שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  צפו: בר רפאלי קוראת לחתום על כרטיס אדי

  הדוגמנית הבינלאומית התגייסה לקריאה לחתום על כרטיס אדי ולתרום איברים. ביום רביעי יתקיים במשכן הנשיא טקס הצדעה למשפחות תורמי האיברים, בתקווה שעוד ישראלים יחתמו על הכרטיס

  מדינת ישראל מצדיעה לתורמי האיברים: מחר (ד') יתכנסו בבית הנשיא בירושלים כ-200 נציגי משפחות שכולות, אשר עם קבלת ההודעה על מות יקירם החליטו לתרום איברים ולהציל חיים. לקראת הטקס, התגייסו לקריאה לתרום איברים, הדוגמנית בר רפאלי ואשת התקשורת ורעייתו של יאיר לפיד, ליהיא לפיד.

   

  צילום: דבורה שרר 

   

  מעל אלף איש ממתינים מדי שנה להשתלות

  מטרתו של הטקס בבית הנשיא, הצדעה למרכז הלאומי להשתלת איברים ולמשפחות תורמי האיברים בישראל, הוא להגביר את המודעות לחתימה על כרטיס אדי, ולצורך הדחוף בהגדלת מספר המשפחות המסכימות לתרום איברים. ישראל היא בין המדינות בהן שיעור השתלות האיברים הוא הנמוך בעולם.

   

  חותמים עכשיו:

  לחתימה על כרטיס אדי מקוון - לחצו כאן

   

  על פי נתוני אדי, ממתינים מדי שנה מעל אלף ישראלים להשתלות איברים. בשנה האחרונה חלה ירידה של 18% במספר השתלות האיברים, בעיקר בשל ירידה במספר המתים מוות מוחי, שאיבריהם יכולים היו לשמש להשתלות.

   

  בראש רשימת הממתינים נמצאים חולי אי ספיקת כליות: מעל 800 מהם ממתינים להשתלה שתציל את חייהם, ובינתיים נמצאים בטיפולי דיאליזה 3 פעמים בשבוע ויותר. כ-150 איש ממתינים להשתלת כבד, 70 להשתלת לב, מספר דומה ממתינים להשתלת ריאות, וכעשרים איש ממתינים להשתלת כליה ולבלב.

   

  אלא שבד בבד לתור הממושך, רק כ-52% מהמשפחות שאיבדו את יקיריהם, מסכימות לתרום את האיברים להצלת חיים. מספר הישראלים שחתמו על כרטיס "אדי" לתרומת איברים בשנת 2014 הגיע ל-28,364 ובסך הכול נמצאים עתה ברשימת בעלי כרטיס אדי 815,106 ישראלים. 30% ממושתלי האיברים קודמו בתור משום שחתמו על כרטיס אדי.

    

  צילום: דבורה שרר

   

  333 השתלות איברים בוצעו בשנה החולפת

  וההשתלות אכן מצילות חיים: בשנת 2014 בוצעו 333 השתלות איברים, מתוכם 149 של תורמים חיים שהסכימו לתרום כליה או אונת כבד. בסך הכל בוצעו אשתקד 222 השתלות כליה, 65 השתלות כבד, 57 השתלות ריאה ו-11 השתלות לב.

   

  בנוסף קיבלו בחזרה את מאור עיניהם 637 ישראלים שעברו השתלת קרנית. אצל 76 איש שסבלו מקרעים הושתלו גידים, 35 מנות עור הושתלו בנפגעי כוויות, בוצעו 113 שתלי עצם ו-35 איש עברו השתלת מסתם לב.

   

  לקראת הטקס החגיגי, מחג השבועות הואר בירוק, צבעו של כרטיס אדי, מגדל משה אביב שברמת גן, מהמגדלים הגבוהים ביותר במזרח התיכון.

   

  מגדלי משה אביב: החלק העליון של המגדל מואר במהלך השבוע באור ירוק כאות הזדהות עם משפחות תורמי האיברים. צילום: דבורה שרר ( ) ( )
  מגדלי משה אביב: החלק העליון של המגדל מואר במהלך השבוע באור ירוק כאות הזדהות עם משפחות תורמי האיברים. צילום: דבורה שרר

   

  את דבר משפחות התורמים תשאנה שתי אימהות שכולות - יהודייה וערביה, כסמל לאחווה בין העמים ולנתינה ללא גבולות, תרתי משמע. הגברת רותי גולדנברג, אשר שכלה את בתה עליזה בתאונת דרכים בטרם מלאו לה 21 ויוסרא עאשור, ששכלה את שני בניה בתאונות דרכים את נור בן 22 וכעבור שנה וחצי את חאתם בן 21.

   

  רות רודניק שעברה השתלת לב לפני 18 שנה בהיותה בת 57 תדבר באירוע בשם המושתלים. האירוע ילווה בשירתה של שיר אורדו בת ה- 15, בוגרת ביה"ס למוסיקה, שלא במקרה היא גם נכדתה של רות מושתלת הלב.

   

  בתום הטקס מסוק מהשמים ינמיך טוס מעל בית הנשיא ויברך את ריבלין ומשתתפי הטקס. בסיום הטקס יפריחו המשפחות, ביחד עם כבוד נשיא המדינה, בלונים לבנים לשמים. גם הכנסת התגייסה לאירוע ובמשכן יוצבו דגלי כרטיס אדי וכרזה ובה ייכתב, כי ה"כנסת" מצדיעה למרכז הלאומי להשתלות ולמשפחות תורמות האיברים בישראל.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בר רפאלי מודה לתורמי האברים
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים