שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

הדרוזים והמדינה

כמה עובדות על השתלבותם של בני העדה בצה"ל ובחברה הישראלית

לפני שחל חוק שירות חובה בצה"ל על הדרוזים, שירתו הדרוזים בצה"ל על בסיס התנדבותי, במסגרת יחידה שכלל הדרוזים, בדואים וצ'רקסים.

 

היחידה הדרוזית עסקה בעיקר בעבודות שמירה על הישובים הערביים, גם בתוך אזור הממשל הצבאי. בנוסף הוקמה פלוגת רוכבים שיצאה למרדפים אחרי מסתננים ו"פדאיון".

 

ב-1954 הציעו ראשי העדה הדרוזית להחיל את חוק שירות הביטחון גם על צעירי העדה הדרוזית והבקשה התקבלה ע"י רה"מ ושר הביטחון דאז, דוד בן גוריון.

 

בראשית שנות ה-60 כבר היו קצינים בני העדה הדרוזית, אולם כולם שירתו עדיין ביחידה הדרוזית בלבד. הקצינים הצעירים שהיו בעלי מוטיבציה רבה להתקדם ולהשתלב החלו להפעיל לחץ לפתוח בפניהם תפקידים במסגרות וביחידות נוספות.

 

גששים דרוזים בגבול לבנון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
גששים דרוזים בגבול לבנון(צילום: אביהו שפירא)

ב-1967 קיבלה היחידה הדרוזית משימה נוספת: הוקמו "המשמרות", יחידות סיור גדולות שנועדו לסייר בסיני וישבו בין באר שבע ושארם א-שייח. מטרת היחידות הייתה איתור של מחבלים, סמים והברחות.

 

התקופה שלאחר מלחמת ששת הימים היוותה משבר עבור הדרוזים בצה"ל. חלק מן הקצינים הדרוזים הגאים נפגעו מכך שלא שותפו בלחימה אלא הועסקו בשמירות באזור הבקעה במהלך המלחמה, וחלק נוסף חש כי בקשתם להשתלב יותר ויותר במסגרות ותפקידים אחרים בצה"ל לא קיבלה מענה מספק.

 

בשנת 1968 הציע מוחמד מולא, קצין דרוזי מירכא, להקים סיירת דרוזית והרעיון התקבל. הוקמה יחידה התנדבותית מובחרת והוטמעה לפני מס' שנים כגדוד חרב.

 

ב-1969 הוקם הכוח הדרוזי כחטיבה ומונה המח"ט הדרוזי הראשון בצה"ל, אל"מ האיל סאלח.

 

ב-1982 הוחלט לפתוח בפני הדרוזים את האפשרות לשרת גם ביחידות אחרות בצה"ל, וכיום הדרוזים משרתים בכל חיילות צה"ל: חי"ר, שיריון, חיל הים, סיירות מובחרות ולאחרונה סיימו שני צעירים דרוזים את קורס הטיס בחיל האוויר.

 

כיום קיימת בצה"ל יחידת דרוזית אורגניות: גדוד חרב.

 

השירות בצה"ל מהווה ללא ספק את אחד הגורמים החשובים ביותר בשילוב הדרוזים בחברה הישראלית והוא פותח דלת להיכרות אמיתית עם תרבותם ומנהגיהם.

 

הדרוזים מתגייסים לצה"ל על פי חוק שירות חובה מ-1956, אחוז הגיוס בקרב העדה 83%, אחוז הנחשב הגדול ביותר בצה"ל.

 

גדוד חרב הוא גדוד חיר סדיר, הגדוד מושתת על לוחמים ומפקדים דרוזים, במלחמת לבנון השנייה זכה הגדוד לצל"ש אלוף פצ"ן, הגדוד נלחם זה לצד זה עם גדודי צנחנים וגולני והוכיח את יכולותיו המבצעיות שהתבטאו בהשגת כל יעדיו והגדוד הרחיק לנקודה הקדמית ביותר במלחמה.

 

לעדה הדרוזית 106 ציונים לשבח ואותות מופת בכוחות הביטחון צה"ל והמשטרה.

 

העדה הדרוזית שכלה 360 מבניה במלחמות ישראל ובמבצע עופרת יצוקה שכלה העדה שניים מבניה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד