שתף קטע נבחר

אורנג' העולמית בעד חרם: רוצים לצאת מישראל

הלחץ של תנועת החרם נושא פירות: מנכ"ל אורנג' אמר בקהיר כי "היה מוכן לסיים הקשר עם פרטנר הישראלית כבר מחר בבוקר" ולהפסיק את השימוש בשמם בארץ אם הדבר לא היה כרוך בקנסות של מאות מיליוני אירו. מנכ"ל פרטנר: "מצרים על הדברים ודוחים אותם מכל וכל"

מנכ"ל אורנג' סטפן רישאר בקהיר ()
מנכ"ל אורנג' סטפן רישאר בקהיר

חיזוק משמעותי לתנועת החרם, מצד אחת החברות הגדולות ביותר הפועלות בישראל: מנכ"ל ענקית התקשורת אורנג' אומר כי היה רוצה לסיים את מערכת היחסים עם המפעילה הישראלית שמשתמשת בשמה "כבר מחר" אם היה יכול, אבל הבהיר כי הדבר כרוך "בסיכון עצום" בנוגע לקנסות ועונשים. ההערכה היא כי החברה תתבקש לשלם קנס של מאות מיליוני אירו אם אכן תחליט לצאת מישראל.

 

במסיבת עיתונאים בקהיר פירט המנכ"ל סטפן רישאר את תוכניות החברה לשנים הקרובות במצרים, ואמר כי החברה הייתה מעוניינת להסיר את שמם מהמותג הישראלי כמה שיותר מהר, אך לדבריו המהלך ייקח זמן: "אני הייתי מוכן לוותר על (פרטנר הישראלית) כבר מחר בבוקר, אבל אני רוצה להבטיח שאין סיכונים משפטיים העומדים בפני אורנג'. אני רוצה לסיים את זה, אבל אני לא רוצה לחשוף את אורנג' לרמה של סיכון וקנסות שיוכלו ממש להשפיע על החברה".

אורנג'. ההתקשרות עם פרטנר תסתיים? (צילום: סיון פרג') (צילום: סיון פרג')
אורנג'. ההתקשרות עם פרטנר תסתיים?(צילום: סיון פרג')

סטפן רישאר (צילום: AP) (צילום: AP)
סטפן רישאר(צילום: AP)
 

הוא הוסיף: "צר לי לומר, אבל סכסוך עם שותף, כשיש לך עמדה משפטית אפסית בבתי המשפט בישראל, זה לא משהו שהייתי ממליץ עליו לחברה שלי. אני לא הולך לשלם מאות מיליוני אירו רק בגלל שאני לוקח סיכון, סיכון ענק, במונחי הקנסות שיהיה עלינו לשלם אם היינו נכנסים לתהליך האכזרי הזה".

 

בימים האחרונים החל קמפיין במצרים נגד חברת אורנג' בשל שיתוף הפעולה שלה עם ישראל "בכל שטחי פלסטין, ובין השאר בהתנחלויות". בנוסף טענו בקמפיין כי אורנג' תומכת ביחידות של צה"ל.

 

ארגוני זכויות אדם בצרפת קראו לא פעם לממשלתם, שמחזיקה בשליש ממניות מהחברה הבינלאומית, וכן לחברה עצמה לסיים את מערכת היחסים עם "פרטנר" הישראלית עקב הפעילות מעבר לקו הירוק. פרט למותג הסלולרי, פרטנר מחזיקה גם ב-012 מובייל (מותג סלולר מוזל) וב-012 סמייל - ספק אינטרנט וטלפוניה.

 

מנכ"ל פרטנר, חיים רומנו, אמר ל-ynet כי הוא חושש שהחברה תיפגע פעמיים: פעם מהאמירה הזאת אם אכן נאמרה, ופעם שנייה מכעס הצרכן הישראלי. הוא מסר בתגובה: "חשוב להדגיש כי חברת פרטנר אינה חברת בת של אורנג' ואינה בבעלות של חברת פראנס טלקום המחזיקה את מותג אורנג', אלא בבעלות סבן קפיטל".


 

מוקדי החרם נגד ישראל: לחצו על התמונה

 

הוא הוסיף: "חברת פרטנר מחזיקה את מותג אורנג' עוד מ-1998, בזמן שהמותג היה בבעלות האצ'יסון ההונג קונגית. לחברת פרטנר הסכם זכויות שימוש במותג עם חברת פראנס טלקום, הסכם שחודש רק לאחרונה והוא בתוקף 10 שנים. אנחנו מצרים על דבריו של מנכ"ל אורנג' צרפת, אם אכן הדברים נאמרו, ודוחים את הדברים מכל וכל. חברת אורנג' פועלת כדין ותמשיך לתת שירות לכל שכבות האוכלוסייה באשר הן".

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי קיימה התייעצות דחופה בעקבות הצהרת מנכ"ל אורנג' בקהיר. חוטובלי שוחחה עם שגרירות ישראל בפריז ובכוונתה לפנות עוד הלילה במכתב דחוף למנכ"ל אורנג' כדי להעמיד אותו על חומרת הדברים.

 

אוניברסיטאות בבריטניה: מתנגדים לחרם על ישראל

מנגד, ביום שאחרי החלטת ארגון הגג של הסטודנטים בבריטניה להצטרף לתנועת החרם, ישראל קיבלה תמיכה מהאוניברסיטאות בבריטניה: ארגון הגג של האוניברסיטאות בממלכה הודיע היום (ד') כי הוא מתנגד בחריפות לכל חרם אקדמי על אוניברסיטאות ישראליות.

 

בהודעת האוניברסיטאות נאמר כי הארגון "מחויב לחירות והחלפת רעיונות חופשית בין אוניברסיטאות ובין אקדמאים, ללא הבדל לאום או מיקום. לכן הארגון מתנגד בחריפות לחרמות אקדמיים על בסיס ההנחה שהם פוגעים בחירות אקדמית, ובפרט כאשר הם פוגעים בחירות של אקדמאים לשתף פעולה עם קולגות.

 

ארגון הגג של האוניברסיטאות הבריטיות ביקש להבהיר כי הוא מתנגד בנחרצות לכל חרם אקדמי על אוניברסיטאות ישראליות. "הוועד גם רוצה להדגיש כי בראייתו כל האוניברסיטאות מחויבות לתמוך, תחת האינטרס של חופש הביטוי, בזכות הבסיסית של אקדמאים להטיל ספק בסוגיות לאומיות ובין-לאומיות", אמרו בנוסף.

 

אתמול החליט ארגון הגג של הסטודנטים במדינה, שלכאורה מייצג מיליוני תלמידי במוסדות להשכלה גבוהה, להצטרף לתנועת ה-BDS הקוראת להחרמת ישראל בגין מדיניותה ביהודה ושומרון. ההצעה עברה ברוב של 19 קולות מול 4 מתנגדים ונעדר אחד. ההצעה שהתקבלה מגנה את הנוכחות הצבאית הישראלית בגדה המערבית וברצועת עזה.

 

בהצעה מואשם צה"ל בהתקפה מכוונת על הזכות ללימודים בעזה, בין השאר על רקע תקיפת בתי ספר של האו"ם והאוניברסיטה האסלאמית במהלך מבצע צוק איתן. בהודעה נטען כי הופרו זכויותיהם של הפלסטינים לחינוך ואפילו לציוד, כגון ספרי לימוד, דפים, מחשבים, שולחנות לימוד ואספקה מוגבלת.

 

בעקבות הצטרפות ארגון הגג של הסטודנטים בבריטניה לתנועת החרם, התקיים דיון מיוחד במליאת הכנסת. שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) תקפה מעל הדוכן: "מדובר באנטישמיות בגלימה חדשה עם אותם תסמינים של אנטישמיות. בסוריה נשחטים ילדים ונשים והעולם שותק".


פורסם לראשונה 03/06/2015 19:15

 

רועי קייס השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מנכ"ל אורנג' בקהיר
צילום: AP
מומלצים