שתף קטע נבחר

הנגבי על נאום נתניהו: לא הסכמתי לתפקידים, הודעתו לא על דעתי

ראש הממשלה הודה לח"כ צחי הנגבי שיעמוד בראש ועדת החוץ והביטחון, והנגבי הגיב: "ההודעה לא נמסרה על דעתי". בעקבות חילופי הדברים הבהירו בליכוד: בעוד שנה ימונה הנגבי לשר במקום אופיר אקוניס

נתניהו מציג את ממשלתו הרביעית (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו מציג את ממשלתו הרביעית(צילום: נועם מושקוביץ)

מבוכה רבתי בערב הצגת ממשלה בישראל: לפני שקרא את רשימת השרים בממשלה ה-34 בתולדות המדינה הודה ראש הממשלה בנימין נתניהו לח"כ צחי הנגבי ש"עמס על כתפיו בשנה הקרובה את ניהול הקואליציה ואת הנהגת ועדת החוץ והביטחון". זה קרה לאחר שלא שיבץ את הנגבי לשום תפקיד שר בממשלתו. הנגבי לא נותר חייב, ולאחר שנתניהו ירד מהדוכן אמר ל-ynet: "לא הסכמתי לתפקידים שראש הממשלה ציין וההודעה לא נמסרה על דעתי".

 

בעקבות חילופי הדברים פרסם הליכוד הבהרה: "בהמשך לדברי התודה שהביע ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאה לח"כ צחי הנגבי על נכונותו לכהן כיו"ר הקואליציה וכיו"ר ועדת החוץ והביטחון בשנה הראשונה לכהונת הממשלה, יובהר כי בסיום שנה זו יתחלפו חברי הכנסת הנגבי ואקוניס בתפקידיהם, וח"כ הנגבי ימונה לשר בממשלה". אופיר אקוניס ימונה לשר בלי תיק.

 

ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני הביע תרעומת, ואמר בציניות בהתייחסו לח"כ הנגבי: "אני שוקל להצביע בעד הממשלה. בנאום ראש הממשלה הוא ציין את תפקידיו של צחי הנגבי ואני מאוד אוהב את צחי. צחי הוציא הודעה שלא היה ולא נברא. אני מבקש ממך לקרוא לצחי שיבהיר לנו כי זו באמת התלבטות מאוד קשה מבחינתנו".

 

לנתניהו חזית נוספת גם בגזרת גלעד ארדן שלא נכח בעת נאומו ולא ייכנס לממשלה. "אני קורא לחברי ארדן לשקול מחדש את אי-הצטרפותו, ולהצטרף לממשלה", אמר נתניהו ודיבר גם על הצורך להרחיב את הממשלה. גם סילבן שלום לא נכח בעת נאום נתניהו. שלום נועד עם נתניהו דקות ספורות לפני הצגת הממשלה במליאה. מחוץ לפגישה נפוצו דיווחים על פיצוץ ועל אי-הסמות. נתניהו הציג את שלום כממלא מקומו וכשר הפנים.

 

מוקדם יותר, בנאומו בפני הכנסת, אמר נתניהו בנאום שנקטע כמה פעמים על ידי חברי כנסת ערבים. "הבוחר נתן בנו את אמונו והתוצאות היו חדות מאוד", אמר נתניהו בנאומו שנקטע כמה פעמים. "הליכוד בהנהגתי קיבל 30 מנדטים, המחנה הלאומי קיבל 67 מנדטים, זה היה מובהק, ברור וחד משמעי. העיוות הזה התאפשר בגלל שיטת הממשל שלנו, הוא מתאפשר למשל בכך שלקחו שישה קולות שהעבירו אותם מצד לצד ונשארנו עם 61. הדבר הזה מעודד דרישות יתר מופרזות גם מצד מפלגות, גם מצד יחידים. כל שנתיים בממוצע ישראל מחליפה ממשלה".

 

נתניהו קרא ליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג לחבור לממשלתו: "אני אומר לך בוז'י, כולנו ניתקל בבעיה הזאת, ולכן אנחנו צריכים לחבור יחד ולשנות את השיטה. זאת הסיבה החשובה ביותר שאנחנו צריכים להרחיב בגללה".

מליאת הכנסת, הערב (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
מליאת הכנסת, הערב(צילום: נועם מושקוביץ)

רעיית ראש הממשלה, בדיון בכנסת לקראת השבעת הממשלה (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
רעיית ראש הממשלה, בדיון בכנסת לקראת השבעת הממשלה(צילום: דוברות הכנסת)

יו"ר האופוזיציה הרצוג השתלח בנתניהו: "אסור היה לך לומר דברים כאלה על הערבים" (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
יו"ר האופוזיציה הרצוג השתלח בנתניהו: "אסור היה לך לומר דברים כאלה על הערבים"(צילום: דוברות הכנסת)

אחרי נתניהו עלה לנאום הרצוג, שאמר לנתניהו: "קנית שלטון בשקר, הקמת ממשלת קרקס, מופע ההיסטריה שלך ביום הבחירות לא יישכח עוד זמן רב. זו

ממשלה שנולדה בקלקול גדול, היא אונייה שכבר לא תגיע לחוף מבטחים. גם לך וגם לכל חברי הממשלה אני אומר: במדינת ישראל לא יכולה שיתקיימו בכפיפה אחת שתי דימונה: דימונה אחת שבה אחד ההישגים הטכנולוגיים המרשימים ביותר ומאבני היסוד של הביטחן הלאומי וקיומה של מדינת ישראל, ודימונה שנייה בקשיים כלכליים, מפעלים שנסגרים, אבטלה, מחסור בהשקעות, בחינוך ובפיתוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים