שתף קטע נבחר

מחאה בג'לג'וליה: "נרצח אדם וכולם שותקים"

בכפר השביתו היום את בתי המסחר ובתי הספר בתגובה לרצח מוסטפא פיומי אתמול. "הפשיעה והירי מסכנים את כולנו אבל לאיש לא אכפת", אמר תושב המקום. לא כולם מסכימים עם יעילות המהלך

 

הנרצח מוסטפא פיומי. "לא היה מאוים" ()
הנרצח מוסטפא פיומי. "לא היה מאוים"

 

הכפר ג'לג'וליה סוער בעקבות הירצחו של מוסטפא פיומי: היום (ד') הוכרזה שם שביתה כללי של בתי העסק ובתי הספר, במחאה על האלימות במגזר ובעקבות החשש הגדול בשל מצב הביטחון האישי. "בחודשים האחרונים היו כאן כמה מקרי רצח וכולם שותקים כאילו כלום לא קרה", אמרו בכפר.

 

פיומי בן ה-36 נורה למוות בכניסה לכפר. "לא היו איומים כלפיו, הוא התנהג כרגיל. הוא היה איש ישר וצנוע אבל הפשע לא מבדיל בין פושעים לחפים מפשע", אמר קרוב משפחתו. "כואב לנו עליו אני מקווה שהמשטרה תגיע לרוצחים ותעניש אותם. אנשים כאלה צריכים להיות בכלא".

 

בקרב אנשי הכפר ניכר הפחד. "גם אם לא הייתה שביתה לא הייתי מוכנה ללכת לבית הספר. אני ועוד הרבה תלמידים מרגישים בסכנת חיים בגלל הירי והאלימות", סיפרה תלמידת תיכון. "תמיד אני עוברת במקום שהתרחש בו הרצח אתמול, אחרי המקרה המזעזע אני מפחדת לעבור שם. כל הזמן חושבת שאולי גם יפגעו בי".  

ג'לג'וליה היום. הכל סגור ()
ג'לג'וליה היום. הכל סגור

 

המהלך של ההשבתה אמנם הצליח, אבל לא כולם מסכימים שמדובר באקט נכון. "אחרי כל מקרה רצח במגזר הערבי מכריזים על שביתה כללית והפגנות, ומתכננים צעדים נוספים למיגור התופעה החמורה ביותר. לצערי, כל הצעדים האלו נכשלו ולא תרמו לחברה. הפשיעה, הירי ומקרי הרצח שעדיין נמשכים בצורה שמהווה סכנה לכולנו. התושבים הם אלה שמשלמים את המחיר".

 

אצבע מאשימה הופנתה גם לכיוון חברי הכנסת של הרשימה המשותפת. "לפני הבחירות הם ישבו כאן וחתמו על מסמך שהם ידאגו לטפל באירועי האלימות מול הכנסת, אבל ככל הנראה הנושא הזה נזרק בפח הזבל", אמר אחמד. "אתמול נרצח

כאן מוסטפא פיומי ולא שמענו משפט גינוי מאף חבר כנסת. גם היו בחודשים האחרונים עוד מקרי רצח והם שמרו על שתיקה כאילו לא קרה כלום".

 

ויש מי שלוקח את הטענות גבוה יותר. "למרות שבחברה הערבית נאנקים מזה שנים מגל עכור של אלימות קשה ומאות קורבנות, לא מצאה הממשלה לקיים ולו דיון אחד בנושא", אמרה עו"ד רדא גאבר, מנהלת מרכז אמאן - המרכז הערבי לחברה בטוחה. "נדרשת התערבות אמיתית ברמת ראש הממשלה והממשלה וראיית הנושא כמשימה לאומית, ולא עוד נושא אזוטרי לטיפול של פקידים. גודל הבעיה מחייב משאבים גדולים ותוכנית עומק שתטפל בסיבות ולא רק בסימפטום". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים