שתף קטע נבחר

50 אלף דולר לראש, פגישות בבית גיל הזהב: כתבי אישום חמורים בפרשת מוסלי

הם נפגשו בבית אבות, בבורגר ראנץ' במרכז עזריאלי בתל אביב וב"פינת הקבב" בשכונת התקווה ושם רקמו את תוכניות הרצח. הרצון בנקמה במוטי חסין ואנשיו על רקע רצח אבי דוד הוביל את חייליו של מוסלי לרצוח שלושה מארגונו. כתב אישום מפורט ונדיר שופך אור על השיטה

 

50 אלף דולרים לרצח: הסכסוך הגדול בין ארגון הפשיעה אברג'יל, שעליו מופקד מוטי חסין, לבין ארגונו של שי מוסלי גבה לא מעט קורבנות, אך באמצעות עד מדינה, הצליחו היום (יום ב') המשטרה והפרקליטות לעגן בכתב אישום חמור את ההאשמות נגד המעורבים. האישומים שופכים אור על שיטות הפעולה מטילות האימה של ארגוני הפשיעה. בין היתר מתואר כיצד נפגשו בבית האבות "גיל הזהב" ביד אליהו בתל אביב, בסניף של בורגר ראנץ' במרכז עזריאלי בתל אביב וב"פינת הקבב" בשכונת התקווה ושם רקמו את תוכניות הרצח.

 

הבוקר הוגש כתב אישום הוגש נגד שמונה מעורבים: אביאל וואהל (37), ליאור גרינברג (42), עמרם כהן (59), ניר דבח (33), אלון מימון (32), שי אשולי (37), רועי אשולי (31) ויעקב יום טוב (32). הם הואשמו בגין - כל אחד על פי חלקו - רצח בר כהן, רצח אוהד פרנקו ודניאל סמארה, קשירת קשר לביצוע פשע, החזקת נשק שלא כדין, הצתה, סחיטה באיומים, פציעה בנסיבות מחמירות, שוד ועבירות נוספות.

 

ניר דבח, אחד הנאשמים (צילום: אבי מועלם ) (צילום: אבי מועלם )
ניר דבח, אחד הנאשמים(צילום: אבי מועלם )
 

ישבו ותכננו לרצוח. סניף בורגר ראנץ' בעזריאלי ()
ישבו ותכננו לרצוח. סניף בורגר ראנץ' בעזריאלי
 

גם כאן נפגשו הנאשמים. בית גיל הזהב ()
גם כאן נפגשו הנאשמים. בית גיל הזהב

על פי כתב האישום, החל מספטמבר 2011 חברו עד המדינה ואדם נוסף לנאשמים, ובהדרכת מוסלי, נטלו חלק יחד איתם בפעילויות פליליות שונות. הנאשם הראשון, וואהל, נחשב לאיש סודו, יד ימינו ועוזרו של מוסלי וסייע לו בהדרכת האחרים. שאר הנאשמים היו כפופים למוסלי ולוואהל.

 

לילה, גינה בבת ים. הנקמה על רצח אבי דוד

אף שלאורך כל החקירה שמרו הנאשמים על זכות השתיקה, טוענת הפרקליטות כי בידיה ראיות ובכללן עדותו של עד המדינה, המעורב ברצח הנער ירין שאטי, שבה פרש את ההיררכיה הארגונית וחשף את חלקם של המעורבים בפרשה לפרטי פרטים. בנוסף, יש לפרקליטות שיחות של האזנות סתר בין הנאשמים לעד המדינה המעידות על הכעס והתסכול, ההלם והאבל על הירצחו של מקורבם ועל רצונם לנקום. התביעה זימנה גם את חסין ויוסי מוסלי, אחיו של שי, שמרצה מאסר לתת עדות בתביעה.

 

האיבה בקרב אנשי ארגונו של מוסלי נגד מוטי חסין התעוררה בעקבות רצח אבי דוד, שהיה מקורב למוסלי ולנאשמים. המעורבים חשדו כי חסין ושלומי ניאמנצ'יק אחראים לרצח דוד, שהשתייך בעבר לארגונו של חסין. בעקבות כך, קשרו הנאשמים ומוסלי קשר לגרום למותם של מוטי חסין ושל אנשים נוספים מחבורתו, כנקמה על מותו של דוד.

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

תחילה החליטה החבורה לרצוח את בר כהן, שנמנה - בעיני מוסלי ואנשיו - עם חבורת חסין. לפי האישום הראשון, וואהל וגרינברג קשרו קשר יחד עם מוסלי כדי לרצוח את בר כהן. גרינברג הצטייד באקדח ובאפוד מגן ובלילה שבין 29 ל-30 בינואר 2012, בגינה בבת ים, ירו גרינברג ואדם נוסף בהוראת וואהל, בכהן והרגו אותו. בתמורה לחלקו בביצוע הרצח, קיבל גרינברג מוואהל ומוסלי סכום הנאמד בכ-50,000 דולרים. "עד המדינה רצח וביתר אנשים!", צעק גרינברג בדיון על התובעת ובנוכחות השופטת דניאלה שיריזלי. "תראו מה עשיתם? תראי את מי לקחתם? הוא הרג אנשים תתביישי לך".

 

מכונית ואקדחים גנובים. היעדים: פרנקו וסמארה

לפי האישום השני, קשרו וואהל, כהן, דבח, מימון ורועי אשולי יחד עם מוסלי ואחרים, קשר לגרום למותם של אוהד פרנקו ודניאל סמארה, שגם בהם חשדו כי השתייכו לחבורת חסין. לפי כתב האישום, הדביק דבח מכשיר מעקב לרכב שכור שהיה בשימוש הקורבנות. בשבועות שקדמו לרצח, נרכשו מכשירי טלפון "מבצעיים", עבור כהן והאחרים, ובהמשך הצטיידו באקדחים גנובים ובמכונית גנובה שלוחית הרישוי שלה זויפה.

מוטי חסין. התכנון: לחסל ברובה צלפים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מוטי חסין. התכנון: לחסל ברובה צלפים(צילום: עידו ארז)

מימין למעלה: משה שרמן, דוד יפתח, שחר חצרוני. למטה: משה יוחאי ואיציק איצקוביץ' (צילום: עידו ארז, מוטי קמחי, יובל חן) (צילום: עידו ארז, מוטי קמחי, יובל חן)
מימין למעלה: משה שרמן, דוד יפתח, שחר חצרוני. למטה: משה יוחאי ואיציק איצקוביץ'(צילום: עידו ארז, מוטי קמחי, יובל חן)
 

ב-20 בפברואר 2012 הגיעו כהן והאחרים ברכב גנוב, רעולי פנים ומצוידים בשני אקדחים גנובים לבניין שבו התגורר סמארה עם אמו ובת זוגו. וואהל והאחרים ארבו לפרנקו ולסמארה, שעה שהשניים הגיעו לבניין. זמן קצר לאחר מכן ירו למוות כהן והאחרים בפרנקו ובסמארה מטווח קרוב. את האקדחים השליכו בקרבת מקום, את הרכב הגנוב הציתו בשטח חול ולאחר מכן נמלטו.

 

רובה צלפים. היעד הסופי: מוטי חסין

לבסוף מגולל האישום השלישי כיצד וואהל, מימון ושי אשולי קשרו קשר לרצוח את מוטי חסין עצמו. במסגרת הקשר ערכו הנאשמים יחד עם עד המדינה והאדם הנוסף פעולות הכנה שונות כדי להוציא את תוכניתם לפועל. הם ערכו סיורים מקדימים באזור מגוריו של חסין והצטיידו ברובה צלפים. אולם התוכנית כשלה בשל קשיים אסטרטגיים שבהם נתקלו הנאשמים כשהגיעו למקום מגוריו של חסין כדי לבצע את הרצח.

 

עו"ד קלאודיה בילנקה ומוריה גרין ביקשו להאריך את מעצרם עד תום ההליכים משום "שהנאשמים פועלים על פי דפוסי עבריינות מאורגנים ושיטתיים, תוך שמירה על היררכיה בין המעורבים ונקיטה בשיטות פעולה המזכירות במובנים רבים את התנהלותו של ארגון פשיעה". השופטת החליטה כי הנאשמים יישארו במעצר עד להחלטה אחרת ואסרה לפרסם את שמו של עד המדינה.

 

עורכי הדין של הנאשמים מסרו בתגובה: "לא ייתכן כי במדינת ישראל יחתמו

הסכם עד מדינה עם אדם אשר קשור במישרין לכמה רציחות. דין תיק זה לקרוס".

 

אביו של ירין שאטי, שעד המדינה מעורב ברציחתו, האשים את הפרקליטות בחתימה על הסכם עם עד "עם דם על הידיים". פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מסרה בתגובה להאשמותיו של אביו: "ההסכם עם עד המדינה נחתם בזמנו תוך שהפרקליטות והמשטרה היו מודעות למעשיו ולחלקו באירועים עליהם דיווח.

 

"יודגש כי ההסכם נחתם בין היתר כדי לפענח את פרשת רצח ירין שאטי עצמו, מקרי רצח נוספים ועבירות חמורות נוספות. עוד יצוין כי בעקבות עדות העד, אכן נאספו ראיות משמעותיות אודות רוצחי ירין, אך בשל נסיבות שאינן תלויות בעד, לא ניתן היה להגיש כתב אישום נגד הרוצחים. נוסיף כי במסגרת חשיפת עבירות פליליות חמורות כדוגמת אלו שפורטו בכתב האישום, אשר מדבר בעד עצמו, יש מקום במקרים המתאימים לכרות הסכמי עד מדינה עם עבריינים שאף היו שותפים לחלק מהעבירות."

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ניר דבח, אחד הנאשמים
צילום: אבי מועלם
מומלצים