שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זיהום אוויר פוגע גם במוח, לא רק בריאות

  כך על-פי מחקר חדש המעלה חשש כבד לפגיעה קוגניטיבית עקב זיהום אוויר ודוחק במקבלי ההחלטות לטפל בנושא בהקדם

  ממצאים מדאיגים במחקר שפורסם לאחרונה בגרמניה: זיהום אוויר גורם לנזק ישיר למוח, ולא רק בעקיפין בגלל קשיי נשימה. כך על-פי המחקר, שנערך בשיתוף פעולה בין חוקרים משוויץ וגרמניה.

   

  בניגוד לסברה הקודמת, לפיה זיהום אוויר - דוגמת זה שפולטות מכוניות - גורם לפגיעה בריאות שמובילה לקשיי נשימה ומכאן לפגיעה במוח, החוקרים מצאו קשר ישיר בין הזיהום לפגיעה מוחית. ובמילים אחרות - מלבד הפגיעה בריאות, הזיהום פוגע ישירות ביכולת הקוגניטיבית של בני אדם. המחקר מתבסס על נתונים שנאספו מניתוח מצבן הבריאותי של 834 נשים מבוגרות בגרמניה.

   

  זיהום האוויר מוחק לנו חלק מהמוח? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  זיהום האוויר מוחק לנו חלק מהמוח?(צילום: shutterstock)

   

  "הממצאים שלנו מפריכים את ההנחה שזיהום אוויר קודם כל מפחית את תפקוד הריאות, ושזה גורם בהמשך לפגיעה מוחית", כך על-פי מוחמד ווסוחי, סטודנדט לדוקטורט במכון לרפואה סביבתית על-שם לייבניץ, שעמד בראש המחקר.

   

  לדבריו, הממצאים החדשים מצביעים על כך שחלקיקים רעילים הנפלטים מתעשייה ותחבורה מתחברים למערכת העצבים המרכזית של הגוף דרך חוש הריח, וגורמים כך לפגיעה קוגניטיבית קלה. החוקרים לא הסבירו באיזו רמת פגיעה מדובר, וקוראים לגופי מחקר נוספים לבדוק את הנושא כדי להרחיב את הממצאים ואיכותם.

   

  הטיפול בזיהום האוויר בכלל, ובפרט זה מתעשיית הרכב שנחשב לאחד הגורמים העיקריים לתחלואה ומוות באזורים מיושבים, נמצא בשנים האחרונות במרכז השיח הציבורי. לרוב הטיפול בו מבוצע בהקשר של ההתחממות הגלובאלית, וכמעט תמיד הוא נתקל בהתנגדות מצד תעשיית הרכב - שטוענת כי קצב הפחתת הזיהום הנדרש ממנה מסכן את קיומה ובהתאם את משרתם של מאות אלפי עובדים ברחבי העולם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים