שתף קטע נבחר

כתב "וושינגטון פוסט" נשפט באיראן: "ריגל"

משפטו של ג'ייסון רזאיאן נפתח היום בטהרן ומתקיים בדלתיים סגורות: "רוצים למנוע מאנשים לראות שאין ראיות". הוא נאשם גם בשיתוף פעולה עם ממשלות עוינות, באיסוף מידע סודי ובתעמולה נגד הרפובליקה האיסלאמית

"אישומים חסרי בסיס". רזאיאן (צילום: AP) (צילום: AP)
"אישומים חסרי בסיס". רזאיאן(צילום: AP)

 

באיראן נפתח היום (יום ג') משפטו של כתב העיתון האמריקני "וושינגטון פוסט", שנעצר לפני עשרה חודשים ונאשם בריגול למען מדינות זרות, בהן ארצות הברית.

 

עוד חדשות בעולם :

טורנדו במכסיקו: "מכוניות עפו כמו גפרורים"

מסך אדום: הכלכלה תקלקל למפלגת ארדואן?

עברו עינויים ונרצחו: 139 קברי אחים בג'ונגל

עלה בטעות על רכבת ופגש אמו אחרי 30 שנה

 

סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א דיווחה כי משפטו של ג'ייסון רזאיאן בן ה-39 נפתח היום בבית משפט של משמרות המהפכה ויתקיים בדלתיים סגורות. עורכת דינו ליילה אחסאן סיפר שהוא נאשם בריגול, בשיתוף פעולה עם ממשלות עוינות, באיסוף מידע חשאי ובתעמולה נגד הרפובליקה האיסלאמית. עורכת הדין דוחה בתוקף את האישומים וטוענת שהם חסרי יסוד.

 

רזאיאן, רעייתו יגאנה סאלחי ושני עיתונאים נוספים נעצרו ב-22 ביולי בטהרן. כולם שוחררו למעט רזאיאן, שנולד בארה"ב וחי את רוב חייו בה, אך מחזיק גם באזרחות איראנית. "הניסיון לטעון שיש איזו סיבה ביטחונית שבגינה המשפט הזה צריך להתנהל בדלתיים סגורות מגוחך לחלוטין. זה מופרך לחלוטין. אני חושב שהסיבה היחידה שאפשר לחשוב עליה לכך שהמשפט הזה יתנהל בדלתיים סגורות היא למנוע מאנשים לראות שאין ראיות", אמר עלי רזאיאן, אחיו של כתב "וושינגטון פוסט" הנאשם בריגול ומוחזק בכלא אווין בטהרן. עלי הוסיף כי רעייתו של ג'ייסון לא קיבלה אישור להשתתף בדיונים במשפטו ושאחיו איבד בכלא 18 קילוגרמים ממשקלו. 

 

גם היא נעצרה ושוחררה. ג'ייסון רזאיאן ורעייתו יגאנה סאלחי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם היא נעצרה ושוחררה. ג'ייסון רזאיאן ורעייתו יגאנה סאלחי(צילום: AFP)

גורמים אמריקניים, בהם הנשיא ברק אובמה, וארגוני זכויות אדם דרשו פעמים רבות מאיראן לשחרר את רזאיאן ואזרחים אמריקנים נוספים שכלואים בבתי הסוהר שלה. העיתון "וושינגטן פוסט" מתח ביקורת על מעצרו של רזאיאן ועל הטיפול של הרשויות האיראניות בתיק שלו.

 

רזאיאן עובד עבור העיתון "וושינגטון פוסט" מאז שנת 2012. עורך החוץ של העיתון דגלאס ג'הל אמר שהאישומים נגדו חסרי כל בסיס. "הם סובבים סביב הטענות שמה שג'ייסון עשה היה מעבר למנדט שלו כעיתונאי, שהוא אסף מידע והעביר אותו לממשלות זרות, כולל ארצות הברית, שהוא פעל בדרכים שלא היו חלק ממה שהתבקש לעשות. זה מגוחך.

מה שג'ייסון עשה היה עבודה של עיתונאי - דבר שהיה כרוך באיסוף מידע, אימות מידע ובסופו של דבר פרסומו", אמר ג'הל לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

בית המשפט של משמרות המהפכה הוא בית משפט מיוחד שדן בעניינים פוליטיים ובעניינים שקשורים לביטחון הלאומי של איראן. כך על פי התקשורת האיראנית. שום פרט לא נמסר לגבי האופן שבו יתנהל המשפט על ידי השופט אבולחאסם סאלאבטי וכן לגבי האישומים נגד האזרח האמריקני-איראני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
משפט בדלתיים סגורות. רזאיאן
צילום: AFP
מומלצים