שתף קטע נבחר

הכירו: השקעה עם תעודה

רוצים השקעה עם תעודה? הכירו את תעודות הסל. מה ההבדלים בין תעודת סל לקרן נאמנות, האם ניתן להשקיע בחו"ל ע"י תעודת סל ולהימנע משינויי מטבע, מהן תעודות סל בחסר. כל מה שרציתם לגעת ולא העזתם. מדריך

תעודת סל הוא מכשיר פיננסי העוקב אחרי מדד נייר ערך מסוים ומעניק למשקיע תשואה המבוססת על ביצועי אותו מדד. המשקיע יכול לרכוש את תעודת הסל במקום לרכוש ישירות את סל ניירות הערך הכלולים במדד. ניתן להמיר את התעודה למניות המרכיבות את המדד או לקבל את שוויין הכספי, זאת לפי מדיניות התעודה הספציפית המוגדרת בתשקיף.

 

לכל המדריכים

הכירו: כך מתנהל המסחר בבורסה

הכירו את הנאחזים בקרנות

הכירו: כך סוחרים במניות בבורסה

 

הכירו את מדדי המניות בבורסה

הכירו את עולם אגרות החוב

אוהבים אקסטרים? כאן יש סיכון

 

כך החברות יוצאות להנפקות

לא רק כסף: מעוניינים בזהב? אולי נפט?

 

ההשקעה במוצר מאפשרת למשקיע חשיפה נזילה למדד הייחוס, בעלויות מופחתות. אלא שמוצר זה אינו חף מסיכונים - חלקם כרוכים בהתנהגות מדד הייחוס וחלקם בגוף המנהל.

 

מהן תעודות סל על סחורה?

תעודה העוקבת אחר שווי נכס בסיס, שהינו סחורה הנסחרת בבורסת סחורות. התעודה ניתנת להמרה בכל עת לשווי הנגזר משוויה הכספי של הסחורה. כיום נסחרות בבורסה בתל-אביב תעודות סחורה המאפשרות לעקוב, בין היתר, אחר מחירי הנפט, הזהב והכסף.

 

ההשקעה במוצר מאפשרת למשקיע חשיפה נזילה לסחורה בעלויות מופחתות. מוצר זה אינו חף מסיכונים. חלקם נובע מסיכונים הכרוכים בהתנהגות הסחורה האמורה וחלקם בגוף המנהל.

 

מה ההבדלים בין תעודת סל לקרן נאמנות?

1. נזילות - קרנות נאמנות ניתן לקנות או למכור רק בסוף יום המסחר בשער הסגירה, לעומת זאת תעודות סל נסחרות במהלך המסחר הרציף כך שניתן לקנות או למכור אותן בכל שלב הרצף ובשלב הנעילה.

2. תשואת תעודת סל תלויה בעיקר בביצועי הנכס שאחריו היא עוקבת, בשונה מקרנות ששם תלויה התשואה גם ביכולת מנהל הקרן.

3. דמי הניהול שנגבים בתעודת סל, אם בכלל, נמוכים בדרך-כלל מדמי ניהול בקרן נאמנות.

4. שקיפות - תעודת סל עוקבת אחרי נכס בסיס מסוים (או הרכב מוגדר ותחום של נכסי בסיס). קרן נאמנות לעומתה יכולה לפזר אחוזים מנכסיה באפיקי השקעה שונים ולשנות את מדיניות ההשקעה.

5. בקרן נאמנות ניתן לתת הוראת קבע להשקעה תקופתית בקרן, בעוד שבתעודת סל לא ניתן לעשות דבר דומה.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

כיצד קונים או מוכרים תעודות סל?

אלו נסחרות כמו מניות, ולכן אופן המסחר בתעודת סל דומה לאופן המסחר במניות.

 

האם שינוי באחוז מסוים בנכס שתעודת הסל עוקבת אחריו יגרור שינוי זהה בתעודת הסל?

השינוי יגרור שינוי דומה, אך שווי התעודה בבורסה מושפע גם מעשיית השוק של החברה ומביקושים והיצעים של סוחרים, העשויים ליצור תנודות נקודתיות סביב השווי ההוגן. גם למבנה אחזקות התעודה השפעה על השווי האמור.

 

האם ניתן להשקיע בחו"ל ע"י תעודת סל ולהימנע משינויי מטבע?

כן. בבורסה בתל- אביב ישנן תעודת סל המשקיעות בחו"ל ואינן חשופות לשינויי המטבע של נכס הבסיס. בדרך-כלל כל תעודת סל העוקבת אחרי מדד בחו"ל ושבשמה מצוין "שקלי", אינה חשופה לשינויי המטבע.

 

מהן תעודות סל בחסר?

מכשיר פיננסי העוקב במהופך אחרי מדד נייר ערך מסוים, או מחיר סחורה מסוימת. כך ירידה בשער נכס הבסיס אחריו עוקבת תעודת סל בחסר, תגדיל את ערכה של התעודה - ולהיפך. חישוב שווי תעודת סל בחסר נגזר מערך Strike מסוים שנקבע עבורה. ערך זה משפיע על מידת המינוף שבו עוקבת תעודת הסל בחסר במהופך אחרי נכס הבסיס.

 

בתעודת סל בחסר קיים בדרך כלל מנגנון הגנה, הכולל המרה כפויה של התעודה למזומן בעת הגעת נכס הבסיס לשער הקבוע מראש.

 

ההשקעה במוצר מאפשרת למשקיע חשיפה נזילה הפוכה למדד הייחוס, בעלויות מופחתות. מוצר זה אינו חף מסיכונים - חלקם כרוכים בהתנהגות מדד הייחוס וחלקם בגוף המנהל. למוצר זה סיכון נוסף הנובע מהמינוף שנוטל המחזיק בה.

 

מהו ETF?

ETF (ר"ת של Exchange Traded Fund), היא קרן פתוחה העוקבת אחרי מדד כלשהו, ויחידותיה מייצגות את תיק ניירות הערך הכלול בו. קרנות אלו, בניגוד לקרנות פתוחות מסורתיות, קיבלו אישור מיוחד להיסחר במסגרת המסחר בבורסות בחו"ל, באותו אופן שמניה נסחרת.ETF שואף להקנות למחזיק בה את תשואת המדד אחריו היא עוקבת, בניכוי עמלות.

 

יש לציין כי בשונה מקרן נאמנות, השקעה ב-ETF אינה מבוצעת על-ידי קניית יחידות מהקרן, אלא היחידות עצמן נסחרות בבורסה. מחיר ה-ETF נגזר לפיכך גם מערך הנכסים בה היא מחזיקה, וגם ממחיר שיווי המשקל הנובע מהביקוש וההיצע בבורסה.

 

רוצים לדעת עוד על תעודות סל? הקליקו כאן ותוכלו להשוות

 

הבהרה: המידע הכלול במדריך אינו מהווה תחליף לייעוץ האמור להינתן באופן פרטני על-פי צרכי הלקוח.

 

הבהרה: מודגש כי המידע אינו מהווה הצעה ו/או הזמנה לרכישת ניירות הערך, כמו כן פרסום זה אינו מהווה המלצה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים