שתף קטע נבחר

הגואל שהפך לרוצח: מת נשיא טורקיה ה-7

בגיל 97 הלך לעולמו קנאן אברן, שנידון בשנה שעברה למאסר עולם על הנהגת ההפיכה הצבאית ב-1980. הוא לעולם לא הביע חרטה, גם על הוצאות להורג של פעילים פוליטיים: "למה להאכיל אותם בכלא ולא לתלות?"

קנאן אברן (צילום: AP) (צילום: AP)
קנאן אברן(צילום: AP)
 

נשיא טורקיה לשעבר קנאן אברן, הרמטכ"ל שהוביל את ההפיכה הצבאית ב-1980 וכיהן כנשיא עד 1989, הלך לעולמו אמש (שבת) בגיל 97.

 

אברן נידון למאסר עולם בחודש יוני על הנהגת ההפיכה הצבאית שהובילה לעינויים, מעצרים והרוגים רבים. עקב מצבו הבריאותי הוא לא הגיע לדיונים בבית המשפט, ומפאת גילו ומצבו לא ריצה עונש מאסר.

אברן בתמונה מ-1977 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אברן בתמונה מ-1977(צילום: AFP)

בראשית ההפיכה, שפרצה לאחר שכ-5,000 נהרגו בקרבות בין פעילי ימין ושמאל, ראו בו רבים גיבור שגואל את טורקיה מאנרכיה וממלחמת אזרחים ומפגין "רוע הכרחי". חוץ מהרצון להפסיק את ההרג ברחובות, מנהיגי ההפיכה היו מודאגים מ"עליית האיום האיסלאמיסטי" ברפובליקה החילונית, בעקבות המהפכה באיראן שנה קודם לכן.

 

בהמשך כבר הפך הנשיא השביעי של טורקיה לדמות מעוררת מחלוקת עם "דם על הידיים" עם הוצאתם להורג של עשרות בני אדם, מותם של מאות בכלא והיעלמותם של מאות אחרים, ויותר מחצי מיליון מעצרים. פעילות המפלגות הופסקה ואברן הציג חוקה שמגבילה את חירות האזרחים ומבססת את עליונות הגנרלים על פני הפוליטיקאים.  

 

עד היום מנסים הפוליטיקאים בטורקיה לשנות את החוקה שניסחו הגנרלים, שלטענת רבים בולמת את ההתפתחות הדמוקרטית שלה. "הוא מת, אבל המורשת שלו חיה", כתב

הפרשן הליברלי קדרי גורסל בטוויטר.

 

אברן לעולם לא הביע חרטה על ההפיכה. "אם זה היה היום הייתי עושה אותו דבר ומוביל את ההפיכה הזאת שוב", אמר בעדות מוקלטת ב-2012 והבהיר כי הציל את המדינה מאנרכיה. גם בשנותיו בשלטון, כשספג אש מארגוני זכויות אדם על הוצאות להורג, לא נשאר חייב.

 

"אם אתה לא תולה את אלה שמגיע להם זה מתפשט כמו וירוס", הסביר אז. "האם אנחנו צריכים להאכיל אותם שנים בכלא במקום לתלות אותם?", שאל אברן בנאום שנשא בשנת 1984, במטרה להגן על הוצאתם להורג של פעילים פוליטיים לאחר ההפיכה הצבאית.

 

גזר דינו של אברן בשנה שעברה היווה רגע סמלי וחשוב בביסוס העליונות של הנשיא ארדואן על צבא טורקיה. למרות הכחשותיו, בקרב הציבור החילוני יש החוששים שהוא ישכתב את החוקה החילונית שניסחו מפקדי הצבא, ויהפוך אותה לאיסלאמית יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"הוא מת, המורשת שלו חיה"
צילום: AP
מומלצים