שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרצח הראשון? דקירות בגולגולת בת 430,000 שנים
  אמצעים מתקדמים לזיהוי פלילי סייעו לחוקרים לקבוע כי מדובר במקרה הידוע העתיק ביותר של הריגה בכוונה. מה זה אומר על טבע האדם?

  קורבן הרצח העתיק ביותר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  קורבן הרצח העתיק ביותר(צילום: רויטרס)

   

  פצעים קטלניים שזוהו על גולגולת בת מאות אלפי שנים מצביעים כי ככל הנראה מדובר בשרידים של קורבן הרצח העתיק ביותר שהתגלה. מחקר חדש שנעזר בכלים חדשניים לזיהוי פלילי מלמד על האלימות וטבע האדם.

   

  הגולגולת אותרה באתר ארכיאולגי שמכונה "תהום העצמות" בהרי אטאפוורקה שבצפון ספרד יחד עם כ-6,700 עצמות נוספות. היא הורכבה מכ-50 חלקים שנמצאו ובצורתה הסופית ניתן לראות שני חורים מעל העין השמאלית.

   

  "העובדה שיש שני פצעים מרמזת שהייתה כוונה להרוג", אמר אחד מהחוקרים, ד"ר רולף קוואם. "שתי הדקירות חדרו למוח ולכן שתיהן יכלו להיות גורם המוות", הוסיף. הכלי ששימש את הרוצח לא ידוע, אך בשל העובדה ששני החורים כמעט זהים בגודלם ובצורתם העריכו החוקרים כי שניהם נעשו באותו כלי.

   

  על פי המחקר ככל הנראה מדובר בגולגלתו של צעיר כבן 20 שחי לפני 430 אלף שנים, באמצע תקופת הפליסטוקן, ונקבר במערה בעומק 13 מטרים. באותה מערה נמצאו שרידיהם של עוד לפחות 28 בני אדם והחוקרים בודקים כעת עוד 17 גולגולות שהורכבו כדי לברר אם גם באחרות יש עדויות לרצח. "ייתכן שהמערה שימשה כבית קברות ואליה נזרקו גופות", הוסיף קוואם.

   

  החוקרים ציינו כי יש תיעוד לשני מקרים עתיקים יותר שבהם עלה חשד לרצח, אך באף אחד מהם לא ניתן לקבוע כי תקיפה היא גורם המוות.

   

  למחקר תרומה גם לדיון בשאלה אם אלימות בין בני אדם נעוצה בטבע האדם. חלק מהחוקרים בתחום טענו כי הממצאים מצביעים על כך שלאלימות כזו יש שורשים עמוק בהיסטוריה האנושית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים