שתף קטע נבחר

בכרמל ובביתוניה: "הנכבה עוד לא הסתיימה"

תחת הכותרת "יום השיבה לאג'זם", הכפר הערבי ששכן באזור עד 1948, הפגינו אלפים לרגל "האסון הפלסטיני". תושב קלנסווה שקיבל צו הריסה: "אם המדינה תהרוס את בתינו, היא תגרום לנכבה חדשה". עימותים מול כלא עופר

 

בכרמל מחו אלפי ערבים-ישראלים לרגל יום הנכבה, ביהודה ושומרון הפגינו הפלסטינים - אבל עד כה היום הנפיץ עבר בשלום. אלפים מאנשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית הגיעו היום (ו') לעצרת ביער עופר ליד זכרון יעקב לציון יום הנכבה ה-67, תחת הכותרתה "יום השיבה לאג'זם", הכפר הפלסטיני ששכן באזור עד 1948.

 

המשתתפים, שדרשו להיאבק נגד הריסות בתים במגזר הערבי, הניפו את דגלי פלסטין והתנועה האיסלאמית וקראו: "בקרוב העם הפלסטיני ישוב לאדמות שמהן גורש. אין מנוס מהקמת מדינה עצמאית לפלסטינים". בעצרת נכחו בין היתר ראש התנועה האיסלאמית השייח ראאד סלאח וסגנו, השייח כמאל חטיב.

מתפללים ביער עופר, סמוך לזכרון יעקב (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
מתפללים ביער עופר, סמוך לזכרון יעקב(צילום: מוחמד שינאווי)

אלפים בעצרת שאורגנה על ידי התנועה האיסלאמית (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
אלפים בעצרת שאורגנה על ידי התנועה האיסלאמית(צילום: מוחמד שינאווי)

אחמד מרעי מפרדיס, אחד המפגינים, אמר: "לא נתייאש ולא נוותר עד שנשיג את מבוקשנו ונגיע ליעד - זכות השיבה. אנחנו מוכנים להקריב את חיינו למען האדמות שנכבשו. לצערי ממשלת ישראל ממשיכה במדיניות הכיבוש וזה יחריף עוד יותר עם ההרכב הימני של הממשלה החדשה, שהולכת לתמוך בהקמת התנחלויות על אדמה פלסטינית". אמנה מחאג'נה מוואדי ערה הוסיפה: "יום הנכבה בשבילי הוא יום אבל. לדעתי בכל מקום שממנו גורשו פלסטינים אנחנו צריכים להשמיע זעקה ולקרוא - צאו החוצה, אתם כובשים אדמות פלסטינים'". 

 

רבים מהנוכחים בעצרת השמיעו קריאו נגד הריסת בתים. אשרף אבו עלי מקלנסווה, שקיבל צו הריסה, אמר: "הנכבה עוד לא הסתיימה. במגזר הערבי אלפי בתים עומדים בפני הריסה, בטענה שנבנו בצורה לא חוקית. אם המדינה תהרוס את בתינו אז היא תגרום לעוד נכבה חדשה עם תוצאות קשות. נמשיך במאבק שלנו ולא נצא מבתינו, אפילו אם יהרסו אותם על ראשינו. במקום שהמדינה תעזור לאזרחיה היא הורסת אותם".

צועדים על הדגל, בהפגנה בביתוניה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צועדים על הדגל, בהפגנה בביתוניה(צילום: EPA)

שורפים את דגלי ישראל בהפגנה בביתוניה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שורפים את דגלי ישראל בהפגנה בביתוניה(צילום: EPA)

עימותים ליד רמאללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עימותים ליד רמאללה(צילום: EPA)

חברת הכנסת חנין זועבי התייחסה למחאה ואמרה: "ישראל ממשיכה בפרויקט הנכבה - נישול, גירוש, רדיפה ומחיקת זהות. המטרה לא השתנתה מאז 48: מקסימום שליטה, מקסימום קרקע, מינימום פלסטינים, דה-לגיטימציה לתודעה ההיסטורית ושכתוב מחדש של ההיסטוריה". לדבריה, נורמליזציה תתאפשר "רק על ידי הכרתם של הישראלים בהווה שממשיך את אותה היסטוריה. הנכבה היא ההיסטוריה של הישראלים ולא רק של הפלסטינים".

 

מחאה אלימה יותר התקיימה ליד ביתוניה, מול כלא עופר שסמוך לרמאללה. מאות מפגינים הפגינו לרגל "האסון הפלסטיני". חלקם יידו אבנים, אחרים צעדו על דגלי ישראל והציתו אותם. כוחות הביטחון הגיבו ליידוי האבנים באמצעים לפיזור הפגנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ההפגנה ליד רמאללה
צילום: EPA
מומלצים