שתף קטע נבחר

החייל שהוכה תובע: "המשטרה גזענית"

דמאס פיקדה, שתקיפתו בידי שוטרים תועדה והציתה גל מחאה, הגיש כתב תביעה חמור נגד משטרת ישראל ושני השוטרים שתקפו אותו: "נוהג קבוע ופסול המתרחש חדשות לבקרים במשטרה"

 

"כתב אישום נגד משטרת ישראל ותרבותה הארגונית הגזענית והאלימה". כך פתח דמאס פיקדה, החייל האתיופי שהותקף בידי שוטרים, את כתב התביעה שהגיש היום (יום ג') לבית משפט השלום בתל אביב על רקע תקיפתו. פיקדה תובע את המשטרה ואת שני השוטרים שפגעו בו בסכום של 390 אלף שקל בתוספת הוצאות ושכר טרחה לעו"ד.

 

תקיפתו האלימה של פיקדה הציתה את גל המחאה של בני העדה האתיופית, שבמהלכו נחסמו בין היתר נתיבי איילון ועשרות נפצעו ונעצרו בעימותים בין המשטרה למפגינים. בכתב התביעה מפרט עורך דינו של פיקדה, אייל אבולעפיה, כי מדובר ב"מקרה של אלימות שוטרים על רקע גזעני, מהמזעזעים ביותר שנצפו בעת האחרונה בישראל, ושתועד במקרה במצלמות אבטחה". לדבריו של עו"ד אבולעפיה, בנוסף לגזענות הקשה שעלתה ממקרה זה, מדובר בפרץ שנאה של ממש שבמקרה זה נותן הצצה נדירה "לנוהג קבוע ופסול מאין כמותו המתרחש חדשות לבקרים במשטרת ישראל, הנוהגת באלימות כלפי אזרחים, מעלילים עלילות שווא חמורות ועוד".

מחאת יוצאי אתיופיה בתל אביב, לפני כשבועיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחאת יוצאי אתיופיה בתל אביב, לפני כשבועיים(צילום: רויטרס)
 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)
 

עוד צוין בכתב התביעה כי האלימות שאותה חווה פיקדה פגעה קשות בגופו, בנפשו ובקהילה שלמה, שהיא "קהילה מבורכת, אשר טובי בניה משרתים בצה"ל ואף ביחידות המובחרות ביותר". עו"ד אבולעפיה ביקש גם להוסיף את הפגיעה הקשה באחד מסמליה של מדינת ישראל, חייל צה"ל לבוש מדים, "כאשר עובדה זו לא גרמה אף להיסוס קל בטרם הותקף התובע בברוטליות בידי המשטרה".

 

בסיכום התביעה יבקש עו"ד אבולעפיה בשם פיקדה מבית המשפט להראות את סלידתו מאלימות משטרתית בכלל וכזו המופעלת כלפי אזרחים יוצאי אתיופיה בפרט, ולסייע למגר את תופעת הגזענות החמורה במשטרת ישראל ובמדינת ישראל.

 

לפני כן נפגש בצהריים נתניהו עם החייל דמאס פיקדה, שצולם כששוטרים מכים אותו. בפגישה השתתפו גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו וח"כ אברהם נגוסה. בפתח הפגישה אמר נתניהו לחייל: "הזדעזעתי מהתמונות שראיתי. אנחנו לא יכולים לקבל את זה והמשטרה מטפלת בזה. נצטרך לשנות את הדברים. שמעתי שאמרת שאתה מתנגד לאלימות. זה דבר חשוב, זו אמירה מנהיגותית. "אתה חייל למופת, ואתה נותן דוגמה לרבים אחרים".

נתניהו לפיקדה: "צריך לתקן את החברה בישראל" (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו לפיקדה: "צריך לתקן את החברה בישראל"(צילום: חיים צח, לע"מ)
 

כמה ימים לאחר המקרה נפגש לפני ראש הממשלה בנימין נתניהו עם פיקדה. בפגישה השתתפו גם השר לביטחון פנים דאז יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו. בפתח הפגישה אמר נתניהו לחייל: "הזדעזעתי מהתמונות שראיתי. אנחנו לא יכולים לקבל את זה והמשטרה מטפלת בזה. נצטרך לשנות את הדברים. שמעתי שאמרת שאתה מתנגד לאלימות. זה דבר חשוב, זו אמירה מנהיגותית. אתה חייל למופת, ואתה נותן דוגמה לרבים אחרים".

 

הוא הוסיף: "המשטרה תעשה מה שצריך כדי לתקן את עצמה ואנחנו צריכים לתקן גם את החברה בישראל", הוסיף נתניהו. "עלינו לפעול גם במישור החינוכי על מנת לשנות נורמה בחברה. יש כאן בעיה עמוקה שצריך לפתור אותה. ההתפרצות היא כתוצאה ממצוקה אמיתית. יש עוד עבודה גדולה, אבל זה הכיוון הנכון". פיקדה אמר לנתניהו: "אני מתנגד לאלימות שהופנתה גם לשוטרים וגם לאזרחים. כואב לי הלב על כל מה שקרה ועל העימותים בין השוטרים והאזרחים".

 

לפני כחודש תועדו שני שוטרים בחולון מתנפלים על פיקדה, מכים אותו ולאחר מכן עוצרים אותו ללא סיבה נראית לעין בעת טיפול באירוע של חפץ חשוד בעיר. בעקבות הסרטון השעתה המשטרה את השוטרים והעבירה את חומר החקירה למחלקה לחקירות שוטרים, ובהמשך פוטרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו ופיקדה, נפגשו לאחר התקיפה
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים