שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החלה ההפרדה בין ישראלים לפלסטינים באוטובוסים ביו"ש
  המינהל האזרחי החל ליישם את הוראת שר הביטחון יעלון אתמול. ברקע: תלונות על "עומסים וחיכוכים מיותרים". הרצוג: "זו השפלה מיותרת"

  צילום ארכיון (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  צילום ארכיון(צילום: אוהד צויגנברג)

  בהוראת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון החל אתמול (ג') המינהל האזרחי ביישום התוכנית להפרדה בין פלסטינים לישראלים באוטובוסים בשטחי יהודה ושומרון. מדובר אמנם בפיילוט, אך לפי התוכנית גם בהמשך פלסטינים שייכנסו לישראל יצטרכו לחזור לבתיהם לאחר תהליך זיהוי שיעברו בארבעה מעברים: הל"ה, ריחן, אליהו ואייל. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג מתח ביקורת חריפה על המהלך.

   

  בדרך זו יוכלו לדעת במינהל האזרחי כי אותם פלסטינים שנכנסו לתחומי הקו הירוק ייצאו בסופו של יום חזרה לבתיהם בגדה. בעבר יכלו פלסטינים עם אשרות כניסה לישראל לעשות זאת בכל דרך שרצו, אולם עם תחילתו של הפיילוט, שיימשך כשלושה חודשים ולאחריו יופקו לקחים, לא מורשים עוד הפלסטינים לעלות על אוטובוסים משותפים עם ישראלים.

   

  מאבקם של המתנחלים בגדה להפרדת נסיעות בתחבורה הציבורית בין יהודים לפלסטינים, מתקיים כבר מספר שנים ולקחו בו חלק נציגים ממשרד התחבורה וממשרד הביטחון. לטענת המתנחלים עליית פלסטינים לאוטובוסים יוצרת "עומסים" ובנוסף הדבר גורם חיכוכים מיותרים.

   

  בעבר אף פורסם כי נהגי חברת ההסעות אפיקים סירבו להעלות פועלים פלסטינים בדרכם מעבודתם במרכז הארץ למחסום אייל. לפני הבחירות האחרונות הורה יעלון לבחון מחדש את הנושא מאחר שיש צורך ברישום ובקרה של פלסטינים היוצאים ונכנסים לתחומי הקו הירוק.  

   

  הרצוג: "שמן מיותר על מדורת השנאה"

  יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, כתב הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו כי "הפרדה בין פלסטינים ליהודים בתחבורה הציבורית היא השפלה מיותרת וכתם על פרצופם של המדינה ואזרחיה, שמן מיותר על מדורת השנאה לישראל בעולם".

   

  הרצוג הוסיף כי "זו עוד טעות של ראש ממשלה שנותן יד וניכנע להחלטה אומללה שאין בינה ובין ביטחון המדינה דבר, מוטב היה להימנע בעת הזו מצעדים שגורמים לנזק מיותר לשמה ותדמיתה של מדינת ישראל בעת כל כך רגישה. ישראל זקוקה בעת הזו למנהיגות שקולת דעת ואחראית ולא לפזיזות וכניעה".

   

  יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "ההחלטה היא כניעה ללחץ המתנחלים. ככה נראה אפרטהייד ואין לזה הגדרה יותר מנומסת. קווי אוטובוס נפרדים לפלסטינים וליהודים מוכיחים שדמוקרטיה וכיבוש לא יכולים להתקיים יחד".

   

  מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר בעקבות ההחלטה כי "הפרדת האוטובוסים היא מעשה גזעני ומפלה שאין לו שום צידוק ביטחוני. הכיבוש מתגלה בשיא כיעורו. אם זה נראה כמו אפרטהייד ומריח כמו אפרטהייד, זה אפרטהייד".

   

  היועץ המשפטי של ארגון "יש דין", עו"ד מיכאל ספרד, אמר כי "מעבר לעובדה שהדבר נעשה בהיחבא, מדובר בצעד מביש וגזעני המדרדר את מדינת ישראל לשפל מוסרי. אנחנו ניאבק בצעד הזה בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים