שתף קטע נבחר

חלוקת תיקים בליכוד: נתניהו במרתון פגישות

רה"מ נועד הלילה עם חברי הכנסת ממפלגתו שפחות מיממה לפני השבעת הממשלה אינם יודעים איזה תיקים יקבלו. נתניהו סיכם עם שר התחבורה כץ שימשיך בתפקידו וימונה גם לשר לענייני מודיעין. לאחר מכן נפגש עם רגב

 

פחות מ-24 שעות נותרו עד להשבעת ממשלת נתניהו הרביעית , הממשלה ה-34 ובמפלגת השלטון המתח לשיא. אחרי מו"מ ארוך עם השותפות הקואליציוניות ומהמורת הרחבת הממשלה שאושרה סופית בכנסת, התפנה אמש (ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו לחלק את התיקים שנותרו במפלגתו בניסיון להשאיר כמה שפחות נפגעים בדרך.

 

סבב השיחות שהחל לקיים נתניהו הגיע לאחר שבשבועיים האחרונים כבר נפגש ושמע את כל חברי מפלגתו, כל אחד מחברי הכנסת השמיע את ציפיותיו וכעת ביממה האחרונה שנותרה להשבעה, צפוי נתניהו לסיים את חלוקת התפקידים.

אין הסכמות בין ארדן לנתניהו. כץ יקבל את תיק המודיעין בנוסף לתחבורה וישמש כחבר קבינט (צילום: אלכס קולומויסקי, אמיל סלמן) (צילום: אלכס קולומויסקי, אמיל סלמן)
אין הסכמות בין ארדן לנתניהו. כץ יקבל את תיק המודיעין בנוסף לתחבורה וישמש כחבר קבינט(צילום: אלכס קולומויסקי, אמיל סלמן)

את סבב הפגישות החל נתניהו אתמול לפי דירוג חברי הכנסת ברשימה, כשהקושי העיקרי נוגע לשרים הבכירים במפלגתו שמצפים כי ההישג בבחירות יבוא לידי ביטוי בשדרוג אישי שלהם. השר גלעד ארדן ערך שתי פגישות עם נתניהו במהלך היום והשניים קבעו להיפגש פעם שלישית. ארדן דרש תחילה את תיק החינוך, אולם זה נמסר לבית היהודי. לאחר מכן דרש את תיק החוץ שלגביו הודיע נתניהו כי הוא נשאר אצלו וכעת משלא נותרו אפשרויות נוספות ביקש לאחד את משרד הפנים המצומצם - לאחר שמנהל התכנון הוצא ממנו לטובת משה כחלון - יחד עם המשרד לביטחון פנים.

 

הבקשה לא נענתה על ידי נתניהו שמעוניין לשמור את תיק הפנים לאחד השרים הבכירים האחרים ובשל כך ניסה להציע חלופות שנדחו על ידי ארדן.

 

מיד אחריו נכנס השר ישראל כץ שהבהיר מראש את רצונו להישאר במשרד התחבורה וחרף העובדה שלא נותרו בליכוד תיקים בכירים ביקש שדרוג בעזרת אחד המשרדים שנותרו. מלבד התחבורה, קיבל כץ גם את המשרד לענייני מודיעין, שיופרד מעניינים אסטרטגיים, וישמש גם כחבר קבינט. אחרי כץ נכנסה למשרדו של נתניהו חברת הכנסת מירי רגב, האישה הראשונה בליכוד, שמצפה גם כן להתמנות לשרה.

מצפה להתמנות לשרה. ח"כ מירי רגב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מצפה להתמנות לשרה. ח"כ מירי רגב(צילום: עידו ארז)

באשר למשה יעלון, אין שינויים והוא ימשיך בביטחון וייתכן שימונה גם לממלא מקום ראש הממשלה.

 

השרים יובל שטייניץ וסילבן שלום מצפים לשדרוג, אולם אין בידי נתניהו תיקים מיותרים ובכירים, ובשל כך בנוסף לחברות בקבינט יצטרך להימצא הלילה פתרון עבורם. תיק נוסף יצטרך להימצא גם לבני בגין שגויס במיוחד לטובת הבחירות האחרונות ושוריין ברשימה על ידי נתניהו.

 

ההערכה היא שבסיום יתפנה נתניהו לתיקים הבינוניים, שם הנושא מעט פחות מורכב. כל חברי הכנסת שיזמן ומועמדים להתמנות לראשונה לשרים צפויים לשמוע ממנו לאן ייעד אותם. מדובר ברגב, יריב לוין וזאב אלקין שמתמודדים על תיקים כמו תיק הקליטה, התרבות והספורט, התיירות ועוד. חיים כץ כבר הבהיר שללא תיק ביצועי כמו רווחה, לא יהיה מעוניין בתפקיד שר.

 

כמו כן, בכירים בליכוד אומרים כי גילה גמליאל מועמדת לתפקיד שרה, אולם לא ברור באיזה משרד. עדיין לא ברור גם מה יקרה עם דני דנון, אופיר אקוניס, צחי הנגבי וציפי חוטובלי. על הפרק עומדים תפקידים כמו יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הנחשב לתפקיד יוקרתי, ותפקיד יו"ר הקואליציה שאיש מחברי הכנסת הוותיקים אינו מעוניין בו ובכל זאת נתניהו יצטרך בתפקיד זה את אחד מאנשי אמונו, קל וחומר בקדנציה מאתגרת כשלקואליציה יש 61 קולות מול 59 של האופוזיציה, מצב שדורש יו"ר שמכיר את הכנסת היטב ויכול לערוך את התמרונות הפוליטיים הנדרשים במצב המורכב שנוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ראש הממשלה נתניהו
צילום: EPA
מומלצים