שתף קטע נבחר

לראשונה מצוק איתן: גראד נורה מעזה. צה"ל תקף ברצועה

רקטת גראד התפוצצה באזור גן יבנה ושעות לאחר מכן תקף חיל האוויר בתגובה בעזה. יעלון: "רואים בחמאס אחראי. אם לא יהיה שקט בישראל, עזה תשלם מחיר כבד מאוד". הבוקר: אין לימודים במוסדות לא ממוגנים באשדוד

 

 

אזור התקיפה של צה"ל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזור התקיפה של צה"ל(צילום: רויטרס)

הסלמה בדרום - השקט הופר: רקטת גראד התפוצצה אמש (יום ג') באזור גן יבנה. נפגעת חרדה בת 15 הגיעה לבית החולים ברזילי באשקלון. זו הפעם הראשונה מאז סיום מבצע צוק איתן שבה נורתה מעזה רקטת גראד לטווח בינוני. בתגובה לירי תקף צה"ל בדרום הרצועה. מעט אחרי השעה 21:00 נשמעה אזעקה באזור אשדוד וביישובי לכיש ומיד אחר כך נשמעו קולות נפץ. במערכת הביטחון מעריכים כי "פלגים סוררים" - ככל הנראה גורמי ג'יהאד איסלאמי - ביצעו את הירי ולא חמאס, אבל שר הביטחון הבהיר כי "חמאס הוא האחראי". עיריית אשדוד הודיעה כי מוסדות החינוך יפעלו כרגיל למעט מוסדות לא ממוגנים הפועלים בקרוואנים. עיריית אשקלון הודיעה כי הלימודים יתקיימו כסדרם.

 

מאתגרים את הנהגת ישראל וחמאס / רון בן ישי

 

במהלך הלילה תקף צה"ל ארבע מטרות בדרום הרצועה ומדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות במטרות. מוקדם יותר הורה חמאס על פינוי כל המטות שלו מתוך ציפייה לתגובה ישראלית. לפי צה"ל נפילת הרקטה אוכנה באזור אשדוד-גן יבנה. למוקד 100 לא הגיעו טלפונים מתושבים שיכוונו למקום הנפילה כפי שהיה בעבר והכוחות הסורקים טרם הגיעו למקום הנפילה. דובר המשטרה במחוז הדרום ציין כי "בהמשך לדיווחים על ירי רקטי לעבר גזרת לכיש לפי איכון מדובר ביציאה אחת, עד לרגע זה אין כל דיווח על נפילות, ומן הסתם אין גם דיווח על נזק או נפגעים. כוחות של משטרת המחוז הדרומי מרחב לכיש מבצעים סריקות".

  

רינה, תושבת גן יבנה, סיפרה שהאזעקה נשמעה מכיוון אשדוד, אך לא בגן יבנה: "היה בום מטורף. אין עכשיו מוכנות והממ"דים היו פתוחים. אף אחד לא הבין מה קרה. אנחנו מתורגלים אחרי הקיץ של צוק איתן". ליאור בוקובזה, אף הוא תושב גן יבנה, סיפר: "זה נשמע מאוד קרוב אליי ולפי דעתי זה נפל על הקרקע. בזמן צוק איתן הייתי בתחנת הדלק שבה נהרג נתנאל ממן ז"ל מנפילת רקטה, וזה נשמע אותו סוג של פיצוץ. זה בום ועוצמה שאני לא אשכח בחיים שלי - הצליל שלו חרוט בי עמוק. מסתבר שזה יכול לקרות בכל רגע שוב פעם".

 

תשתית שנפגעה בתקיפת צה"ל ברצועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תשתית שנפגעה בתקיפת צה"ל ברצועה(צילום: רויטרס)

 

ראש מועצת גן יבנה דרור אהרון כינס דיון הערכת מצב בהשתתפות מפקד מחוז דרום בפיקוד העורף, אלוף-משנה רועי בארי, ובסופו החליטה המועצה לפתוח מיגוניות ומקלטים במרחב הציבורי. יובהר כי ההחלטה הזו לא התקבלה בעקבות הנחיית פיקוד העורף. ראש המועצה אמר כי "בגן יבנה נשמעה אזעקה, ככל הנראה מיישובים בסביבה, ותושבים רבים שמעו את הפיצוץ. לפי מה שידוע לנו ישנו איכון של נפילה בשטח פתוח בין גן יבנה לאשדוד אך בשלב זה לא נמצאה הרקטה. אנחנו כרשות מקומית פתחנו את מרכז ההפעלה והגיעו נציגים של פיקוד העורף. אנו נקיים עוד הערב הערכת מצב כדי להבין במה מדובר ולאן פנינו מועדות. בהמשך נעדכן את התושבים. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות ואנו שומרים על שגרה".

 

דיון הערכת מצב בגן יבנה  (צילום: דוברות גן יבנה) (צילום: דוברות גן יבנה)
דיון הערכת מצב בגן יבנה (צילום: דוברות גן יבנה)
 

"היה פיצוץ חזק, הקירות רעדו"

אריה קיובצקי, תושב קיבוץ חצור, סיפר: "שמענו פיצוץ ממש חזק, ברמה שקירות הבית רעדו. זה היה מאוד מפחיד. בזמן צוק איתן שמענו בעיקר את היציאות של סוללת כיפת ברזל שהוצבה אז קרוב לבסיס הצבאי שנמצא לידנו, עכשיו זה ממש נשמע כמו נפילה". תושבת אזור לכיש סיפרה: "הייתה אזעקה ושמענו פיצוץ חזק מאוד".

 

שרון זוארץ מבאר טוביה סיפרה: "לא שמעתי צבע אדום, רק פיצוץ מאוד חזק. בקבוצות הוואטסאפ שלי עוד חברים דיווחו מיד שיש שיגורים מעזה, כי חלק מהחברים גרים קרוב יותר לאשדוד ושם שמעו צבע אדום. מניסיון המלחמה האחרונה כשהייתה נופלת רקטה באשדוד שמענו את זה מאוד חזק, ממש כמו הבום ששמענו הלילה".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר לאחר תקיפת צה"ל בתגובה לירי כי "לישראל אין כל כוונה לעבור לסדר היום על ירי לעבר אזרחיה, כפי שבוצע אמש בידי גורמי ג'יהאד איסלאמי. הלילה תקף צה"ל מטרות ג'יהאד איסלאמי וחמאס בעקבות הירי לדרום. אנו רואים בחמאס אחראי למתרחש משטח הרצועה, ולא נסבול כל איום על תושבי הדרום. אם לא יהיה שקט בישראל - רצועת עזה תשלם על כך מחיר כבד מאוד, כזה שיגרום לכל מי שמתכנן לאתגר אותנו להצטער על מעשיו".

 

"מוטב לחמאס כי יפעל לרסן כל ניסיון ירי לעבר ישראל או פרובוקציות כלפיה, אחרת ניאלץ לפעול בעוצמות גדולות יותר", איים יעלון. "לא הייתי מציע לאיש לבחון אותנו. אנו פועלים בנחישות, באחריות ובשיקול דעת כדי להבטיח את ביטחונם של תושבי הדרום ואת שגרת החיים שלהם".

 

גורמים מצריים שלטוניים, שצוטטו לפנות בוקר בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", דיווחו כי מצרים פנתה לצד הישראלי וביקשה ממנו לשמור על איפוק ולעצור את ה"תוקפנות", כלשונם, ברצועה. בישראל ענו, לפי אותם גורמים, כי "מדובר בתגובה על ירי רקטות פלסטיניות לעבר אזורים ישראליים".

  

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) אמרה אמש כי "חבל שחמאס מנסים שוב לדרדר את המציאות הבטחונית בדרום. מדינת ישראל צריכה להגיב על כל ירי לעבר אזרחי ישראל". 

 

גם במחנה הציוני קראו להגיב. ח"כ עמר בר לב אמר: "אני קורא לראש הממשלה להגיב באופן חד ותקיף לחמאס שנושא באחריות המלאה על כל סוג של ירי או פעולות טרור היוצאת מרצועת עזה. לצערי, אנו מקבלים הערב עוד איתות שחוסר העמדה התקיפה של נתניהו ויעלון ובד בבד היעדר יוזמה מדינית ברורה הנשענת על ההזדמנות שנוצרה לאחר צוק איתן, יביאו אותנו בקרוב לסבב חוזר בדרום הארץ וכבר היום עלינו להציג לחמאס את תג המחיר שלנו".

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מסר בתגובה כי "ממשלה שאינה מוכנה לכתוב בקווי היסוד שלה שבכוונתה למגר את שלטון חמאס בעזה, וראש ממשלה ושר בטחון שכבר הוכיחו בשנה שעברה שגם בפועל הם לא מוכנים לעשות זאת, אפילו כשהאויב משגר טילים כמעט לכל הארץ וכשיש לה גיבוי בינ"ל מלא - ממשלה כזו היא ממשלה שמשדרת חולשה ואם לא תתעשת עדיף שתסיים את כהונתה כבר עכשיו, מיד אחרי שהתחילה, לטובת ביטחונם של אזרחי ישראל וחוסנה של מדינת ישראל".

 

מאז סיום מבצע צוק איתן חידשו חמאס והארגונים האחרים את היערכותם לירי

רקטות והתאמנו בירי בעיקר אל הים ואל שטחים בתוך הרצועה. לפי דיווח שפורסם ב"טיימס" הלונדוני לפני כמה חודשים שמתבסס על גורמים ישראלים רשמיים, עשרות רקטות ארוכות טווח שנורו נקלטו במכ"ם של מערכת "כיפת ברזל", ונפלו בים. ב"טיימס" מסבירים שלפי מקורותיהם, חמאס מנסה לשדרג את יכולות הארגון לייצר בעצמו רקטות.

 

בשבוע שעבר חשף חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ עמר בר-לב מהמחנה הציוני כי כמעט שנה אחרי מבצע צוק איתן, חמאס חזר לחפור מנהרות בגבול עזה. לדבריו, ייתכן שלפחות אחת מהן חצתה את הגדר. "לו הייתי שר הביטחון, הייתי מורה לצה"ל כבר הלילה לצאת לפעולה של השמדת המנהרות המתחדשות", אמר בר-לב בכנס לשכת עורכי הדין וכינה את התנהלותם של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וראש הממשלה בנימין נתניהו "הססנית".


פורסם לראשונה 26/05/2015 21:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איום הרקטות מעזה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים