שתף קטע נבחר

בותר במסור במכסיקו: מי העלים את דודי דנגור?

"קבלן הביצוע" של זאב רוזנשטיין, שניהל מועדון בת"א ונחשד בחיסול אשתו של יחזקאל אסלן, נמלט ללוס אנג'לס ב-2001. שנה אחר כך נרצח בתרגיל "כיפה אדומה". חקירת 512 תשפוך אור על החיסול המסתורי במכסיקו?

השם דודי דנגור כבר לא אומר היום הרבה לאנשי העולם התחתון. שנים רבות חלפו מאז עלה שמו לכותרות עמודי הפלילים עד ש"נעלם" אי שם ביבשת אמריקה לפני 13 שנה. זהו אחד ממקרי הרצח הקלאסיים של ארגוני הפשיעה בישראל, שעשו ככל הנראה תרגיל "כיפה אדומה" מעבר לים ורצחו את אחד המקורבים ביותר לזאב רוזנשטיין, בעת שהיה במכסיקו.  

 

והנה בימים האחרונים שוב עלה שמו של דנגור בחדרי החקירות - במסגרת פרשת 512. עדותו של עד המדינה הבכיר נותנת ליאחב"ל קצת יותר מקצה חוט בכל הקשור להיעלמות המסתורית של מי שהיה שם דבר בעולם התחתון בתחילת שנות ה-2000 ונחשב לקבלן הביצוע של ראש ארגון הפשע רוזנשטיין, שכמה מבכירי עולם הפשע נעצרו בשבועות האחרונים בחשד לניסיונות לחסלו לפני כעשור. 

אנשיו של יחזקאל אסלן (מימין) נקמו בדנגור? (צילום: מוטי קמחי, מיכאל קרמר) (צילום: מוטי קמחי, מיכאל קרמר)
אנשיו של יחזקאל אסלן (מימין) נקמו בדנגור?(צילום: מוטי קמחי, מיכאל קרמר)

דנגור נראה לאחרונה ביולי 2002, אז נסע יחד עם אשתו ומשפחתו לביקור אצל חברים במכסיקו. למשטרה אין ספק - דנגור נרצח באמצעות "כיפה אדומה", אותו תרגיל שעבריינים רבים מצאו בו את מותם לאחר שהאמינו כי הם בדרכם למקום מבטחים.

 

האם נרצח דנגור לאחר ששמו עלה בחשד למעורבות בחיסול יעקב אברג'יל? האם בגלל הסכסוך עם משפחת אסלן? ואולי סתם בגלל שידע יותר מדי? נכון לעכשיו גם במשטרה לא בטוחים, ובגלל הזמן הרב שעבר בכל זאת ספק אם בסוף יצליחו לפענח את הקשר המסתורי בסיפור הזה. יודעי דבר בעולם התחתון מספרים כי דנגור לא סתם עזב את ישראל בסוף שנת 2001. "הוא ביקש לברוח ממי שחיפשו לעשות לו רע", סיפר מכר של דנגור שהוסיף, "הוא גם ידע שהמשטרה בדרך לשים עליו את היד".

 

דנגור היה משויך לקליקה של "היעד מספר 1" של משטרת ישראל בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 - זאב רוזנשטיין. הוא גם היה שותף של "האנשים הנכונים", כמו אליעזר 'קוני' קמל, ניהל את המועדון המזרחי המצליח דאז "הבה נגילה", וידו הייתה בעוד כמה וכמה עסקים. ברחוב ידעו לספר כי דנגור היה מוכר ככזה שלא רוצים לפתוח איתו חשבון.

גופתו נמצאה מבותרת בנהר במרכז אמריקה, דודי דנגור ()
גופתו נמצאה מבותרת בנהר במרכז אמריקה, דודי דנגור

דנגור נחשב "איש הביצוע" של זאב רוזנשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
דנגור נחשב "איש הביצוע" של זאב רוזנשטיין(צילום: מוטי קמחי)
 

בתיקי המודיעין של המשטרה ייחסו לדנגור את הרצח ב-1996 של שושנה אסלן, אשתו של העבריין המנוח יחזקאל אסלן, ששלט במשך שנים בשוק ההימורים של תל אביב. היריבות בין רוזנשטיין לאסלן הובילה על פי המשטרה למלחמת חיסולים שבה על פי החשד ניצח רוזנשטיין בגדול. דנגור, על פי הדו"חות המודיעיניים והשיח ברחוב, היה איש הביצוע.

