שתף קטע נבחר

מינויי נתניהו: מירי רגב שרת התרבות, דני דנון שר המדע והחלל

נמשך שיבוץ התיקים בליכוד. אחרי ישראל כץ, שטייניץ ואקוניס, הודיע נתניהו על המינויים של רגב ודנון. חיים כץ יהיה שר הרווחה ויריב לוין יהיה שר התיירות. ח"כ ציפי חוטובלי תהיה סגנית שר החוץ. ח"כ דנון לאחר המינוי: "כשר המדע והחלל אקדם את התחום החברתי-כלכלי"

מירי רגב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מירי רגב(צילום: עידו ארז)

שרי הליכוד בממשלה החדשה  ()
שרי הליכוד בממשלה החדשה

במסגרת חלוקת התיקים לממשלה הבאה הודיע בנימין נתניהו על מינויים נוספים: ח"כ מירי רגב תכהן כשרת התרבות והספורט, ח"כ חיים כץ יכהן כשר הרווחה, ח"כ דני דנון יהיה שר המדע הטכנולוגיה והחלל וח"כ יריב לוין יהיה שר התיירות והשר המקשר בין הממשלה לכנסת. כך הודיע אחר הצהריים (יום ה') הליכוד, שעות ספורות לפני השבעת הממשלה החדשה. עוד במינויים: ח"כ ציפי חוטובלי תהיה סגנית שר החוץ. היא קיבלה הבטחה לכהונה כשרה עוד בממשלה הזו. בכל מקרה, הדיון על השבעת הממשלה החדשה נדחה לשעה 21:00 בערב.

 

ח"כ איוב קרא אמר לאחר שנפגש עם ראש הממשלה כי הוא יהיה סגן שר במעמד שר לשיתוף פעולה אזורי וממונה על הרשויות הדרוזיות. טרם נמסרה על כך הודעה רשמית מטעם הליכוד. קרא הציג לאחר הפגישה את הצמיד שקיבל בבית החולים לאחר שחש ברע וטופל.

 

הנשיא ראובן ריבלין הגיע למשכן, אך כשהגיע למשכן בשעה 19:00 והבין שהממשלה לא תושבע בשעה זו, בחר לחזור למשכנו.

 

לאחר המינוי אמר דנון: "זכות גדולה בעבורי לשרת את אזרחי המדינה כחבר בממשלה ה-34". הוא הבטיח כי "כשר המדע, הטכנולוגיה והחלל אקדם את התחום החברתי-כלכלי שעליו התחייבנו בפני ציבור בוחרינו".

שר המדע הבא, דני דנון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שר המדע הבא, דני דנון(צילום: עידו ארז)

במקביל, ש"ס פרסמה הערב את רשימת השרים וסגני השרים מטעם המפלגה לפי קביעת מועצת חכמי התורה. יו"ר התנועה אריה דרעי יכהן כשר הכלכלה, הנגב והגליל, דוד אזולאי יכהן כשר הדתות, יצחק כהן יכהן כסגן שר האוצר, הכלכלה, הנגב והגליל, משולם נהרי יכהן כסגן שר החינוך, יעקב מרגי ישמש כיו"ר ועדת החינוך של הכנסת ויצחק ועקנין יכהן כסגן יו"ר הכנסת. יואב בן צור ישמש יו"ר הסיעה.

 

המיועדת לתפקיד סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה כי היא "שמחה ומברכת על תפקידי החדש, להיות אחראית יחסי החוץ של ישראל זו בהחלט משימה חשובה ומורכבת נוכח האתגרים המדיניים שמדינת ישראל עומדת בפניהם. אני בטוחה שניצבת כאן הזדמנות גדולה לפעול למען שיפור ההסברה ויחסי החוץ של מדינת ישראל אל מול מדינות העולם".

 

השבעת ממשלת נתניהו הרביעית, שתזכה לתמיכת 61 חברי כנסת בלבד, מייצרת דרמות עד הרגע האחרון. ח"כ איוב קרא, שאושפז הבוקר בבית חולים לאחר שחש ברע, שוחרר בערב מבית החולים ונפגש עם ראש הממשלה. רק אחר הצהריים, ואחרי שמשפחתו כבר הצהירה שהוא יישאר בבית החולים, הודיע הדובר שלו שח"כ קרא יתייצב להצבעה בכנסת. קודם לכן אמרה בתו אמירה ל-ynet שאביה חש תשוש "מאחר שהיה בלחץ בתקופה האחרונה. הוא מרגיש מאוד לא טוב".

 

על הרצון שהביע אביה להתמנות לשר הוסיפה: "אני לא אדבר בשם אבא שלי, כי הוא ידבר ברגע שהוא ירגיש יותר טוב. אני מדברת בשם העדה הדרוזית ובשם כל מצביעי ואוהדי הליכוד. אני קוראת לראש הממשלה: כמה שעות לפני שאתה ממנה את התפקידים, אנחנו צריכים שתחבק את העדה שלנו, שהייתה נאמנה למדינה לאורך כל הדרך. גם אבא שלי הוכיח את עצמו למפלגה ולמדינה. אנחנו קוראים לך כולנו: תחבק את העדה הדרוזית.

 

קרא עם הצמיד שקיבל בבית החולים (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
קרא עם הצמיד שקיבל בבית החולים(צילום: ג'ורג' גינסברג)

איוב קרא מפונה לבית החולים ()
איוב קרא מפונה לבית החולים

 

"זה הזמן שלך להוכיח את עצמך. תוכיח שאתה כן מסוגל לחבק - במעשים, לא רק במילים. אתה מוכיח ברגע שאתה ממנה את איוב לממשלה. אבא שלי עבר תקופה לא קלה - לחצים בחזה, לחצים מכל הבחינות. אם מגיע למישהו במדינה הזו, מגיע לעדה שלנו ולאבא במיוחד. אז אנחנו סומכים עליך שאתה יודע מה אתה עושה".

 

אלא שצל ריחף לאורך כל היום אפילו מעל השלמת הפאזל של הממשלה עצמה. מאז אתמול נמצאת סיעת הליכוד ובנימין נתניהו בראשה במרתון מתיש, שבמסגרתו מנסה ראש הממשלה לחלק את תפקידי השרים לחברי הכנסת. יובל שטייניץ קיבל את משרד האנרגיה והתשתיות, שבקדנציה הקודמת כיהן בו סילבן שלום. בנוסף יכהן שטייניץ כשר האחראי על הוועדה לאנרגיה אטומית וכחבר הקבינט המדיני-ביטחוני. השר משה (בוגי) יעלון ימשיך כצפוי לכהן כשר הביטחון. נתניהו סיכם עם אופיר אקוניס שיכהן כשר במשרד התקשורת, ועל פי ההערכות נתניהו ישמור תיק זה לעצמו.

 

אתמול קיבל השר ישראל כץ את משרד המודיעין במקומו של שטייניץ, לצד משרד התחבורה שבראשו עמד גם בממשלה הקודמת. את תפקיד השר לעניינים אסטרטגיים התכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו להעניק לגלעד ארדן בניסיון לפייסו לאחר שלא נמצא לו תפקיד בכיר בשורות הממשלה, אולם בינתיים נראה היה כי ארדן מסרב להצעה זו.

 

ביממה האחרונה הגיע המתח במפלגת השלטון לשיא. אחרי שצלח את הרחבת הממשלה בכנסת, התפנה ראש הממשלה נתניהו לחלק את התיקים שנותרו לחברי מפלגתו. עיקר המחלוקת שעמה התמודד נתניהו נגע לתפקידים המיועדים לשרים סילבן שלום וגלעד ארדן. השניים ציפו לשדרוג במעמדם, אולם בפגישותיו עמם לא הצליח נתניהו לרצות אותם. במקביל פורסם אמש לראשונה ב-ynet כי בחוות דעת שפרסם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בעניינו של יו"ר ש"ס אריה דרעי כי הוא יתקשה להגן בבג"ץ על המינוי של השר המיועד, שריצה בעבר עונש מאסר.

 

וינשטיין ציין כי לאחר שצלל במסכת המשפטית והעובדתית הנוגעת לדרעי, מצא כי ניתן לפרש את המצב המשפטי ככזה שאינו מציב מניעה משפטית למינויו, אך יחד עם זאת הדגיש כי "מדובר בהחלטה המעוררת קשיים משפטיים, וזאת נוכח עברו הפלילי המכביד של דרעי והפגיעה באמון הציבור ובטוהר מידותיו של השלטון ובתקינות פעילותו, אשר עלולה להיגרם עקב מינויו של דרעי לשר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים