שתף קטע נבחר

ליברמן נגד נתניהו: "הוא שקרן ורמאי"

יו"ר ישראל ביתנו תקף את ראש הממשלה: "הוא הבטיח הרים וגבעות בכל ההסכמים הקואליציוניים ואין זכר לנושא העלייה", האשים ליברמן. "יש לי חברים בליכוד יותר מנתניהו". קודם לכן אמר נתניהו: "אמשיך במאמץ להרחיב את הממשלה". צפו בדיון במליאה

מתקפה חזיתית של אביגדור ליברמן נגד שותפו בממשלה הקודמת, ראש הממשלה בנימין נתניהו : יו"ר ישראל ביתנו, שהטיל פצצה פוליטית ולא הצטרף לממשלת נתניהו הרביעית תקף היום (ב') את ראש הממשלה בישיבת הסיעה. "אין ספק שנתניהו רימה ושיקר קודם כל לציבור חבר העמים", האשים ליברמן. "אני שומע את ההצהרות של נתניהו בכלי התקשורת ברוסית ומה הוא לא הבטיח? הרים וגבעות. בכל ההסכמים נושא העלייה בכלל לא קיים. דיבר על הפנסיות ושכר דירה, עזרה לעולים, ואין זכר". ynet מעביר שידור חי מהכנסת.

 

ליברמן המשיך במתקפה נגד נתניהו: "אני רוצה להגיד דבר שהוא כנראה מאוד מעיד על מה שקורה בליכוד ואני אומר באחריות מלאה שיש לי יותר חברים בליכוד ובקרב הפעילים יותר מאשר לנתניהו. חלק גדול מהם דיברו איתי גם בימים האחרונים. אני חושב שבאמת ממה שאני מתרשם ומכיר את המערכת הרבה שנים ומעולם אני לא זוכר זעם כל כך חזק בתוך הליכוד נגד יו"ר התנועה כמו ששמעתי בימים האחרונים".

 

מליאת הכנסת, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מליאת הכנסת, היום(צילום: גיל יוחנן)

קודם לכן אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד בצהריים כי הוא "ימשיך לעשות מאמץ להרחיב את הממשלה. האתגרים שלפנינו הם כבירים ומולם אנחנו צריכים את ההסכמה הלאומית הרחבה ביותר שניתן להשיג". נתניהו אמר את הדברים לקראת ההצבעה בכנסת בקריאה ראשונה על ביטול התיקון לחוק יסוד: הממשלה, באופן שיאפשר לו למנות כמה שרים וסגני שרים שירצה.מוקדם יותר בצהריים, יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד תקף בחריפות את ראש הממשלה. "ההחלטה הראשונה שנתניהו קיבל היא לבגוד באמון הציבור", אמר לפיד שהתיקון לחוק שהעביר בכנסת הקודמת הגביל את מספר השרים ל-18 ומספר סגני השרים הוגבל לארבעה.

 

שר האוצר לשעבר אמר כי נתניהו "לא נבחר להיות ראש ממשלה רק של המקורבים שלו. הוא מבזה את הכנסת, את החוק ואת ההליך הדמוקרטי". לפיד טען כי תוספת שרים תביא לבזבוז של מאות מיליוני שקלים. "הכסף ילך לג'ובים מיותרים ולמשרדים ממשלתיים שאף אחד לא צריך", אמר יו"ר יש עתיד. זה מה שמצביעי הליכוד רצו? בשביל זה בחרו בו? שייקח את הכסף שלהם ויבזבז אותו בחלוקת ג'ובים?".

 

ישיבת הסיעה של המחנה הציוני. הרצוג קורא לבחירות חוזרות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ישיבת הסיעה של המחנה הציוני. הרצוג קורא לבחירות חוזרות(צילום: גיל יוחנן)

לפיד הוסיף ואמר: "ככה זה עם אנשים ציניים - הם משוכנעים שכולם ציניים כמוהם. נמשיך עם הבג"צים ונילחם בכנסת ובוועדות ונצא לרחובות כי הצדק והיושר לא יעברו לנו. מחטף זה הוא ניצול של הכנסת ודרך עלובה להתחיל את פעילות הממשלה החדשה".

 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג קרא בפתח ישיבת הסיעה לקיום בחירות חוזרות לאור מה שהוא הגדיר "כישלונו של נתניהו להקים ממשלה". "ממילא ההתחייבויות הקואליציוניות שהושתו על הממשלה שוות למיליארדי שקלים של בזבוז. לאינטרסים שאין בינם לבין טובת הציבור שום כלום. עדיף להוציא אותם על הכרעה חוזרת של העם", אמר הרצוג.

 

הרצוג אמר עוד כי "העם יתבקש להחליט בין שתי המפלגות הגדולות. בין נתניהו - לביני". הרצוג סיים את דבריו בישיבה באמירה ברורה: "נתניהו מנסה להקים ממשלת 61. אינני מתכוון לעזור לו. אלא להחליף אותו. אם לא בתוך הכנסת הזו - אז בבחירות חוזרות".

 

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך המיועד נפתלי בנט אמר כי השותפות בממשלה החדשה חייבות לעזור זו לזו. "אין לנו מרחב לטעות", אמר שר הכלכלה היוצא, "כל אחד צריך ולדעת איפה להתפשר ואיפה לשתף פעולה". בנט הדגיש ואמר: "אני מתחייב שאנחנו ניתן כתף לשר האוצר המיועד משה כחלון בהורדת מחירי הדיור, וניתן כתף לשר הביטחון המיועד בשמירה על ביטחון ישראל, וכתף לסגן שר הבריאות ליצמן בדאגה לבריאות הציבור הישראלי"

 

 

היום הכנסת תצביע בקריאה ראשונה על ביטול התיקון לחוק יסוד: הממשלה, שמגביל את מספר השרים ל-18 ואת מספר סגני השרים לארבעה, זאת לאחר שהבוקר נתן בג"ץ אור ירוק להצבעה כשדחה את עתירת יש עתיד להוצאת צו ביניים. אתמול אישרה הממשלה את הצעת החוק.

 

גם במחנה הציוני ניסו למנוע את הגדלת מספר השרים. יו"ר הסיעה, ח"כ איתן כבל, פנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וללשכת ראש הממשלה וטען כי לא ניתן לשנות את החוק ברוב של 61 ונדרשים לפחות 70 ח"כים שיצביעו בעד. נערכים ללילה ארוך של נאומים נגד בניסיון להתיש את הקואליציה ולאתגר אותה בהצבעה. 

 

בקואליציה נערכים לעוצר יציאות ממשכן הכנסת עד לאחר שיאושר החוק. חברי הכנסת התבקשו בימים האחרונים לבטל נסיעות וטיסות ולהישאר בקרבת מקום עד לאישור החוק. הודעה מטעם סיעת הליכוד לחבריה הבהירה כי לא יינתנו אפשרויות לקיזוזים או להיעדרויות בשל העובדה שנדרש רוב של 61 ח"כים למהלך. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים