שתף קטע נבחר

מחדל דליפת הבגרויות: הבחינות יישלחו באינטרנט, התלמידים יהיו מסוגרים בכיתות

משרד החינוך הודיע על שינוי נהלי הבחינה כבר משבוע הבא. התלמידים ייכנסו לכיתות 45 דקות לפני הבחינה ובמקביל השאלונים יישלחו לבתי הספר באינטרנט ולא בדואר כפי שנהוג כיום. "נחושים לעשות הכל כדי לאפשר את המשך קיום בחינות הבגרות במועדן ולשמור על טוהר הבחינות"

 

ארכיון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ארכיון(צילום: עידו ארז)

בעקבות המחדלים שאירעו לאחרונה ובהם דלפו בחינות בגרות, הודיע הערב (ד') משרד החינוך על שינוי הנוהלים כבר ממועד הבחינה הקרובה (בגרות בשפות) שתתקיים ביום שני. בהודעת משרד החינוך נכתב: "התלמידים ייכנסו לחדרי הבחינה 45 דקות לפני תחילת הבחינה תוך הקפדה על סדר במקומות הישיבה ותוך הקפדה על מניעת חומרי עזר שאינן מותרים בשימוש".

 

עוד בחדשות:

 

על פי ההוראות, התלמידים ישיבו על גבי מחברות בחינה ריקות אשר מיועדות לסריקה. המחברות ייארזו לפי ההנחיות הרגילות ויצורף אליהן דו"ח בחינה מדויק ועל פי סדר הישיבה: "אחרי השלמת הבחינה המחברות תימסרנה לנאמן של בית הספר. חל איסור לפתוח את מנת המחברות ואיסור בשינוי המבנה כפי שנבנה בחדר הבחינה על ידי המשגיחים שהיו בכתות וחתמו על דו"ח הבחינה".

 

עוד נכתב כי שאלוני הבחינה יישלחו לבית הספר, באמצעות האינטרנט, 45 דקות לפני תחילת הבחינה: "נציג מוסמך של בית הספר יצלם את השאלון, יצרף את הנספחים הנדרשים ויעבירם לתלמידים הנבחנים. בהתאם לזאת, במועדי הבחינות הבאים לא יהיה צורך בהבאת השאלונים מסניפי הדואר, אלא אם כן המשרד ינחה אחרת. בתי הספר יצטיידו מראש באמצעים הדרושים לצילום שאלונים. יש לוודא, כי מערכות אלו עובדות היטב וכי ישנה כמות מספקת ואף עודפת לצורך שכפול שאלונים".

 

בתי הספר יצטרכו לוודא שמערכות התקשורת מתפקדות היטב (אינטרנט, קווי טלפון/פקסימיליה וכיו"ב), שכן השאלון ישוגר באופן אינטרנטי ומערכות כגון טלפקס ישמשו רק כגיבוי למקרה של תקלה. בית הספר יצטרך גם לוודא שהוא מחובר ל"מערכת מטה הבחינות", וכי יש לבעלי התפקיד המוסמכים לכך הרשאות וסיסמה המאפשרות להם להיכנס למערכת ולהוריד את קבצי ההנחיות והשאלונים.

 

בהודעת משרד החינוך נכתב כי "מומלץ שבית הספר יבצע הדרכה מוקדמת והתנסות בתפעול, על מנת להימנע מתקלות ביום הבחינה". מנהל בית הספר ימנה כבר בימים הקרובים צוות קבוע שתפקידו יהיה לנהל את התהליך במהלך בגרויות הקיץ. צוות זה יהיה היחיד שייחשף לשאלונים עצמם ולתפעול הצילומים. הצוות המדובר יעביר הדרכה מסודרת לתלמידים על השינוי.

 

מאז תחילת השנה היו כמה וכמה מקרים של הדלפת בחינות, אולם הקש ששבר את גב הגמל הגיע ביום שני השבוע, עם חשיפת ynet על הדלפת מבחן הבגרות באנגלית שעות ספורות לפני תחילתו.

 

בתחילת השנה בוטלו כמה בחינות בגרות לאחר שדלפו לרשת. במועד אחר הודלף טופס הבחינה של שאלון בבגרות ברמת שלוש יחידות לימוד במתמטיקה למגזר הערבי באמצעות קבוצות וואטסאפ, ובשל כך בוטל המבחן גם למגזר היהודי. באירוע אחר הודלפה הבגרות בספרות ערבית.

 

מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן אמרה כי "במהלך השבועות האחרונים אנו עדים להתנהגות פושעת של קומץ עברייני פורע חוק. קומץ, אשר אינו בוחל בשום דרך ובלבד שתושג מטרה פסולה אחת, הדלפתן של שאלוני הבגרות ופגיעה במערכת החינוך הישראלית כולה.

 

"משרד החינוך לא יכול להשלים עם מציאות זו ועל כן אנו עורכים שינוי במתכונת ביצוע בחינות הבגרות של קיץ תשע"ה. מדובר בשינוי המצריך הערכות מיוחדת ואת התגייסותם של בתי הספר, הצוותים החינוכיים, הרשויות המקומיות וגופים נוספים. אנו נחושים לעשות הכל כדי לאפשר את המשך קיומן של בחינות הבגרות במועדן ולשמור על טוהר הבחינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים