שתף קטע נבחר

אפשר גם בלי נסיך: גיבורות בספרי ילדים

אם אתם רוצים שהילדים יפתחו מגיל צעיר חשיבה ביקורתית וילמדו על פמיניזם ושוויון, הגיע הזמן לבחור להם ספרים מתאימים ולהעביר את המסרים דרך הסיפורים. לכבוד שבוע הספר שמתקיים השבוע - ספרים שכדאי שיהיו על המדף

האם חשבתם פעם מה קרה לסינדרלה או לשלגיה רגע לאחר שהן התחתנו עם הנסיך? האם דמיינתם אי פעם כיצד היו נראים חייהן מלבד המשפט "הן חיו באושר ועושר?" ברוב המקרים אנחנו לא חושבים על הדברים הקטנים האלו, פשוט מקריאים את הסיפור לילד שלנו, וממשיכים הלאה. והוא או היא נשארים עם מסר חד וברור, כזה שאומר כי להתחתן עם נסיך ולחיות "באושר ועושר" הם שיא השאיפות בחיים. 

 

ספרות ילדים:

איך מזהים ספר ילדים טוב?

שלושה ספרי ילדים לאוהבי יצורים שעירים

מחקר מצא: איך לגרום לילד לקרוא ספרים

 

בשנים האחרונות ניתן לראות כי חל שינוי קל בתובנות האלו, וזאת בזכות גיבורות סיפור שונות, כאלו שמציגות אפשרות שונה. אפשרות שבה הגיבורה היא פעילה ואסרטיבית. אחת כזו שפועלת, מחליטה ועושה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

השינוי מתחיל במילים

לקראת שבוע הספר יצאנו לבדוק הכצעקתה. האם מדובר בטרנד של ספרות פמיניסטית המיועדת לילדים? האם באמת צומחות כאן גיבורות מזן חדש, והאם ספרות שכזאת יכולה להשפיע על הקוראים בצעירים?

 

פרופ' יעל דר מהתכנית למחקר תרבות הילד והנוער, אוניברסיטת תל אביב, מציעה להבחין בין ספרות פמיניסטית לילדים לבין ספרות ילדות (על משקל "ספרות נשים"): "במקרה של ספרות הילדים, הספרות הפמיניסטית מעלה שאלות פוליטיות על כוחנות ועל אי צדק מגדריים", היא מסבירה.

 

כל הכתבות המעניינות - בפייסבוק הורים של ynet

 

"ספרים מסוג זה מנסים לעורר שינוי תפישתי בקרב הקוראים הצעירים, ולא פחות מזה בקרב המבוגרים שמקריאים להם את הסיפור. לדוגמה: אחד הספרים החלוציים מסוג זה הוא כמובן "בילבי" של אסטריד לינדגרן, שראה אור כבר ב-1945. "בילבי" מאתגרת כמעט כל קונוונציה אפשרית על נשיות על ילדות ועל סדר חברתי.

 

"היא מדגימה שוב ושוב, בחן שובה לב, רוח מרדנית שקל להזדהות אתה וללמוד ממנה להמשיך ולשאול שאלות על אי צדק חברתי באשר הוא. לעומת זאת ב"ספרות ילדות", הכוונה לספרות שמעמידה במרכזה בנות, את עולמן הפנימי וסביבתן הקרובה. הן אלה שמניעות את העלילה והן אלה שפועלות בה ומשמיעות בה את קולן. ספרות כזאת מאד פופולארית בעשורים האחרונים, בארץ ובעולם. במיטבה היא מהנה ומחזקת, אך אינה בהכרח מעודדת לחשיבה פמיניסטית מחוץ לספר".

 

- מהו הערך המוסף של ספרים מסוגים ספרותיים שכאלו עבור ילדים?

"הפעוטות לומדים את "סדרי העולם", כיצד מתנהלת החברה שבה הם חיים. במובן זה, ספרות שמודעת לפן המגדרי ומנסה להימנע מאי צדק מגדרי חשובה. כשילדים (בנות ובנים כאחד) קוראים שוב ושוב על "ילדות טובות" ופאסיביות ועל בנים "שובבים" ופעילים, זה מצטרף למסרים מגדריים שמגיעים בערוצים אחרים ומתקבע כנורמאלי וטבעי. לעומת זאת, כשילדים מתרגלים לשאול שאלות מגדריות, לזהות אי צדק וכוחנות חברתית בסיפורים שקוראים להם ומחוצה להם, כולנו מרווחים: הם כבני אדם ואנחנו כחברה".

 

- האם כדאי שההורה ירכוש עבור ילדו ספרים אלו במקום או לצד האגדות הקלאסיות?

"אני לא מאמינה בצנזורה. צנזורה מוציאה מן הדיון נושאים רבים שכדאי מאד לדבר עליהם. והכי גרוע, צנזורה מוציאה מן הדיון חשיבה ביקורתית. תפקידו של ההורה והמורה אינו להחביא ולאסור חשיפה. כי ילדים נחשפים ממילא לאין ספור עניינים שהיינו מעדיפים שלא ייחשפו אליהם. תפקידו של ההורה והמורה לעורר שאלות, להתבונן בטקסטים ולהתנגד להם כשצריך. במלים אחרות: ללמד את הילדים להיות פוליטיים במובן הרחב והטוב של המילה".

 

ואם אתם תוהים באלו ספרים מדובר אז הנה מספר ספרים שכדאי שיהיו לכם בבית:

 

גילאי 3 ומעלה:

התחושה היא כי לגילאים אלו עדיין לא קיים מגוון ספרים שמציע גיבורות מסוג חדש, וחבל שכך. הנה כמה ספרים מומלצים:

 

- הנסיכה חכמולוגה/בבט קול (כנרת, זמורה-ביתן , 1996)

 ( ) ( )

על מה מסופר? הנסיכה חכמולוגה היא נסיכה מהסוג החדש, כזאת שלא מפחדת מאף אחד ועושה בדיוק אבל בדיוק מה שהיא רוצה. כיאה לכל סיפור אגדה, גם חכמולוגיה אמורה להכיר את הנסיך המיועד. אבל בניגוד לנסיכות אחרות, היא מחליטה לעשות לו חיים קשים. לשם כך היא מציבה בפני המחזרים שלה מספר משימות מיוחדות ומצחיקות, כאלו שיהיה להם מאוד קשה לבצע. כמו: טיול אופנועים מפחיד ולחלץ אותה ממגדל.

 

למה כדאי? סיפור מצחיק עם גיבורה שובת לב שמותיר אתכם עם חומר למחשבה.

 

- הארנב הזה שייך לאמילי בראון/קָאוּאֶל קְרֵסִידָה (כנרת, 2008)

על מה מסופר? גם אמילי בראון היא גיבורה מהסוג המיוחד. אמילי, בהתאמה לבני הגיל, קשורה עד מאד לארנב שלה, ובכלל לא משנה לה שמדובר בארנב אפור ומרופט. הארנב שלה הוא חברה הטוב, ויחד הם משתתפים בהרבה הרפקאות: הם צוללים בים, חוקרים את החלל החיצון ועוד ועוד. יום אחד מחליטה המלכה שהיא רוצה את הארנב של אמילי. אמילי כמובן לא מסכימה, ועומדת על שלה. המלכה מנסה להשיג את הארנב בתחבולות שונות אבל אמילי לא מוותרת.  

 

למה כדאי? כי אמילי לא נכנעת לאף אחד, גם לא למלכה, ונלחמת בחירוף נפש על ערך החברות.

 

- מטילדה עושה צרות/אלכסנדר שטפנסמיר (כנרת, 2009)

על מה מסופר? מטילדה היא פרה שובבה ואנרגטית. היא מאד אוהבת להפחיד את הדוור ולהבריח אותו. בנוסף לכך היא גם אוהבת להתחבא במקומות מגוונים בחצר המשק ולהרוס את החבילות ודברי הדואר שהדוור מביא.

 

למה כדאי? סיפור שמציג שתי גיבורות ייחודיות. הן הפרה מטילדה והן החקלאית, פועלות בצורה שונה מהמצופה מהן.

 

גילאי גן ומעלה:

לגילאים אלו ניתן למצוא מגוון ספרים, שיכולים לעניין בנים ובנות כאחד:

 

הנסיכה שלבשה שקית ניר/רוברט מאנץ' (ידיעות אחרונות, ספרי חמד וספרי טל-מאי,2012) 

 ( ) ( )

על מה מסופר? איך אפשר שלא להכניס לרשימה הזאת את הספר הנוכחי? ספר שהתפרסם בארה"ב ב-1980 ואומץ על ידי התנועה הפמניסטית, ובעברית התפרסם ב-1990. אין ספק שהגיבורה שוברת את כל מוסכמות החברתיות שהכרנו עד כמה מספרי אגדות קלאסיים. גיבורה יחודית שנתקלת בדרקון מפחיד יורק אש ששורף את הארמון וחוטף את הנסיך, החבר שלה. היא לובשת שקית נייר, ויוצאת להילחם בדרקון ולהציל את הנסיך.

 

למה כדאי? ספר שהפך לקלאסי בקרב מומחים ומדריכים לילדים, הגיע הזמן שהוא יגיע גם למדף הספרים בבית.

 

מדיקן/אַסְטְרִיד לִינְדְגְרֶן (כנרת, זמורה ביתן, דביר, 2015)

על מה מסופר? אם הילדים שלכם מכירים את בילבי, הגיע הזמן שהם יכירו גיבורה נוספת: מָדִיקֶן. הספר ראה אור לראשונה ב-1960 ומאז זכה לספרי המשך ועיבוד קולנועי וטלווזיוני. מדיקן היא גיבורה יוצאת דופן, כזו שעושה תעלולים מצחיקים, כמו: לצאת בלילה לפגוש רוח רפאים בבית הכביסה החשוך, ופעם היא ניסתה לעוף עם מטריה. לתעלולים האלו היא גוררת עימה על פי רוב גם את לִיסַבֶּט, אחותה הקטנה. ויחד הן יוצאות להרפתאות מעניינות.

 

למה כדאי? כי בדומה לבילבי גם מדיקן אמיצה, מצחיקה ושובת לב.

 

אוליביה והנסיכות בוורוד/איאן פלקונר (הוצאת מחברות לספרות 2013)

על מה מסופר? אוליביה החזירה מצחיקה ומעניינת כהרגלה. הפעם, כל החברות של אוליביה חולמות להיות נסיכות בוורוד. אבל אוליביה לא שותפה לחלום הזה. ויותר מכך, היא מעלה שאלות מעניינות בדבר יחוד וזהות. היא מבחינתה שואפת לטפס גבוה יותר בסולם החברתי, ולהיות מלכה של ממש. האם היא תצליח?

 

למה כדאי? אוליביה מציגה חשיבה ביקורתית, כזאת שכדאי שגם הילדים שלנו יכולים לפתח.

 

- לא קוראים לי איזבלה?/פוסברי, ג'ניפר; (ספר לכל, 2015)

על מה מסופר? ילדה צעירה שמעלה בדמיונה, במשך יום שלם, סיפורים של נשים אשר עשו היסטוריה מיוחדת בעולם. בסוף היום היא אמנם חוזרת להיות היא עצמה, לאחר שלמדה שיעור משמעותי וחשוב על ערכה ועל יכולתה.

 

למה כדאי? כי כבר הכותרת "עד כמה יכולים חלומותיה של ילדה קטנה להגביה עוף" מראה שמדובר כאן בספר שונה ומעניין.

 

גילאי 6 ומעלה:

בגילאים אלו ניתן למצוא באחרונה יותר ויותר ספרים שמציגים גיבורות אקטיביות. לצד ספרים מוכרים ונהדרים כמו "ספרי אגדה חדשה" או "אל תנשקי צפרדע" ו"נסיכה על סוס" צצו גם ספרים חדשים:

 

- כשאהיה ראש ממשלה/נרי אלומה (הקיבוץ המאוחד, 2015)

על מה מסופר? כשאבא של רונה אומר לה שהיא צריכה ללכת לישון, רונה מתריסה כנגד אביה את המשפט שכל הורה מכיר: "אתה לא מחליט עלי!". האב עונה שהוא ועוד איך מחליט, וכשהיא תחליט כשהיא תהיי ראש ממשלה. רונה מנסה להבין מה זה אומר להיות ראש ממשלה, ומאותו הרגע היא מדמיינת לעצמה דברים שתוכל לעשות כשתהיה ראש ממשלה.

 

למה כדאי? כי הגיע הזמן שבנות, מגיל קטן, יחלמו חלומות אחרים, כגון: ללמוד מדעים או להיות ראש ממשלה.

 

- אייבי ובין - למי יש רעיון?/אנני ברוז (כתר, 2014)

 ( )

על מה מסופר? ספר שביעי שיצא בימים אלו לאור, ומספר על עלילות אייבי ובין, החברות הכי טובות בעולם, שהינן גיבורות מצחיקות, פרועות ומקוריות. בספר הזה המורה של אייבי ובין מחליטה יום אחד לקיים שיעור מדעים מיוחד על ההתחממות הגלובלית. אייבי ובין יוצאות מהשיעור מודאגות. העולם מתחמם ומה יהיה על דובי הקוטב? אין להם מספיק קרח לחיות עליו והם עלולים להתחסל כמו הדינוזאורים. ילדי כיתה ב', וביניהם החברות אייבי ובין, יוצאים לדרך במטרה לחפש רעיונות חדשים לפתרון הבעיה.

 

למה כדאי? שתי חברות מצחיקות, נבונות ומעניינות. אין עימן רגע דל.

 

- כוח הנסיכות - האבן הזוהרת/פאולה הריסון ("א-נו-ני-מה" ו"כתר", 2015)  

 ( )

על מה מסופר? האבן הזוהרת הוא הספר החמישי בסדרת הספרים כוח הנסיכות. במרכזה נמצאות גיבורות שהינן נסיכות מזח חדש: חזקות, חכמות ועצמאיות ובעיניהן חשיבות עליונה לערכים של שמירה על הטבע, הגנה על בעלי חיים, עולם ירוק וטוב יותר. בספר הזה הנסיכה אנה מחכה לחברותיה שאמורות להגיע לחגיגת הכלולות המפוארת של בת דודתה. אולם כל התוכניות משתנות כשאנה מגלה שני גורי טיגריס שנשכחו בשטח. בזמן שצוותי ההצלה של הארמון חלצו את אמא טיגריסית הפצועה, מנסה אנה לגייס את חברותיה מכוח נסיכות ולבצע את המשימה.

 

למה כדאי? ספר קליל עם ערכים חיוביים.

 

גילאי 10 ומעלה:

גם לגילאי 10 ומעלה, וגם לבני הנוער ישנם ספרים בסימן פמניסטי, וכדאי להמליץ עליהם לילדים.

 

- ארנה 1 - ציידי העבדים/ מורגן רייס (דני ספרים, 2014)

על מה מסופר? מותחן פנטזיה פוסט-אפוקליפטי, הספר הראשון בטרילוגיה. השנה היא 2120, ואמריקה נמצאת לאחר מלחמת אזרחים שנייה. בעולם פוסט-אפוקליפטי זה, רק ניצולים מעטים שרדו והם פזורים בהרים ובשטחי הפרא. בערים הגדולות שולטות כנופיות אלימות שצדות עבדים, שנועדו לספק את צרכי הבידור שלהם בזירת המוות: הארנה. ברוּק מוּר בת ה-17 הצליחה לשרוד בבית קטן בהרים עם אחותה ברי. בלילות הן היו מסתתרות מפני ציידי העבדים ובימים הייתה יוצאת ברוק לחפש מזון. אך יום אחד, בעת שברוק שוטטה בחוץ, גילו הציידים את הבית ולקחו את ברי איתם אל העיר ניו יורק ואל מוות בטוח בארנה. האם היא תצליח לשרוד?

 

למה כדאי? ספרות הפנטזיה הולכת ותופשת תאוצה ואהובה עד מאד על בני הנוער. ספר שיש בו גיבורה אמיצה ובעלת תושייה ולא עוד גיבור שורד, הוא ספר מעניין ושונה.

 

- שירלי שמש חוזרת/מיכל חזון (ידיעות אחרונות משכל, 2014)

 ( )

על מה מסופר? זהו ספר שלישי בסדרה ובו שירלי שמש יוצאת עם שלושת חבריה הטובים לבלות בבית מלון. הם לא מצפים לכך שהחופשה הנעימה תהפוך להרפתקה מסמרת שיער.

 

במלון פוגשים שירלי וחבריה זוג מפוקפק במיוחד: ד"ר שמחון איזמלי ועשולה פילינג, שמנסים לשכנע אנשים תמימים לקנות תכשירי יופי וניתוחים קוסמטיים יקרים שיגרמו להם להישאר צעירים לנצח.

 

למה כדאי? כי שירלי שמש מציגה דמות של ילדה שהיא גם מצחיקה, גם נועזת וגם חכמה.

 

- מומו/מיכאל אנדה (זמורה ביתן, 1983)

על מה מסופר? מומו היא גיבורה קטנה ומעוררת השראה, שמצליחה לצאת כנגד כולם. סיפור העלילה מספר על עיר מאושרת שנלכדה בידי גנבי הזמן. "האדונים האפורים" מצליחים לשכנע את תושבי העיר, בפיתויים שונים, שהם צריכים לנצל את הזמן שלהם טוב יותר.

 

העיר הופכת לסיוט ממושטר. רק מומו לא מתרשמת מההבטחות הגדולות. היא אינה מעוניינת בכסף, רכוש או במעמד. האם היא תצליח לנצח אותם?.

 

למה כדאי? כי הספר מעניין ואקטואלי גם בימינו.

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
האם באמת צומחות כאן גיבורות מזן חדש?
צילום: shutterstock
מומלצים