 

הנקמה כשלה, אבל יריבי רוזנשטיין נרצחו

עוד אירוע ששמו של דנגור נקשר אליו היה "הנקמה" הגדולה של רוזנשטיין נגד שלושה: אילן אסלן, רפי וייצמן ויעקב כחלון. דנגור נעצר יחד עם אליעזר קוני ליד רכב גנוב בסוף רחוב אבן גבירול בתל אביב, כשהיו בתצפיות על תנועותיו של אילן אסלן. בימ"ר תל אביב יש שנשבעים עד היום כי אם לא היו מגיעים בזמן, אסלן היה מחוסל באותו הרגע. בסופו של דבר, חברי השלישייה מצאו את מותם בדרך מסתורית. כחלון נמצא ירוי ליד הסינרמה, וייצמן נרצח בטבריה ואילו אסלן נעלם ונקבר ככל הנראה באתר בנייה בתל אביב.

 

דנגור עוד הספיק לשבת בכלא בסוף שנות ה-90 על חלקו בתכנון שוד כושל באזור ראשל"צ, לפני שיצא והבין שכל העולם מחפש את ראשו. היה זה בתחילת המלחמה הגלויה בין רוזנשטיין ליצחק אברג'יל. הוא ירד לאתנחתה של כמה חודשים באילת, וגם שם גרם ללא מעט מתחים בקרב עבריינים כשניסה להשתלט על שוק ההימורים וההלוואות. כשהבין שעל ראשו הוצא חוזה, וגם המשטרה עתידה לשים עליו את היד בגין אחת הפרשיות הפליליות שהיה מעורב בהן, הוא עזב עם משפחתו בשלהי 2001 ללוס אנג'לס.

מאבק הכוחות בין אסלן לרוזנשטיין, דנגור עבד מאחורי הקלעים? ()
מאבק הכוחות בין אסלן לרוזנשטיין, דנגור עבד מאחורי הקלעים?

בתחילת יולי 2002 קיבל דנגור שיחת טלפון מ"החברים הטובים" במכסיקו ונסע אל המושבה הישראלית, שכללה אז גם את העבריינים בן סוטחי, ארז אקרישבסקי ואחרים. המשפחה בילתה שם שבוע, עד שדנגור היה זה שהציע לאשתו לחזור ללוס אנג'לס לביתו. הוא אמר לה שיגיע כמה ימים לאחר מכן, אבל זה כבר לא קרה.

 

"אל תדאגי, אני עם חבר'ה שאני מכיר"

בדו"חות המודיעיניים של המשטרה נכתב כי אשתו הזהירה אותו לבל יישאר לבד, והתחננה שישוב איתה ללוס אנג'לס. "אל תדאגי, אני פה עם חבר'ה שאני מכיר", אמר לה. זה היה אולי המשפט האחרון שנשמע ממנו. כעבור כמה ימים, לאחר שלא יצר קשר, ניסתה המשפחה להשיג את דנגור, אבל זה כבר היה מאוחר מדי. לאחר זמן קצר הופיעה בעיתונות המקומית במכסיקו ידיעה על גופה מבותרת שנמצאה בנהר מקומי, שנחתכה כנראה במסור. בשלב זה נקראו קרובי משפחתו של המנוח לצורכי נטילת דגימות DNA, שאישרו כי חלקי הגופה הם של דנגור.

 

במשטרה יודעים לומר לפי הדו"חות המודיעיניים כי היו הרבה שרצו במותו של דנגור, אבל לא יודעים לכוון את האצבע למי שחרץ את דינו. השבוע נחקר בפרשה בן סוטחי שהיה אז במכסיקו, בין היתר בגלל עדות עד המדינה. אבל כרגע החומר בעניינו לא מחזיק מים. ביאחב"ל אפילו לא טרחו להביאו בפני שופט בבית משפט, אלא שחררו אותו אחרי חקירה קצרה.

 

האם היו אלה אנשי אבוטבול שרצו במותו של דנגור, כפי שעלה מהחשדות שיוחסו לאסי אבוטבול ולאנשיו שנעצרו בפרשת 512? אולי היו אלה אנשי אברג'יל שביקשו לפגוע בכל מי שקשור לרוזנשטיין? או חברים של משפחת אסלן שסגרו חשבון עתיק עם מי שסומן כאחראי לחיסול אם המשפחה? ואולי הוא נרצח בגלל שידע יותר מדי על רוזנשטיין וחבורתו? תעלומת דודי דנגור היא רק אחד מהסודות שבמשטרה מקווים סוף סוף לפצח במסגרת פרשה 512.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנגור, אשתו ביקשה ממנו לא להישאר לבלות במכסיקו
מומלצים