רוצה להעביר מסר לכל אותן הנערות והנשים בישראל ובכלל, אל תשתקו! אל תפחדו! אל תתביישו! אל תהפכו לאות! מי שצריך להתבייש זה לא אנחנו, ולמרות הקושי העצום להתמודד עם הטראומה, הפלאשבקים, הסיוטים, הבדידות, הבושה, החשיפה ובנוסף לכל זה עם מערכות נוקשות כמו בית המשפט וצבא הגנה לישראל, אין חזק מכוחה של האמת, תנו לה לנצח באמונה שלמה שיגיע היום שכבר לא נהיה בשר ל'תותחים'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים