שתף קטע נבחר

דורי מנור ואמירה הס זוכי פרס עמיחי לשירה

זוכי פרס יהודה עמיחי לשירה הם המשוררים אמירה הס ודורי מנור. מנימוקי השופטים: "שירתה של הס היא שירת חסרת מעצורים, הטורפת את קלפי הגוף והנשמה. מנור פרץ דרך באמצעות ניסוחם מחדש של עקרונות המקצב והחרוז כנורמות מרכזיות בשירה"

משרד התרבות והספורט הכריז על המשוררים אמירה הס ודורי מנור כזוכים בפרס על שם יהודה עמיחי לשירה עברית לשנת תשע"ה. הפרס העומד על 30 אלף שקלים מוענק לכל אחד מהזוכים בעבור ספר שירה שנכתב בשפה העברית. הס זכתה בפרס על ספרה "כמו בכי שאין לו עיניים להיבכות" שראה אור בהוצאת עם עובד, ומנור על ספרו "אמצע הבשר: שירים 1991-2011" שראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד והוצאת מוסד ביאליק.

 

חבר השופטים של פרס עמיחי כלל את היו"ר פרופסור ניצה בן ארי, פרופ' חביבה פדיה, ד"ר חגי רוגני, ואת פרופ' דן לאור -  יו"ר ועד הנאמנים של הפרס ששימש כמשקיף בוועדה.

אמירה הס. "שירה שיש בה זיכרון, הגירה, נדודים וטבע" (צילום: עזרא לוי) (צילום: עזרא לוי)
אמירה הס. "שירה שיש בה זיכרון, הגירה, נדודים וטבע"(צילום: עזרא לוי)
 

מנימוקי השופטים: "שירתה של אמירה הס היא שירה חסרת מעצורים המפרקת ושבה ובונה וטורפת יחדיו את קלפי הגוף והנשמה,

הקודש והחול. שירתה המוזיקלית מנכיחה קונפליקטים ומתחים בין מרחבי פנים וחוץ, מרחבי זהות, ישראל ובגדד, נשיות וגבריות. זוהי שירה שיש בה זיכרון, הגירה, נדודים, טבע; שירה שיודעת אהבה אבל ואובדן.

 

"דורי מנור הוא משורר ומתרגם שירה, ששירתו רבת התעוזה, האישית והאינטימית, מתכתבת עם מרחבים תרבותיים אוניברסליים. מנור פרץ דרך באמצעות ניסוחם מחדש של עקרונות המקצב והחרוז כנורמות מרכזיות בשירה. הוא מפליא להשתמש בשפה העברית ולמצוא בה יסודות משחקיים, מוזיקליים, מטפוריים, עם הדהוד חזק למקורות. זהו ספר של עשרים שנות יצירה מקורית, שהשפיעה וממשיכה להשפיע על קבוצה גדולה של משוררים ויוצרים".

 

שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב: "אני מברכת את הזוכים בפרס יהודה עמיחי. השירה העברית פועמת וחיה בזכות כישרונם של יוצרים מופלאים, המצליחים ללהטט בשפה העברית, להביע מחשבות, רגשות ותפיסת עולם בשורות מנוסחות לעילא. אני מוקירה את זכייתם של אמירה הס, שמפגינה בכישרון רב את קולה הייחודי, ושל דורי מנור על סגנונו פורץ הדרך".

 

פרס עמיחי מוענק זו השנה ה-14 ברציפות על ידי משרד התרבות והספורט בשיתוף עם עיריית ירושלים, כאות הוקרה למשוררים ישראלים על ספר שירה בשפה העברית שיצא לאור בשלוש השנים האחרונות, או לחילופין, על מפעל חיים.

 

עם הזוכים בפרס עמיחי לאורך השנים נמנים המשוררים ארז ביטון, נורית זרחי, אגי משעול, חדווה הרכבי, צבי עצמון, נתן וסרמן, רוני סומק, מואיז בן הרוש, חביבה פדיה ואחרים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Greg Bal
דורי מנור. זוכה פרס עמיחי לשירה
צילום: Greg Bal
לאתר ההטבות
מומלצים