שתף קטע נבחר

זירת הקניות
חוף בשביל הבריאות. זה "ים המלח של פרו"
ג'יסלה סובלת מדלקת מפרקים שגרונית והחול מרגיע את כאביה, גרסיאלה השילה 40 ק"ג ממשקלה וברטי מורח את גופו בבוץ כדי להשתחרר. מאות אנשים מגיעים מדי בוקר ל"חוף הדייגים" בלימה שמייחסים לו סגולות מרפא
ים המלח - הגרסה הפרואנית: מאות בני אדם מתייצבים מדי בוקר לחופיה של לימה קצת לפני עלות השחר, ומזנקים לאוקיינוס השקט. לא מדובר בקבוצת שחיינים מיומנים או במועדון שחייה של קשישים, אלא באנשים בכל הגילים שמחפשים אחר הקלה מכאבים שהרפואה המודרנית פשוט לא מצליחה לרפא. חלקם מגיעים בקבוצות, קופצים, מצחקקים ורצים לאורך החוף. אחרים מעדיפים להתרחץ לבד, בשקט, במים הרגועים והאפורים.

 

"לטינוס " - כתבות אחרונות:

מריה מגדלנה הייתה לסבית? איש הדת מעצבן

קמפיין בצ'ילה: כך תפילי את תינוקך בטעות

 

תחת השמיים המעוננים ב"פלאיה דה פסקדורס" (חוף הדייגים) המתרחצים מתרגלים טיפול שנקרא "תלסותרפיה", מילה שמקורה במילה "תלסו" היוונית שמשמעותה "ים", ומתבססת על סגולות הריפוי של הים. רוב המתרחצים עושים מעין טיפול ימי מאולתר ובלתי-פורמלי, שהם בעצמם ממציאים. אחרים עובדים עם מדריכים מוסמכים בתחום, כמו חוסה קוסקיסיבן. "הים הוא בית המרקחת של האנושות", אמר קוסקיסיבן בראיון לסוכנות הידיעות AP. "יש בו מינרלים רבים וויטמינים".

 

מתעמלת בחוף בעזרת מצוף מאולתר. גרסיאלה מנסס בת ה-67 (צילום: AP) (צילום: AP)
מתעמלת בחוף בעזרת מצוף מאולתר. גרסיאלה מנסס בת ה-67(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

רוזה אסקיבל ב"חוף הדייגים" (צילום: AP) (צילום: AP)
רוזה אסקיבל ב"חוף הדייגים"(צילום: AP)

"לבריאות" (צילום: AP) (צילום: AP)
"לבריאות"(צילום: AP)

"החול מרגיע את הדלקת במפרקים והים מרגיע אותי". ג'יסלה סאנצס (צילום: AP) (צילום: AP)
"החול מרגיע את הדלקת במפרקים והים מרגיע אותי". ג'יסלה סאנצס(צילום: AP)

חואנה קוריפונה עושה מתיחות ויוגה על החול (צילום: AP) (צילום: AP)
חואנה קוריפונה עושה מתיחות ויוגה על החול(צילום: AP)

הכירופרקט פליקס רטאמוסו מטפל בחולה בחוף הים בלימה (צילום: AP) (צילום: AP)
הכירופרקט פליקס רטאמוסו מטפל בחולה בחוף הים בלימה(צילום: AP)

"עיסוי שעוזר למחזור הדם ולמערכת העצבים". הסוציולוג ברטו נסטאריס מורח בוץ על גופו (צילום: AP) (צילום: AP)
"עיסוי שעוזר למחזור הדם ולמערכת העצבים". הסוציולוג ברטו נסטאריס מורח בוץ על גופו(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

גם בעלי החיים באים לחוף כדי להירגע (צילום: AP) (צילום: AP)
גם בעלי החיים באים לחוף כדי להירגע(צילום: AP)

קוסקיסיבן, למשל, מנהל טיפול קבוצתי שיכולים להשתתף בו בין כמה מתרחצים לעשרות. תחילה הוא מבקש ממטופליו לרוץ יחפים על החול. "אחרי זה אנחנו יוצרים מעגל הרמוניה ומתפללים. ואז אנחנו שרים ועושים טיפול צחוק, מתחבקים, ולבסוף נכנסים למים ומלמדים שחייה את אלה שלא יודעים איך לשחות".

 

אוסוולדו סלאברי, העובד במכון הלאומי לבריאות בפרו, מתמחה בתחום הנקרא "רפואה בין-תרבותית" שהיא למעשה שילוב בין הרפואה המקומית-אינדיאנית לבין הרפואה המערבית. סלאברי אמר בראיון ל-AP כי "להיות במגע עם הים, עם אוויר נקי יותר, עם סוג מסוים של חול, יכול להעניק סגולות בריאותיות". עם זאת, ואת זה כנראה חשוב להדגיש, סלאברי אמר שאין ראיות לכך שהים יכול לרפא מחלות כרוניות.

 

אבל האוקיינוס בכל זאת יכול לסייע, אפילו קצת. האנשים שמגיעים לחוף הדייגים תולים תקוות גדולות ביכולות של הים. ג'יסלה סאנצ'ס, בת 25 הסובלת מדלקת מפרקים שגרונית, סיפרה על הכאבים הקשים שמהם היא סובלת. "כל המפרקים שלי גורמים לי להרגיש כאילו העצמות שלי פשוט נשברות", סיפרה. זה ארבע שנים שהיא לא מצליחה ללכת ולעתים היא אפילו לא מצליחה להחזיק כוס מים מרוב כאב. "החול מרגיע את הדלקת במפרקים והים מרגיע אותי".

 

בקרב המתרחצים האחרים ישנו גם ברטו נסטאריס, סוציולוג בן 55. הוא מורח את עצמו בבוץ ומספר שבשבילו מדובר בעיסוי שעוזר למחזור הדם ולמערכת העצבים. גרסיאלה מנסס, בת 67, מתעמלת בחוף בעזרת מצוף מאולתר, ומספרת בגאווה שזה עזר לה להוריד כמעט 40 קילוגרמים. פביאן אספינל, בן 65, מספר שהוא מגיע אל החוף כל בוקר זה עשר שנים כדי לטפל בדלקת המפרקים שלו. הוא גם מנצל את ההזדמנות להאכיל את הציפורים במקום בזמן שהוא שם. "הים מרפא", הוא אומר. "הוא נותן כוח. הוא חיוני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "חוף בשביל הבריאות. זה "ים המלח של פרו""
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים