שתף קטע נבחר

"לא יכול להאמין לך אדוני השר": 61 שנה ל"עסק הביש"

חשיפת רשת הריגול במצרים הובילה להדחתו של ראש אמ"ן דאז בנימין גיבלי. מסמכים חדשים חושפים את השיחה בין גיבלי לשר הביטחון פנחס לבון שזרקו אחד על השני את האחריות להפעלת הרשת. "מפיך קיבלתי את ההוראה", אמר גיבלי ולבון השיב: "מציע לך לא להסתבך". ומה חשב על כך בן גוריון?

 

לבון (משמאל) עם משה דיין (צילום: לע"מ, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (צילום: לע
לבון (משמאל) עם משה דיין(צילום: לע"מ, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

ראש אמ"ן בנימין גיבלי: "אני לא יכול להאמין לך אדוני השר. אני מצטער מאוד".

 

שר הביטחון פנחס לבון: "אני משוחח איתך לאחר ששוחחתי עם ראש הממשלה ואמרתי לו שאני רוצה לתת לך עוד פעם הזדמנות להגיד לי את האמת"

 

השיחה הדרמטית הזאת התקיימה בדצמבר 1954 בין שר הביטחון דאז פנחס לבון לבין ראש אמ"ן בנימין גיבלי בחודשים שלאחר פרשת שכונתה "עסק הביש". 61 שנים אחרי חושף הבוקר (ב') ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מסמכים נדירים על הפרשה שטלטלה את המערכת הפוליטית והצבא.

 

במסגרת הפרשה הופעלה בקהיר רשת ריגול יהודית שביצעה פעולות חבלה במוסדות בריטיים ואמריקניים כדי לעכב את נסיגת הכוחות הבריטים ממצרים. רשת הריגול הייתה מעין תא רדום לשעת מלחמה, אלא שעם קבלת הידיעות על נסיגה צפויה של הבריטים, ניתנה ההוראה לבצע פעולות חבלה במוסדות כדי לבטל את הנסיגה.

 (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (באדיבות ארכיון צה
(באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

 (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (באדיבות ארכיון צה
(באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

חברי הרשת הטמינו פצצות בספריות ובתי קולנוע, אך ביולי 1954 נעצר אחד מהם ובכך נחשפה הרשת כולה. חבריה נעצרו והועמדו לדין ושניים מהם הוצאו להורג בתלייה.

 

המסמכים הנוכחיים שפרסם ארכיון צה"ל עוסקים בשאלה "מי נתן את ההוראה" להוציא לפועל את הרשת. האם היה זה שר הביטחון לבון או ראש אמ"ן גיבלי שכונה "הקצין הבכיר". לבון טען שהפגישה בין השניים התקיימה אחרי שחברי החוליה כבר נעצרו. מנגד אומר לו ראש אמ"ן דברים אחרים:

 

גיבלי: "אני חושב שנשמט ממני כל בסיס של אמון שלך לעשות משהו. לי ברור דבר אחד. אני מפיך, לאחר הישיבה שהייתה בביתך, קיבלתי את ההוראה להפעיל את החוליות".

 

לבון: "בנימין, תרשה לי, אתן לך להגיד מה שאתה רוצה, אבל אני מציע לך לא להסתבך, אני מבקש אותך לא להסתבך".

 

גיבלי: ,ייתכן שאני כבר מסובך".

 

לבון: "להסתבך עוד יותר"

 

גיבלי: "תלייה אין במדינת ישראל".

שילם את המחיר. גיבלי (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (באדיבות ארכיון צה
שילם את המחיר. גיבלי(באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

לבון: "הישיבה לא התקיימה ב-16 ביולי. היא התקיימה בסוף חודש יולי לאחר שלך היה ידוע שכל הפרשה נגמרה. אני לא ידעתי, אתה ידעת. וכשב-16 ליולי נתת את ההוראה, לא הייתה לך שום סמכות למתן הוראה".

בן גוריון: לא היה היה מעניינו של לבון להחליט על כך

ועדת חקירה בראשות השופט חיים כהן לא הגיעה למסקנות חותכות, אך לאחריה הודח בנימין גיבלי מצה"ל. בדצמבר 1960 פרסמה ועדת שרים בראשות שר המשפטים פנחס רוזן את מסקנותיה ובהן נכתב לבון לא נתן את ההוראה שעליה הסתמך גיבלי ו"עסק הביש" בוצע שלא בידיעתו.

 

כעת מתפרסם במלואו דוח האירועים במצרים בחודשים יולי-ספטמבר בשנת 1954 שנכתב על-ידי מפקד יחידת 131 מרדכי בנצור.

 (באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון) (באדיבות ארכיון צה
(באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)
"המשימה כפי שהוסברה על-ידי ראש אמ"ן: לערער אמון המערב במשטרה הקיים על-ידי גרימת אי-ביטחון ציבורי", נכתב באחד המסמכים. "מעשים שיביאו למאסרים, להפגנות ולפעולות נקם תוך העלמה מוחלטת של הגורם הישראלי".

 

מסמך אחר חושף כי ב-17.7.54 החלו לשדר מישראל את הפקודה לביצוע הפעולה דרך תחנת הרדיו קול ישראל. עוד נכתב הבחורים באלכסנדריה גילו נכונות רבה והחלו לפעול מיד עם העברת הפקודה על ידי אלעד (אברי אלעד- מפקד הרשת. נ.ד). הם הספיקו לבצע שמונה פעולות, כשבשתיים מהמקרים החומר לא פעל. באירוע הגורלי (פצצת תבערה בקולנוע באלכסנדריה – נ"ד) החומר פעל לפני הזמן על גופו של הנושא, הוא נכווה קשות והובא על ידי השוטרים לבית החולים.

 

בין המסמכים שנחשפים מופיעים גם דפים מיומנו של נחמיה ארגוב, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה לשעבר דוד בן גוריון. "לראשונה שוחחתי עם הזקן על הנושא המחריד ששמו לבון", כתב ארגוב ומספר על האמוציות של בן גוריון לפרשה. "זה לא היה מעניינו של שר הביטחון להחליט על כך. זאת היא שאלה פוליטית ולא ביטחונית", אמר כביכול בן-גוריון על פנחס לבון.

 

"באיזו רשות שלח 13 איש מן הטובים והמסורים לטבח? על מה ולמה? ללא שום הצדקה ביטחונית, מוסרית ופוליטית. כנראה שהוא חכם רק בדיבור. משה דיין סיפר לי לאחר שהגיע מארצות הברית על ההוראה שניתנה על-ידי לבון", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
הודח. בנימין גיבלי
באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון
מומלצים