שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

חם משולחן הכנסת: ההסכמים הקואליציוניים

ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו הונחו על שולחן הכנסת. כתבנו הפוליטי, נועם זיגמן, מביא את עיקרי הדברים

בשעה שהמו"מ הקואליציוני נמשך, עו"ד דוד שמרון הניח במזכירות הכנסת את שני ההסכמים הקואליציוניים מול מפלגות כולנו ויהדות התורה.

 

ההסכמים שנחתמו והונחו במזכירות הכנסת כפי שמחייב החוק, הינם ללא נספים שכוללים את קווי היסוד של הממשלה ואת דרכי עבודת הקואליציה, וכך גם לא נספחים נוספים. בהודעתו של עו"ד שמרון למזכירות הכנסת נכתב: "ההסכמים אינם כוללים את הנספחים אשר מצויינים בגוף ההסכמים ואשר טרם גובשו, ואלו יצורפו ויוגשו במועד הקבוע בחוק לאחר גיבושם הסופי".

 

מההסכמים הקואליציוניים ניתן ללמוד כי לראש הממשלה יש רצון להרחיב את ממשלתו גם בשלב מאוחר יותר, וכי שאיפתו להרכיב קואליציה של יותר מ-70 חברי כנסת, כשעל פי סעיף 5 בהסכמים הקואליציוניים, למצב שתורחב הקואליציה, עשויים להידרש שינויים והתאמות בהסכם זה ונספחיו, לרבות חלוקת תפקידים.

 

ההסכם הקואליציוני עם 'כולנו' ()
ההסכם הקואליציוני עם 'כולנו'

עוד ניתן ללמוד מההסכם מול 'כולנו', כי ראש הממשלה הוא שיכהן בתפקיד יו"ר הקבינט החברתי כלכלי, וכי משה כחלון יכהן כממלא מקומו. ההסכם הקואליציוני מול כולנו כולל 87 סעיפים ובנוסף מצורפת גם תמצית תוכנית העבודה להורדת מחירי הדירות, כשבין היתר סוכם בין הצדדים כי כל מכרזי הדיור במדינה יוצאו במחיר למשתכן, ומכירת כל הדירות כ'דירות למשתכן' עד 80% ימכרו לזוגות צעירים שזו דירתם הראשונה, או לבודדים מעל גיל 35 על פי קריטריונים שיקבעו.

 

גם ההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה עם לא מעט סעיפים, והוא כולל 88 סעיפים שבין היתר נוגעים לחוק הגיוס, החלטת הממשלה בנושא גיור, הגדלת קצבאות הילדים, המשך הרפורמה בטיפולי השיניים לילדים, ונושאים דתיים נוספים.

ההסכם הקואליציוני עם 'יהדות התורה' ()
ההסכם הקואליציוני עם 'יהדות התורה'

אל ההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה, צורך גם נספח הנוגע לעניין הגיור, כשמדובר במכתבו של הרב עמאר משנת 2009 שם נקבע כי יוקם בית דין מיוחד שימליץ על רבני ערכים שראויים לערוך גיורים, ויקבע כי הרבנים יאשרו רק גרים שיקבלו עליהם עול תורה ומצוות, והדבר יעכב גיור גם בדיעבד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, ליצמן וגפני חותמים על ההסכם הקואליציוני