שתף קטע נבחר

מחקר ענק: לידה בקיץ גורמת לסיכון ללידה מוקדמת ומשקל ילוד נמוך

חוקרים מאוניברסיטאות בן גוריון ומסצ'וסטס שבדקו מעל 300 אלף נשים מצאו כי עלייה של 8.5 מעלות צלזיוס בשליש האחרון של ההריון, מגבירה את הסיכון ללידה מוקדמת ולמשקל ילוד נמוך. ההערכה: החום גורם למצוקה לעובר. ההמלצות: לשהות באזורים ממוזגים, להימנע מפעילות מאומצת בחום

חום גבוה עלול לסכן את העובר: חוקרים ישראלים ואמריקנים שבדקו מאות אלפי נשים, מצאו כי קיים קשר בין טמפרטורה בזמן ההריון לבית תוצאות הלידה.

 

את המחקר ערכו ד"ר איתי קלוג מהמחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון, וצוות מחקרו מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הארוורד. הוא בוצע בין השנים 2008 עד 2012 וכלל 334 אלף נשים הרות.

 

העונה הנכונה

מחקר: באיזו עונה הסיכוי להיכנס להריון גדול יותר?

דו"ח: באיזה חודש נולדים הכי הרבה תינוקות?

מחקר: תינוק שנוצר בחורף בסיכון גבוה לאוטיזם

 

לצורך המחקר פיתחו בקבוצה מודל חדשני, מבוסס לווין, ברזולוציה גבוהה להערכת חשיפה יומית לטמפרטורה. במסגרת המודל נלקחים נתוני לוויין של טמפרטורת הקרקע, כמו גם נתונים קרקעיים במטרה לבצע הערכה מדויקת יותר של טמפרטורת האוויר בכל יום וברזולוציה של 1 ק"מ.

 

קשר בין טמפרטורה למשקל הלידה

במחקר נמצא כי קיים קשר בין חשיפה לטמפרטורת האוויר בתקופות שונות במהלך ההריון למשקל לידה נמוך המחקר. לדוגמה, עלייה של 8.5 מעלות צלזיוס בחשיפה הממוצעת בשליש האחרון בהריון גרמה ללידה מוקדמת ולמשקל לידה נמוך ב-17 גרם של הילוד.

 

"בדקנו את השפעת השינוי בטמפרטורה על האישה והעובר ב-270 הימים שלפני הלידה", הסביר ד"ר איתי קלוג, "הממצאים הראו בבירור שעלייה בטמפרטורות של 8 וחצי מעלות בממוצע, גרמה הן למשקל לידה נמוך יותר של העובר והן ללידה מוקדמת".

 

לחוקרים עדיין לא ברור הקשר בין הטמפרטורות הגבוהות לבין העובר ומהלך הלידה, אולם על פי ההערכות, יוצר האקלים החם שינויי עקה הגורמים למצוקה בעובר ולפגיעה בקצב התפתחותו. בקרוב יערכו החוקרים מחקר המשך שיבדוק שוב את הקשר בין האקלים לבין מהלך ההריון בקרב נשים בישראל.

 

"התוצאות לא אומרות שמעכשיו צריך להימנע מללדת בקיץ", מסכם ד"ר קלוג, "אבל כדאי לזכור שהמחקר שלנו היה רחב היקף, וכדאי לשים לב לממצאים. היינו ממליצים לנשים שבכל זאת יולדות באקלים חם, להקפיד לשהות בשליש האחרון של ההריון במקומות ממוזגים, ולהימנע ממאמצים גופניים כשטמפרטורת הסביבה גבוהה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאטרסטוק
מהי העונה הנכונה ללדת?
צילום: שאטרסטוק
מומלצים