שתף קטע נבחר

המהלך הראשון של ממשלת ה-61: עוד מיליונים לג'ובים

כל 61 הח"כים של הקואליציה נקראו להגיע למליאה ביום שני הקרוב, עם ההשבעה הצפויה של ממשלת נתניהו-כחלון-בנט-חרדים, כדי להגדיל את מספר השרים - בעלות של מיליונים למשק הישראלי. בקדנציה הקודמת נקבע שמספרם יעמוד על 18 לכל היותר

המהלך הראשון של ממשלת נתניהו-כחלון-בנט-חרדים הוא הוספת מיליונים לג'ובים לטובת הרחבת הממשלה: חברי הכנסת של הליכוד נקראו להגיע בהרכב מלא להצבעה ביום שני הקרוב על חוק יסוד: הממשלה, לצורך הרחבתה - דבר שיעלה למשק הישראלי עשרות מיליוני שקלים בשנה, בשל הגדלת מספר השרים, הוספת משרדים, תוספת עוזרים, נהגים, מזכירות, הוצאות לשכה ועוד.

 

כתבות נוספות בנושא:

 

בהודעה נכתב כי לשם העברת ההצעה נדרש רוב של 61 חברי כנסת "ולכן כל חברי הקואליציה חייבים להיות נוכחים". כעת קובע החוק, לפי תיקון שאושר רק לפני כשנה, שמספר השרים יעמוד על 18 לכל היותר (לא כולל ראש הממשלה). ההצבעה על ההרחבה תיעשה לפני שתתברר זהות השרים בליכוד.

 

כחלון הבטיח צדק חברתי, דרעי הבטיח לדאוג ל"שקופים" - אך ההחלטה הראשונה היא דווקא הגדלת הממשלה בעלות עשרות מיליונים. בתמונה: ראשי מפלגות הקואליציה (צילום: אלכס קולומויסקי, עופר עמרם, ירון ברנר, אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, עופר עמרם, ירון ברנר, אוהד צויגנברג)
כחלון הבטיח צדק חברתי, דרעי הבטיח לדאוג ל"שקופים" - אך ההחלטה הראשונה היא דווקא הגדלת הממשלה בעלות עשרות מיליונים. בתמונה: ראשי מפלגות הקואליציה(צילום: אלכס קולומויסקי, עופר עמרם, ירון ברנר, אוהד צויגנברג)

הבוקר נחתם ההסכם הקואליציוני האחרון, בין הבית היהודי לליכוד. בהסכם התברר כי פרט לשלושת התיקים שאותם קיבלה המפלגה - חינוך ותפוצות ליו"ר המפלגה נפתלי בנט, משרד החקלאות והחטיבה להתיישבות (לאורי אריאל) ומשרד המשפטים (לאיילת שקד), הובטח למפלגה כי חוק העמותות יועבר ותקציב האוניברסיטה באריאל יוגדל.

 

בנוסף, הובטח לבנט יישום מתווה פראוור להסדרת היישובים הבדואים בנגב. בנט קיבל גם תקציב של 630 מיליון כתוספת למשרד החינוך שמיועד בין היתר לסייעת שנייה, כפי שביקש. הוא גם קיבל התחייבות שכספים שהובטחו לחרדים יגיעו ממשרד האוצר ולא מהחינוך. בנוסף, בהסכם הקואליציוני נקבע כי יוקצו מיליארד שקל להעלאת שכר החיילים בשנה השלישית, יבוצעו תיקונים להגשת מוגבלויות במוסדות החינוך, ימוגנו הסעות ביהודה ושומרון ויחוזקו הגרעינים המשימתיים בפריפריה.

 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג תקף את המהלכים של נתניהו ואמר בתגובה: "קמה ממשלה בלי אחריות, בלי יציבות ובלי שום סיכוי למשילות. אם ככה הוא מנהל מו"מ עם השותפים הטבעיים, איך הוא ינהל אותו עם הפלסטינים? עם המעצמות? פשוט ויתר על כל מה שהיה לו ונכנע ללחצים של בנט. זו דוגמה לכך ששרידותו הפוליטית חשובה יותר מהכול עבורו. זו לא מנהיגות, זו פחדנות. בלילה הסתיימה הספירה לאחור להרכבת הממשלה. הבוקר מתחילה הספירה לאחור עד החלפתה".

 

מספר 2 במפלגתו ציפי לבני הוסיפה בראיון באולפן ynet: "ממשלה זו לא חלוקת תיקים. מערכת בחירות זה לא מי יישב באיזה תפקיד אלא באיזו דרך יובילו את מדינת ישראל".

 

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, מסר בתגובה לנסיונות של נתניהו להגדיל את מספר השרים בממשלה כבר בשבוע הבא: "יש כאן שוד לאור יום של הקופה הציבורית. מדובר בעלות של מאות מיליונים לג'ובים מיותרים לגמרי. כסף שצריך ללכת להשקעה בחינוך, בבריאות וברווחה לא לסידורי עבודה. זו ממשלה שנולדת בחטא. שינוי חוק שעבר בכנסת הקודמת, רק בגלל שנתניהו צריך עוד ג'ובים, הוא תופעה שמזלזלת בציבור הרחב וברשות המחוקקת. כבר הודעתי לראש הממשלה שאם יפעל לשנות את החוק במחטף אנחנו נפנה לבג"ץ. יש עתיד תלך עד הסוף. נגייס את כל חברי האופוזיציה לטרפד את המהלך ונשתמש בכל הכלים שיש לנו כי יש גבול לזלזול של ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים