שתף קטע נבחר

הצעת חוק: להחזיר את "ארבע במאה" לחנויות הספרים

חוק הסופרים שנכנס לתוקפו בשנה שעברה הבטיח להגן על הסופרים — ולפקח על מחירי הספרים כדי לתגמלם כראוי. אך הצעת חוק חדשה דורשת לבטל את החוק המהפכני

 

קצת פחות משנה וחצי אחרי שנכנס לתוקפו חוק הסופרים המהפכני שנועד לפקח על מחירי הספרים החדשים כדי להבטיח לסופרים תגמול הולם עבור פרי עמלם, ויש כבר מי שקורא לבטלו. הצעת חוק חדשה קוראת לבטל את חוק הסופרים בטענה שבמקום לסייע לסופרים, השיג את ההיפך - והוביל לעלייה במחירי הספרים ולירידה דרמטית במכירות.

 

הצעת החוק, שמוגשת בפתחו של שבוע הספר שייצא לדרך ביום רביעי, מבקשת להחזיר את המצב לקדמותו כך שספרים יוכלו להימכר במחיר מוזל ובמבצעים מיד לאחר הוצאתם לשוק - ולא רק לאחר 18 חודשים כפי שהחוק מאפשר.

 

בקרב הסופרים התגובות חלוקות. הסופרת דורית רביניאן נותרה נאמנה לחוק. "הייתי ועודני בעד החוק. הוא נועד לתקן עיוות שנוצר בעשור הקודם בענף הספרים, שהפך ל'שוק הספרים'". הסופרת לאה איני, שספרה "בת המקום" יצא עם כניסת החוק לתוקפו, מודה שהיא נפגעה ממנו: "היו ירידות בספר האחרון שלי, והרבה אנשים התלוננו שהמחיר הוא יקר והם יעדיפו לשאול את הספר בספרייה מאשר לקנות אותו. גם אצל הסופרים הבכירים המכירות ירדו".

 

"המצב החדש שבו מחיר ספר בודד זינק בעשרות אחוזים אינו מתקבל על הדעת", הסביר יוזם החוק ח"כ יואב קיש מהליכוד.

 

הסיפור המלא - היום ב"ידיעות אחרונות"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים