שתף קטע נבחר

למרות חשיפת הזיהום בחיפה, בז"ן הרוויחה 126 מיליון ד' ברבעון

בהשוואה להפסד של 8 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2014. התוצאות הטובות - בעיקר כתוצאה מזינוק של פי 2 במרווח הזיקוק; עובדיה עלי, יו"ר בזן: "השקענו מאות מיליוני דולרים כדי להפחית הזיהום"

בשעה שהרוחות בחיפה סוערות סביב נתונים שגויים שפרסם משרד הבריאות אודות הזיהום במפרץ חיפה, חברת בז"ן  (בתי הזיקוק בחיפה), אחד המפעלים הגדולים ביותר במפרץ חיפה, מדווחת היום (ה') על תוצאות שיא לרבעון הראשון של 2015. בזן שילשה את רווח ה-EBITDA המנוטרל שלה ברבעון הראשון של 2015 לרמה של 214 מיליון דולר.

 

כתבות נוספות בנושא בז"ן:

 

הרווח הנקי המנוטרל ברבעון הראשון הסתכם ב-126 מיליון דולר, בהשוואה להפסד מנוטרל של 8 מיליון דולר בתקופה המקבילה. במקביל לדוחות, החברה הודיעה כי היא במגעים להנפקת אג"ח בתל אביב אולם לא ציינה באיזה היקף.

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

בזן הגיעה לתוצאות המרשימות האלו למרות שרמת ההכנסות שלה נחתכה כמעט בחצי להיקף של 1.4 מיליארד דולר בלבד, בעיקר בגלל מחיר הנפט שהגיע במהלך הרבעון למחיר שפל של 45 דולר לחבית. ואולם מחיר הנפט הנמוך הביא איתו בשורה חיובית מאוד עברו בזן. מרווח הזיקוק של בזן, הנתון החשוב ביותר לתוצאות שלה, המהווה את הפער בין חומרי הגלם שהיא רוכשת לבין התזקיקים שהיא מייצרת ומוכרת, הגיע לרמת שיא של 11.7 דולר לחבית, בהשוואה למרווח זיקוק של 5.1 דולר לחבית בתקופה המקבילה.

 

מדובר בהישג מרשים עבור בז"ן, שכן הוא כמעט כפול ממרווח הייחוס שעמד על 6 דולר לחבית במהלך הרבעון הראשון. מרווח הייחוס הוא ממוצע מרווחי הזיקוק של בתי הזיקוק באזור הים התיכון המפורסם אך ורק על ידי סוכנות הידיעות רויטרס. כתוצאה מהעלייה האמורה במרווח הזיקוק, בזן סיימה את הרבעון הראשון עם רווח נקי של מדווח של 69 מיליון דולר בהשוואה להפסד של 4 מיליון דולר ברבעון המקביל.

 

עובדיה עלי, יו"ר בזן, התייחס לביקורת הציבורית שנשמעה על הזיהום של המפעלי בחיפה. "לצד תעשיה מודרנית, הקבוצה השקיעה ומשקיעה מאות מיליוני דולרים כדי להפחית את השפעתה על הסביבה, תוך שהיא עומדת בתקני סביבה מהמחמירים בעולם".

 

אריק יערי, מנכ"ל בזן, התייחס לתוצאות והסביר כי "לצד מרווחים טובים בתעשיית הזיקוק, החברה ניצלה את היכולות המסחריות, הטכנולוגיות, והפיננסיות שלה כדי להשיג תוצאות אלו. לכך תרמה משמעותית הסינרגיה בין פעילות הזיקוק לפעילות ייצור הפולימרים. גם ברבעון זה הקבוצה המשיכה לממש את תוכנית שיפור הרווח.

 

"אנו מבינים את הסביבה והביקורת אבל לא מסכימים איתה. כמות הזיהום מהתחבורה היא הרבה יותר גדולה ואנו לא רואים שמישהו עושה משהו כדי לסגור אוטובוסים. הכי קל זה להתלבש על המפעלים. חשוב לזכור שהמפעלים האלו מספקים פה תעסוקה לכל האזור ואני חושב שהחברה הישראלית התבלבלה במקום הזה. אני חושב שהחברה שלנו נהייתה פופוליסטית", הוסיף יערי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים